Rzucanie palenia a zachowanie sylwetki

Od 2 lat palę papierosy. Bardzo chciałbym rzucić palenie ale panicznie boje się przytyć. Kiedyś miałam poważne problemy z zaburzeniami odżywiania. Boje się, że w momencie rzucenia nałogu przytyję a koszmar wróci . Czy są szanse na rzucenie palenia i nie przytycie? Bardzo proszę o szczerą odpowiedź, abym mogła chociaż próbować się psychicznie nastawić.

Witam! Oczywiście, że jest taka możliwość. Radzę skorzystać z porady dietetyka, który poradzi jak zestawiać codzienne posiłki, aby unikać chęci zastąpienia papierosów jedzeniem. Nie ukrywam, że w tym przypadku silna wola odgrywa ważną rolę. Proponuję także regularną aktywność fizyczną dostosowaną do Pani możliwości i upodobań. Proszę pamiętać, że samo rzucenie palenia nie powoduje przybierania na wadze, ale zajadanie chęci zapalenia. Pozdrawiam

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Ależ oczywiście że może Pani rzucić palenie i nie przytyć.
Przed rzuceniem papierosów proszę uregulować godziny posiłków - 5 posiłków co 3-4 godziny i pamiętać aby chęć zapalenia nie powodowała sięgania po przekąskę. W zamianmożna wykonać kilka przysiadów. Pozdrawiam

Sama chęć rzucenia palenia to już ogromny sukces, strach o jakim Pani pisze jest niepotrzebny bo wystarczy pewna wiedza i kontrola nad tym co i kiedy jemy. Bo przecież tyjemy od nadmiaru kalorii, złej diety a nie braku nikotyny w organizmie. Więc nie to czego nie robimy ma tu znaczenie, tylko to, co stosujemy w zamian. Nie jest do końca prawdą, że w momencie kiedy rzucamy palenie nasz organizm od razu potrzebuje więcej jedzenia, on po prostu domaga się papierosa i czynności związanych z jego paleniem, czyli wzięcia go do ręki i włożenia do ust, podobne czynności wykonujemy jedząc, bierzemy pokarm do ręki i wkładamy do ust, dlatego często, po rzuceniu palenia, osoby tyją, bo nie kontrolują ilości i jakości produktów, które podjadają zamiast papierosa. Jeżeli byłaby to marchewka pokrojona w słupki, ogórek, pietruszka, papryka czy niskokaloryczny owoc, np. jabłko, kiwi, mandarynka, na pewno nie spowodowałoby to przybrania na wadze. Po około miesiącu od rzucenia palenia następuje odblokowanie kubków smakowych i jedzenia zaczyna coraz bardziej smakować, dlatego może zdarzyć się, że mamy ochotę na więcej. Jednak mając tego świadomość, kontrolując to co jemy oraz stosując zasady zdrowego żywienia i prawidłowo dobierają przekąski (lekkie, niskoprzetworzone i mało kaloryczne) przybranie na wadze nie grozi. Proponuję wybrać się do dietetyka, który pomoże przeanalizować i zmodyfikować Pani nawyki żywieniowe, omówi z Panią zasady zdrowego żywienia, wskaże pułapki na które trzeba będzie uważać i z taka świadomością i wiedzą na pewno uda się Pani rzucić palenie bez konsekwencji wagowych.
Pozdrawiam Dietetyk Monika Majcher-Lipiejko

Proszę popatrzeć na to z innej strony. Pani nie rzuca, niczego nie traci, Pani zyskuje zdrowie, świeży oddech, pieniądze. Zamiast przeznaczać pieniądze na papierosy proszę sprawiać sobie dietetyczne pożywienie o wyższej wartości.Można za te pieniądze również zakupić sobie zajęcia fitness, basen lub inne zdrowe zajęcie.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Witam serdecznie,

Oczywiście, że jest mozliwośc rzucenia palenia bez przybrania na wadze. Nie tyjemy od braku nikotyny, a od niezdrowych nawyków żywieniowych i braku aktywności fizycznej.
Rzucając palenie zwiększy Pani swoją wydolność i być może chętniej i efektywniej zacznie Pani ćwiczyć, chodzić na basen czy korzystać z innej formy aktywności fizycznej która stanowi 30% sukcesu w walce o zgrabną sylwetkę, pozostałe 70% to odpowiednia dieta. jeżeli zachowa Pani podstawowe zalecenia żywieniowe i będzie odżywiać się racjonalnie to z pewnością Pani nie przytyje. Wystarczy zadbać o regularność posiłków. Należy jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Należy pić 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia. Powinna Pani również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk