Problem w relacji między starszymi dziadkami

Witam. Mam problem ze starszymi dziadkami, z którymi od zawsze mieszkam. Babcia 85 a dziadek 86. Oby dwoje są nadal sprawni z tym, że dziadek jest po dwóch udarach. Babcia widzi w nim ciągle problem. Wytyka mu błędy przeszłości, ciągle dochodzi do konfliktów z jej strony mimo tego, że on za bardzo nie rozumie o co jej chodzi. Babcia obwinia całą rodzinę, że bronimy dziadka. Oskarża go o agresję w momencie kiedy to ona wyżywa się nad nim psychicznie. Ciągle doprowadza do awantur. Co robić??

Witam, moze Pani tylko chronić siebie i zaopiekować sie sobą na terapii. Babci i dziadka nikt juz nie zmieni poniewaz taka jest formuła ich bycia razem. Oboje maja określone role w swoim zwiazku i sposób komunikacji, które jak Pani zauważa są nieprawidłowe i toksyczne i z pewnością oddziałują na otoczenie i min. Pania. Pozdrawiam

Jeśli problem czy trudności leżą w relacji dziadków- warto zaproponować im konsultację psychologa lub psychogeriatry. Nie jest to łatwe- szczególnie za punktu widzenia wnuczki, jednak sama Pani nie da rady pomóc dziadkom bez uwikłania się i bycia "oskarżaną" o stanie po którejś ze stron.