Niska samoocena i porównywanie się do innych osób

Dzien dobry, mam 18 lat i od dluzszego czasu czuje sie gorsza od partnerki mojego ojca. Ona ma tone ubran, pelno butow, okularow. Ja duzo mniej, nie mam tak drogich rzeczy, nie wygladam tak dobrze. Nie potrafie sobie ostatnio radzic z tym i czuje, ze wplywa to negatywnie na inne sprawy. Nie wiem co robic

Mgr Dorota Majlich

Mam wrażenie,że wchodzi Pani w pewnego rodzaju rywalizację z partnerką Pani ojca.Nie sądzę by tego rodzaju porównania mogły by do czegoś dobrego doprowadzić.Proszę pamiętać o tym, że jest Pani w innej roli dla swojego ojca i nie sądzę by porównywał stroje.Zdaje się,że ta sytuacja jest dla Pani trudna i może warto porozmawiać z Pani ojcem by był również czas tylko dla Was?

Witam serdecznie

Może warto by było , żeby Pani szczerze porozmawiała z mamą i tatą i powiedziała o swoich odczuciach. Być może wizyta u fryzjera , nowa fryzura pomoże Pani lepiej się poczuć, może uda się wspólnie z mamą i tatą ustalić jakieś kieszonkowe, które umożliwi co jakiś czas kupić Pani ładną rzecz , w której lepiej się Pani poczuje. Może warto też powiedzieć rodzicom , że zamiast prezentu na urodziny czy imieniny , żeby zabrali Panią na zakupy odzieżowe. Dobrze by też było porozmawiać z rodzicami, bo być może nie zdają sobie sprawy , z Pani zaniżonej samooceny i gdy będą znać problem, będą wstanie poświęcać Pani więcej czasu , uwagi , docenienia i wsparcia lub umówią Panią na wizytę do psychologa, żeby mogła Pani przepracować swoje problemy i nabrać pewności siebie. Wygląd to nie wszystko, ważniejsze jest wnętrze człowieka i jak Pani będzie się dobrze czuła w swojej skórze , potrafiła cieszyć się życiem, spotykała z wartościowymi znajomymi, dającymi wsparcie, da to do wiele więcej satysfakcji niż dużo ciuchów. Poza tym jest Pani w zupełnie innej roli niż partnerka ojca i Pani tata nie porównuje Pani do jego partnerki i nie patrzy na wasze ciuchy ,ale warto , żeby ojciec zdawał sobie sprawę, że Pani potrzebuje jego uwagi, i czasu poświęconego tylko dla Was dwojga.
Pozdrawiam -Anna Ręklewska psychoteraeputa

Jeśli porównania dotyczą tylko partnerki ojca, może to wskazywać na trudności w relacji z ojcem i lęk przed odrzuceniem ze jego strony (skoro uruchamiają się procesy rywalizacyjne). Wynikać to może z wielu przyczyn, w tym wychowania i wcześniejszych doświadczeń. Zachęcałabym do konsultacji z psychologiem, szczególnie, jeśli ma Pani także inne trudności- jak niskie poczucie własnej wartości, bezpieczeństwa, akceptacji, kompetencji itp.