Reakcja mamy na emocje u innych

Witam, bardzo dziwni mnie w jaki sposób moja mama reaguje na cudzy smutek i łzy. Wydaje mi się,że normalną reakcją na płacz bliskiej osoby jest współczucie jej,zwyczajna empatia. Tymczasem moja mama reaguje złością i krzykiem. Najgorzej kiedy jakiś problem trwa długo wtedy na każde wspomnienie o nim,mama znów się złości.Nie można łzy uronić,bo zacznie krzyczeć.

Taka reakcja może świadczyć o tym, że jest jej bardzo trudno z czymś smutkiem, nieradzeniem sobie. Reaguje złością, ponieważ nie umie sobie poradzić inaczej. Być może wpływ na to miało wychowanie albo jej doświadczenia (czy inni wysłuchują jej smutków, czy raczej oczekują, że będzie silna i ze wszystkim sobie da rade, wszystko udźwignie? itp). Oczywiście nie jest to najlepsze wyjście. Szczególnie, że Pani oczekuje od mamy innej reakcji. Może warto, żeby powiedziała jej Pani jak się czuje, kiedy mama tak reaguje oraz czego by Pani potrzebowała i oczekiwała od mamy? Zapytała mamy o to samo. Może to wiele wyjaśnić, a także pomóc, gdy pojawiają się trudne sytuacje.