Powtarzanie nawyku z dzieciństwa

Witam , Mam 18 lat , odkąd pamiętam moją zabawą(?) było energiczne potrząsanie przedmiotami przed oczami w górę i w dół uciekałem wtedy myślami do wyimaginowanego świata , w dzieciństwie robiłem to z samochodzikami , lecz teraz problem nie zniknął , najczęściej biorę ołówek lub przedmiot długi na jakieś 15 cm i stosunkowo cienki (szczotka, ołówek, linijka itp) energicznie nim potrząsam i również myśli uciekają mi gdzie indziej , co jest powodem mojego zachowania ? Pozdrawiam

Zapewne jest to po prostu sposób na radzenie sobie z napięciem (piszesz,że wtedy uciekasz myślami gdzie indziej), który pozwala Ci się rozluźnić. Sposób ten stanowi ucieczkę od trudności, które napotykasz. Jeżeli jest to dla ciebie uciążliwe polecam udać się na konsultację z psychologiem poznawczo-behawioralnym bądź z behawiorysta, który szybko pomoże Ci w pozbyciu się nawyku. Pozdrawiam

Witam!
Zachowania, które Pan opisuje, pojawiają się u dzieci\ osób ze szczególnie "wrażliwym" układem nerwowym. Zdarzają się w sytuacjach przestymulowania bodźcami dochodzącymi z systemów zmysłowych ( ze zmysłów): dotykowego, węchowego, słuchowego, wzrokowego. "Przemęczony" układ nerwowy domaga się odpoczynku. Energiczne potrząsanie dostarcza tzw. czucia głębokiego, pozwalając odreagować nadmierne napięcie.
Tego typu zachowania są charakterystyczne dla zaburzeń ze spektrum autyzmu, w tym dla Zespołu Aspergera.
Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, proszę się skontaktować z neurologiem, psychologiem lub psychiatrą.
Pozdrawiam, J.Pluta