Rozstanie z partnerem a niska samoocena

Po 15 latach zostawił mnie partner. Jak tłumaczy, miłość do mnie się wypaliła, i miał dość moich wad, ale nadal chce być obecny w moim życiu. Dla mnie to koniec świata. Poznaliśmy się, gdy byłam bardzo młoda, i nadal życia sobie bez niego wyobrażam. Przede mną zaraz wyprowadzka. Jak żyć dalej? Chodzę do psychologa, zaczynam terapię DDA, ale mam poczucie beznadziejności i niską samoocenę. Nie wyobrażam sobie przyjaźni po takim cierpieniu. Jak dać sobie radę z rozstaniem?

Rozstanie, szczególnie wówczas, gdy jest decyzją tylko jednej strony, jest trudne i bolesne. Obniżenie nastroju, apatia, anhedonia, brak motywacji do podejmowania funkcjonowania pojawiają się w podobnym stopniu, jak w przepadku żałoby po stracie. Trzeba czasu i pracy nad sobą, by ten stan pokonać i popatrzeć w przyszłość z nadzieją. Jeśli rozpoczęła Pani terapię, warto rozmawiać o tym ze swoim psychoterapeutą. Przepracowanie trudności psychologicznych czy zaburzeń (także wynikających z DDA) pozwoli nie tylko poradzić sobie z obecnym kryzysem, ale także adekwatnie reagować w przyszłości i nie powtarzać prowadzących do cierpienia schematów.

Witam,

Przed Panią czas ciężkiej pracy, która przyniesie owoce - terapia DDA - dzięki niej ma Pani szansę na przepracowanie różnych schematów swoich działań oraz na zbudowanie nowej relacji bądź odbudowanie a właściwie stworzenie od nowa, tej która niedawno się zakończyła.

Pozdrawiam,

Małgorzata Mazurek

Witam,

domyślam się, że musi być Pani bardzo trudno w tej sytuacji. Rozstanie po tylu latach nigdy nie jest łatwe i to przede wszystkim czasu potrzebuje Pani by poczuć ulgę w cierpieniu. Konsultacje z psychologiem/terapia mogą bardzo pomóc w poradzeniu sobie z tą trudną sytuacją. Z pewnością pomogą Pani zaplanować życie na nowo, poradzić sobie ze stratą. Jeśli ma Pani poczucie, że nie będzie potrafiła się Pani przyjaźnić z byłym partnerem, nie musi się Pani do tego zmuszać. Może Pani podjąć decyzję taką, z jaką będzie się Pani czuła lepiej, może to być nawet zerwanie kontaktów. Wielu osobom pogodzenie się z rozstaniem ułatwia pozbycie się z domu rzeczy, które Pani o byłym chłopaku na co dzień przypominają, może to pomóc Pani uzyskać więcej spokoju. Na pewno jest coś co lubi Pani robić (jakieś hobby, może sport?), ale ostatnio Pani przestała się tym zajmować z powodu zajęcia głowy problemami w życiu osobistym – chodzi o to, żeby nie poświęcać całego czasu na analizowanie przeszłości, lecz oderwać swoje myśli od tego co było, a skupić się na tym co jest teraz i może być w przyszłości. To, oprócz wsparcia specjalistów i oczywiście bliskich przyjaciół, pomoże Pani poczuć się lepiej.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html