Dzień dobry!
Rozstanie, zakończenie związku (szczególnie długotrwałego, z dużym zaangażowaniem) zawsze jest życiowym kryzysem, istotną zmianą - ale każdy człowiek przechodzi przez nią na swój własny sposób.
Być może obecnie zachowania partnera są oznaką jego pogubienia w sytuacji, trudnościami w radzeniu sobie ze stratą. Ale mogą być także świadomym, uzasadnionym wyborem, zaspokajaniem aktualnie istotnych potrzeb, do których partner ma prawo.
A jak Pani radzi sobie z Waszym rozstaniem? To bardzo trudne stopniowo godzić się z tym, że nie mamy już wpływu na decyzje i losy byłego partnera, tracimy kontakt, wiedzę o jego bieżących sprawach, możliwość "kontroli" i współdecydowania. Jednak rozstanie polega własnie na tym - rozłączeniu się.
Byłoby bardzo dobrze, gdyby wszystkie pary rozstawały się w zgodzie, wzajemnym zrozumieniu, wspólnie głęboko analizowały swoją aktualną sytuację i kolejne etapy wychodzenia ze związku, były uważne na swoje uczucia, a po rozstaniu zachowywały dobre kontakt. Niestety, często jest to jednak niemożliwe.
Partner ma prawo do decyzji o zerwaniu relacji, może (z różnych powodów) odmawiać spotkania z Panią, a także jakichkolwiek innych form kontaktu.
Zachęcam, aby w najbliższym czasie zaopiekowała i zainteresowała się Pani przede wszystkim sobą, swoimi myślami, uczuciami i emocjami związanymi z aktualną sytuacją.
Pozdrawiam!
Witam,
Zainteresowanie,jakie wykazujesz osobą tego mężczyzny sugeruje,że nie rozstałaś się z nim w dalszym ciągu i że pozostał nadal ważną postacią w Twoim życiu mimo,że Cię zranił.Taka reakcja nie jest korzystna więc podejrzewam,że Twój wzorzec przeżywania miłości istnieje w powiązaniu z doświadczeniem rozstania,np odejścia kogoś ważnego w przeszłości.Jeżeli tak,lepiej jest przepracować podobną traumę z terapeutą,gdyż możesz nieświadomie przyczyniać się do powielania podobnego scenariusza i powodować kolejne rozstania oraz własne cierpienie z tego powodu.
Zachęcam i pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Rozstanie z dziewczyną po 4. latach związku – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Odejście partnera po 12 latach związku – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Rozstanie po 4 latach związku z partnerem o osobowości dyssocjalnej – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Dlaczego po zakończonym związku jest się tą złą w oczach byłego faceta? – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Jak żyć po zerwaniu po 4 latach związku? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Rozpad związku po wielu latach - co mam ze sobą zrobić? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Czy po 5 latach związku da się od tak przestać kochać? – odpowiada Dr n. med. Dariusz Pysz-Waberski
- Kłótnie z chłopakiem po 2 latach związku – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak poradzić sobie w nowym związku? – odpowiada Mgr Tomasz Kościelny
- Rozstanie a możliwość odbudowy związku – odpowiada ElĹźbieta Iwaszkiewicz