Mam wrażenie,że wchodzi Pani w pewnego rodzaju rywalizację z partnerką Pani ojca.Nie sądzę by tego rodzaju porównania mogły by do czegoś dobrego doprowadzić.Proszę pamiętać o tym, że jest Pani w innej roli dla swojego ojca i nie sądzę by porównywał stroje.Zdaje się,że ta sytuacja jest dla Pani trudna i może warto porozmawiać z Pani ojcem by był również czas tylko dla Was?
Witam serdecznie
Może warto by było , żeby Pani szczerze porozmawiała z mamą i tatą i powiedziała o swoich odczuciach. Być może wizyta u fryzjera , nowa fryzura pomoże Pani lepiej się poczuć, może uda się wspólnie z mamą i tatą ustalić jakieś kieszonkowe, które umożliwi co jakiś czas kupić Pani ładną rzecz , w której lepiej się Pani poczuje. Może warto też powiedzieć rodzicom , że zamiast prezentu na urodziny czy imieniny , żeby zabrali Panią na zakupy odzieżowe. Dobrze by też było porozmawiać z rodzicami, bo być może nie zdają sobie sprawy , z Pani zaniżonej samooceny i gdy będą znać problem, będą wstanie poświęcać Pani więcej czasu , uwagi , docenienia i wsparcia lub umówią Panią na wizytę do psychologa, żeby mogła Pani przepracować swoje problemy i nabrać pewności siebie. Wygląd to nie wszystko, ważniejsze jest wnętrze człowieka i jak Pani będzie się dobrze czuła w swojej skórze , potrafiła cieszyć się życiem, spotykała z wartościowymi znajomymi, dającymi wsparcie, da to do wiele więcej satysfakcji niż dużo ciuchów. Poza tym jest Pani w zupełnie innej roli niż partnerka ojca i Pani tata nie porównuje Pani do jego partnerki i nie patrzy na wasze ciuchy ,ale warto , żeby ojciec zdawał sobie sprawę, że Pani potrzebuje jego uwagi, i czasu poświęconego tylko dla Was dwojga.
Pozdrawiam -Anna Ręklewska psychoteraeputa
Jeśli porównania dotyczą tylko partnerki ojca, może to wskazywać na trudności w relacji z ojcem i lęk przed odrzuceniem ze jego strony (skoro uruchamiają się procesy rywalizacyjne). Wynikać to może z wielu przyczyn, w tym wychowania i wcześniejszych doświadczeń. Zachęcałabym do konsultacji z psychologiem, szczególnie, jeśli ma Pani także inne trudności- jak niskie poczucie własnej wartości, bezpieczeństwa, akceptacji, kompetencji itp.
Witam. może warto pomyśleć o psychoterapii.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Brak wsparcia od partnera i niska samoocena – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Niska samoocena - czy jestem chora? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Niska samoocena i niepewność w związku – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Niska samoocena u samotnej matki – odpowiada mgr Anna Szabłowska
- Niska samoocena wywołana przez komentarze chłopaka – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak pomóc ojcu, który nadużywa alkoholu? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Leczenie terapeutyczne dla surowego rodzica dorosłej osoby – odpowiada Dr Ewa Bujoczek
- Niska samoocena - jak z nią walczyć? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Co mogą oznaczać takie słowa mojego męża o innych kobietach? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Dlaczego nie mogę przestać myśleć o poronieniu? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
artykuły
Mężczyźni także mogą cierpieć na depresję poporodową!
Wiele mówi się na temat depresji poporodowej, któr
Jak przetrwać z niemowlakiem?
Przyjście na świat dziecka to wielkie wydarzenie w
Krytyczność, niepewność, brak wiary w siebie... Oto 6 oznak, że wychowywałeś się w toksycznej rodzinie!
Krytyczność, niepewność, brak wiary w siebie... Ot