Problem ze stałością uczuć w małżeństwie

Witam.Mam problem z uczuciami meza.mianowicie jestesmy ze soba 2 lata rok po slubie i mamy roczna corke.moj maz do czasu porodu umial wysiluc sie na czule slowa nie za czesto ale okazywal chociaz szczerze uczucia.teraz od kilku mies klocimy sie o jego brak zainteresowania mna itd.w lozku ja tez zazwyczaj przejmuje inicjatywe a jak jemu sie juz zdarzy tylko kiedy on ma chec(rzadko) rozmowy koncza sie awantura mowi ze jestem dziecinna.czule slowa tylko jak prosze.co zrobic czuje sie nie kochana

Zalecałbym szczerą rozmowę w miłej atmosferze. Rozmowa powinna być przeprowadzona bez pretensji, wspominia oraz koncentrować wokół spraw bieżący i przyszłych oraz wzajemnych oczekiwań. Niekiedy do zaistnienia takowego dialogu potrzeba moderatora-psychologa par.

Po pierwsze, proszę spróbować spokojnie i szczerze porozmawiać z mężem na temat Pani odczuć. Ważne, aby skupiła się Pani na tym, jak się czuje zamiast na zarzucaniu mężowi, co robi źle. Proszę też postarać się wysłuchać spokojnie jego punktu widzenia. Celem rozmowy powinno być wzajemne zrozumienie i porozumienie, a nie wzajemne oskarżanie. W pewnych sytuacjach warto skorzystać z terapii małżeńskiej lub - jeżeli nie będzie to możliwe- z terapii indywidualnej.

Mgr Adam Horak Psycholog

Może czuć się Pani niekochana. Dała Pani mężowi zdrową i piękna córkę. Choć to dla młodej mamy i żony trudne, potrafi Pani dzielić uczucia pomiędzy dziecko a mężczyznę, a mąż Panią odrzuca. Zasadniczo bywa odwrotnie, to mąż pragnie zbliżeń po porodzie, a kobieta woli dziecko. Rodzina w cyklu życia przechodzi etapy rozwojowe: najpierw jest para narzeczeńska, potem para małżeńska bez dzieci, z małymi dziećmi, z dziećmi w wieku szkolnym, w wieku dojrzewania, dorosłymi dziećmi i „opuszczone gniazdo”, gdy dzieci opuściły już dom rodziców. Nastanie każdego etapu poprzedzone jest napięciem i konfliktami związanymi z nową konfiguracja roli w związku. Unikając zbliżeń, Pani mąż prawdopodobnie boi się wejścia w nową rolę męża i ojca, która dla niego może być znacznie bardziej obciążająca niż rola jedynie męża. Wymaga realizacji nowych, jeszcze nie opanowanych zadań i obowiązków, którym mąż bardzo chce, a może za bardzo chce sprostać i boi się że zawiedzie, a to może przekładać się na sprawność seksualną. Proszę zatem spróbować starać się być wyrozumiałą dla ukochanego i pozwolić mężowi na inicjatywę.