Rodzice boją się, że wpadnę w anoreksję

Wiek: 12 lat. Wzrost: 150 cm. Waga: 38 kg. Witam, moim problemem jest zbyt "wysoka" waga, a przynajmniej wydaje mi się, że jest zbyt zawyżona. Mam wrażenie, że wszystko co mam idzie w pupę i w uda, ale dlaczego? Czy każda nastolatka w moim wieku przechodzi takie chwile? Rodzice boją się, że wpadnę w anoreksję... Co mam ze sobą zrobić? To po woli zaczyna robić się obsesją.... :( Pozdrawiam, Roksana
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Wskazana masa ciała i wzrost są odpowiednie do wieku, biorąc pod uwagę siatki centylowe dla dziewcząt polskich. Absolutnie nie jesteś zbyt "gruba" i nie masz powodów aby dążyć do zmniejszenia masy ciała.

Znajdujesz się obecnie w wieku dojrzewania i bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie pod względem jakościowym (powinno opierać się na zasadach zdrowego żywienia) oraz ilościowym.
Wrażenie zwiększania obwodu bioder i ud może być spowodowane dojrzewaniem płciowym, proces ten powoduje u dziewcząt pewne zmiany sylwetki. Nie ma powodów do niepokoju, jest to fizjologia.
Jeśli potrzebujesz wsparcia i rozmowy o swoich problemach proponuję porozmawiać szczerze z rodzicami lub z psychologiem.