Problemy emocjonalne i brak szacunku do własnej osoby

Witam, mam 19 lat, problemy emocjonalne, brak szacunku do samej siebie, częste myśli samobójcze, liczne blizny po samookaleczeniach, duże problemy z alkoholem i innymi substancjami odurzającymi. Niedawno straciłam dziecko, i kompletnie nie umiem sobie z tym wszystkim poradzić. Za każdym razem obiecuje sobie, że się zmienię, zacznę żyć na nowo, niestety z każdym dniem coraz bardziej upadam. Nie wiem co mam zrobić, żeby odciąć się od przeszłości, odzyskać szacunek i wiarę w samą siebie.

Witaj,
Obawiam się, że samodzielnie trudno będzie Ci wprowadzić w życie zmiany, jakich pragniesz. Najlepszą pomocą dla Ciebie będzie podjęcie psychoterapii. Warto zaznaczyć, że może to być proces długoterminowy. Jesteś w kryzysie po utracie dziecka - poradzenie sobie z tym powinno być pierwszym celem terapii. Potem terapia pomoże Ci uporać się także z innymi problemami, o których piszesz. Z pomocą specjalisty zdecydowanie łatwiej będzie Ci odzyskać kontrolę nad swoim życiem i wprowadzić w nim zmiany.
pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Erbel

Opisane przez Panią objawy mogłyby wskazywać na zaburzenia osobowości, a to kwalifikuje Panią do psychoterapii, która jest najlepsza metoda leczenia tego typu zaburzeń. Na początek ważna będzie pełna diagnoza, dzięki której psycholog i/lub psychiatra będą mogli zaproponować adekwatne leczenie (ambulatoryjne lub stacjonarne, indywidualne lub grupowe)