Obsesyjne myślenie o jedzeniu

Witam! 2 lata temu zaczęłam się odchudzać, po 6 mies. schudłam 30 kg, dostałam anoreksji. Wyleczyłam się z pomocą rodziny. Ale cały czas czuję skutki uboczne. Znów zaczęłam się odchudzać. Jem małe śniadanie i mały obiad, co 2 dni na kolację piję kakao. Chciałabym normalnie jeść. Cały czas myślę o jedzeniu. Ćwiczę. Jak zjem choć trochę więcej mam okropne wyrzuty sumienia. Co mogę z tym zrobić? pomocy. Chciałabym normalnie żyć, a nie cały czas przejmować się tym, że mogę przytyć. Błagam o odp.

problemy z jedzeniem sa odzwierciedleniem pewnych dynamik rodzinnych. nalezaloby sie przyjrzec relacji z ojcem (tej realnej i tej na poziomie nieswiadomym), mechanizmom, ktore Pani stosuje, zrewidowac przekonania o sobie (czy sa prawdziwe i czy Pani sluza,,..) i pare innych aspektow... najlepiej na psychoterapii..pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Metabolizm człowieka jest tak skonstruowany, że kiedy ma dużo pokarmu do spalenia, szybciej spala zapasy tłuszczu. Kiedy dostarczymy mu mniej żywności, spala ją wolniej. Jeśli jesz zbyt mało, organizm twój przestawia się na tryb oszczędnościowy i spalanie kilogramów jest trudniejsze. Duże znaczenie ma też sposób jedzenia: im szybciej pochłaniamy pokarm, tym więcej go zjemy, ponieważ nie uświadomimy sobie w porę, że jesteśmy już syci. Nasz organizm potrzebuje około 20 minut, aby mózg zasygnalizował nam, że jesteśmy najedzeni. Zanim zaczniesz jeść, nałóż na talerz 20 proc. mniej jedzenia, niż myślisz, że zjesz, zwiększ o tyle samo porcję warzyw. Nie odmawiaj sobie ulubionych przysmaków, jedz je, ale w mniejszych ilościach. Zmniejszenie porcji przyniesie lepszy efekt niż wyrzeczenie. W razie problemów, możesz też skorzystać z porady psychodietetyka.