Samookaleczanie się przez 15-latka

Mam pytanie do psychologa... Mianowicie mój kolega ma 15 lat ma problem z tym że nie może przestać się okaleczać(tnie się). Bardzo chc mu pomóc ale rozmowy typu :nie warto tego robić itp nie pomagają on nie może przestać tego robić :( proszę o szybką odpowiedź chce mu pomóc ale nie wiem jak. Z góry dziękuję

Warto jest wprowadzić w sytuację rodziców kolegi. Samookaleczanie się może być bardzo niebezpiecznym zachowaniem autodestrukcyjnym, wskazującym na głębsze problemy natury emocjonalnej. Skoro dobre rady, jak piszesz, nie pomagają w zaprzestaniu przez kolegę cięcia się - należy podjąć bardziej radykalne kroki: poinformować jego rodziców, opiekunów, czy (jeśli to nie pomoże) nawet szkołę. Koledze potrzebna jest terapia - dopóki jej nie podejmie, sytuacja może się pogarszać. Z pewnością musisz być przygotowana na to, że ów kolega będzie na ciebie zły za podjęte przez Ciebie kroki - ale z czasem zapewne zrozumie, że podjęłaś je dla jego dobra. Pozdrawiam.

Dzień dobry,
poinformuj o tym jego rodziców/opiekunów. Może być zły, ale to nie znaczy, że postępujesz niesłusznie - a wręcz przeciwnie - działasz dla dobra jego zdrowia a być może i życia.
Pamiętaj, że pomóc da sie tym, którzy chcą sobie pomóc. Gdy nie chcą sobie pomóc, będziesz się tylko szarpać i sama wpędzać w złe stany. Zadbaj o siebie. Pozdrawiam!