Rzucanie palenia a zachowanie sylwetki

Od 2 lat palę papierosy. Bardzo chciałbym rzucić palenie ale panicznie boje się przytyć. Kiedyś miałam poważne problemy z zaburzeniami odżywiania. Boje się, że w momencie rzucenia nałogu przytyję a koszmar wróci . Czy są szanse na rzucenie palenia i nie przytycie? Bardzo proszę o szczerą odpowiedź, abym mogła chociaż próbować się psychicznie nastawić.
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Przechowywanie grzybów

Witam! Oczywiście, że jest taka możliwość. Radzę skorzystać z porady dietetyka, który poradzi jak zestawiać codzienne posiłki, aby unikać chęci zastąpienia papierosów jedzeniem. Nie ukrywam, że w tym przypadku silna wola odgrywa ważną rolę. Proponuję także regularną aktywność fizyczną dostosowaną do Pani możliwości i upodobań. Proszę pamiętać, że samo rzucenie palenia nie powoduje przybierania na wadze, ale zajadanie chęci zapalenia. Pozdrawiam

0
Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa
82 poziom zaufania

Ależ oczywiście że może Pani rzucić palenie i nie przytyć.
Przed rzuceniem papierosów proszę uregulować godziny posiłków - 5 posiłków co 3-4 godziny i pamiętać aby chęć zapalenia nie powodowała sięgania po przekąskę. W zamianmożna wykonać kilka przysiadów. Pozdrawiam

0

Sama chęć rzucenia palenia to już ogromny sukces, strach o jakim Pani pisze jest niepotrzebny bo wystarczy pewna wiedza i kontrola nad tym co i kiedy jemy. Bo przecież tyjemy od nadmiaru kalorii, złej diety a nie braku nikotyny w organizmie. Więc nie to czego nie robimy ma tu znaczenie, tylko to, co stosujemy w zamian. Nie jest do końca prawdą, że w momencie kiedy rzucamy palenie nasz organizm od razu potrzebuje więcej jedzenia, on po prostu domaga się papierosa i czynności związanych z jego paleniem, czyli wzięcia go do ręki i włożenia do ust, podobne czynności wykonujemy jedząc, bierzemy pokarm do ręki i wkładamy do ust, dlatego często, po rzuceniu palenia, osoby tyją, bo nie kontrolują ilości i jakości produktów, które podjadają zamiast papierosa. Jeżeli byłaby to marchewka pokrojona w słupki, ogórek, pietruszka, papryka czy niskokaloryczny owoc, np. jabłko, kiwi, mandarynka, na pewno nie spowodowałoby to przybrania na wadze. Po około miesiącu od rzucenia palenia następuje odblokowanie kubków smakowych i jedzenia zaczyna coraz bardziej smakować, dlatego może zdarzyć się, że mamy ochotę na więcej. Jednak mając tego świadomość, kontrolując to co jemy oraz stosując zasady zdrowego żywienia i prawidłowo dobierają przekąski (lekkie, niskoprzetworzone i mało kaloryczne) przybranie na wadze nie grozi. Proponuję wybrać się do dietetyka, który pomoże przeanalizować i zmodyfikować Pani nawyki żywieniowe, omówi z Panią zasady zdrowego żywienia, wskaże pułapki na które trzeba będzie uważać i z taka świadomością i wiedzą na pewno uda się Pani rzucić palenie bez konsekwencji wagowych.
Pozdrawiam Dietetyk Monika Majcher-Lipiejko

0

Proszę popatrzeć na to z innej strony. Pani nie rzuca, niczego nie traci, Pani zyskuje zdrowie, świeży oddech, pieniądze. Zamiast przeznaczać pieniądze na papierosy proszę sprawiać sobie dietetyczne pożywienie o wyższej wartości.Można za te pieniądze również zakupić sobie zajęcia fitness, basen lub inne zdrowe zajęcie.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

0

Witam serdecznie,

Oczywiście, że jest mozliwośc rzucenia palenia bez przybrania na wadze. Nie tyjemy od braku nikotyny, a od niezdrowych nawyków żywieniowych i braku aktywności fizycznej.
Rzucając palenie zwiększy Pani swoją wydolność i być może chętniej i efektywniej zacznie Pani ćwiczyć, chodzić na basen czy korzystać z innej formy aktywności fizycznej która stanowi 30% sukcesu w walce o zgrabną sylwetkę, pozostałe 70% to odpowiednia dieta. jeżeli zachowa Pani podstawowe zalecenia żywieniowe i będzie odżywiać się racjonalnie to z pewnością Pani nie przytyje. Wystarczy zadbać o regularność posiłków. Należy jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Należy pić 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia. Powinna Pani również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty