Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 6 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rozstanie z chłopakiem i niska samoocena

Witam, niedawno rozstalam sie z chłopakiem. To on mnie zostawil i twierdzi,ze dał mi już szansę na poprawę i jej nie wykorzystałam. Dodam,ze mam niską samoocenę. Co mam zrobić,żeby go odzyskać? Moje ciągle wiadomości tylko jego denerwują i powtarza,ze nie jesteśmy już razem. Chce jego pomocy bo wiem,ze z nim wyjdę na prostą. Bardzo go kocham. Co mogę zrobić? Czy możliwe,ze on po prostu zagubił się w tym? Nie mogę z nim porozmawiać bo on nie chce o tym mówić.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Jak sobie radzić z kompleksami?

Dzień dobry. Pisze Pani, że wcześniej otrzymała Pani od byłego chłopaka możliwość „poprawy” ale nie pisze Pani czego. Mogę tylko się domyślać z tych kilku zdań. Co tak naprawdę w jego przekonaniu było powodem rozstania? Co miała Pani robić inaczej, żeby dla niego ten związek jest możliwy? Niestety nie umiem Pani poradzić co może Pani zrobić, żeby go odzyskać. Zwłaszcza jeśli partner z tego co Pani jasno opisuje nie jest tym zainteresowany. Natomiast mogę napisać, że niestety związek nie będzie środkiem zaradczym dla Pani „niskiej samooceny”. W tej sytuacji Pani samoocena nadal będzie zależna od obecności partnera. Może być też tak, że Pani odczucia względem siebie będą przekładać się na zazdrość, potrzebę ciągłej opieki i uwagi ze strony chłopaka, wzmacniania przez niego poczucia wartości. Taka relacja może być bardzo wypalająca dla „pomagającego” partnera. Pani bardzo wprost pisze o tym, że ma oczekiwania od byłego chłopaka dotyczące „wychodzenia na prostą”. Fakt jest niestety taki, że w związkach partner ma prawo odmówić pomocy tego typu. Z jednej strony mówi Pani, że go kocha, z drugiej opisuje, że wręcz Pani go potrzebuje do zaspokojenia jakichś własnych potrzeb emocjonalnych. Rozumiem, że nie ma Pani niczego złego w zamiarze ale niestety pracę nad poczuciem własnej wartości należy wykonać w sobie a druga osoba nie może być tutaj „lekarstwem”, zwłaszcza jeśli sobie tego nie życzy. Na prostą może Pani wyjść również samodzielnie, budując świadomość siebie i sposobów tworzenia relacji. Z pewnością pomoc terapeutyczna byłaby tutaj bardzo użyteczna. Mogłaby Pani przyjrzeć się bardziej przekonaniom na swój własny temat, być może spróbować poradzić sobie z poczuciem straty tego związku, znaleźć przyczyny swojej niskiej samooceny po to by budować w przyszłości satysfakcjonujące relacje oparte na byciu partnerką a nie osobą zależną od partnera. Niestety prawdopodobnym scenariuszem jest, że jeśli ten chłopak nie zdecyduje się na dalszy związek z Panią, postanowi Pani znaleźć kolejnego, podobnego „pomagającego” partnera. Niestety to wciąż nie rozwiąże przyczyn Pani trudności. Zdarza się tak, że partnerzy w trwających związkach zgadzają się wspierać takie zmiany u bliskiej osoby, natomiast ma to sens wtedy kiedy poparte jest indywidualna pracą z psychoterapeutą mającą na celu budowanie niezależności.

0

Dzień dobry!

Rozstanie z ważną osobą, to zawsze trudny okres w życiu - szczególnie, jeśli to ta druga strona podjęła decyzję o skończeniu związku. Niestety, nie mamy wpływu na uczucia i decyzje drugiej osoby. Nie można zmusić nikogo do miłości ani do związku. Być może decyzja Pani byłego chłopaka o rozstaniu była nieprzemyślana, pod wpływem emocji i ulegnie jeszcze zmianie. Ale jest też możliwe, że była świadoma, przemyślana i pewna - i nie będziecie już Państwo parą.
Dobra wiadomość jest za to taka, że może Pani "wyjść na prostą" także (a może przede wszystkim) sama, dzięki własnej pracy nad sobą, bez udziału byłego partnera.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

Witam,

z opisanej przez Panią sytuacji wynika, że być może Pani partner nie będzie chciał kontynuowania związku. Rozumiem, że sytuacja jest dla Pani bardzo trudna, dlatego zachęcam do skorzystania z usług psychologa/psychoterapeuty. Rozmowa ze specjalistą może pomóc Pani przetrwać ten ciężki czas, a jednocześnie przyjrzeć się Pani życiu, samoocenie, uczuciom. Proszę mi wierzyć, że również bez pomocy byłego chłopaka ma Pani możliwość wyjścia na prostą, o której Pani wspomina.
Tymczasem, jeśli obecna taktyka kontaktów z byłym chłopakiem nie działa, być może warto, żeby przemyślała Pani jej zmianę na inną? Skupienie się na swoim życiu, zadbanie o siebie (mam tutaj na myśli psychoterapię), zamiast szukania z nim kontaktu, może wprowadzić nową jakość do Państwa relacji..? Może warto teraz poczekać, aż on zaciekawi się co u Pani słychać? Jeśli tak się po dłuższym czasie nie stanie, być może nie zasługuje, żeby lokowała Pani w nim właśnie swoje uczucia?

Pozdraiwam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html

Psycholog kliniczny, terapeutka i mediatorka, absolwentka Uniwerystetu SWPS.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy