Stany obniżonego nastroju i używanie środków energetyzujących - gdzie najlepiej udać się po pomoc?

Witam. Mam duży problem, bowiem od długiego czasu mam obniżony nastrój, nie jest tak, że nie chce mi się nic, natomiast bardzo często popadam w skrajnie depresyjne "czarne" myśli. Dzisiaj czuję się nawet w "miarę", choć wczoraj prawie odebrałem sobie życie. Nie potrafię czuć się po prostu zadowolonym z życia, jestem uzależniony od kawy czy innych napojów energetycznych, dzięki którym jestem aktywniejszy w pracy oraz towarzysko. Niestety czuję, że taki stan na dłużej nie jest dla mnie zdrowy, ponieważ powoduje często stan drażliwy, impulsywny, czasami nawet odczuwam stany nerwicowe (tak mi się przynajmniej wydaje [dziwny lęk w okolicy klatki piersiowej]). Gdy zdaję sobie sprawę, że powinienem starać się zrelaksować i dać sobie spokój ze stresowym trybem życia (kawa, wynik w pracy itd.), po odłożeniu kawy czy energetyków czuję się jakbym był warzywem, w pracy jestem nieobecny. Ostatnio znajomi mówią, że nie najlepiej wyglądam, V*** (środek na uspokojenie) powoduje jedynie senność. Nie wiem, co mam robić, nie mam siły egzystować tak dłużej, czy da się to jakoś wyleczyć ? Czy do końca życia będę musiał być nadpobudliwym, zakręconym, nieodpowiedzialnym człowiekiem (jak po energetykach) bądź apatycznym, bez wigoru, istnieje jakaś droga pomiędzy? Jeżeli tak, to proszę o polecenie fachowca z Wrocławia (najlepiej dobry i tani). PS. Dodam tylko, że mam 23 lata, taki stan utrzymuje się od ok. 8. Emil.

Witam serdecznie,

Pana opis jest dość krótki, brakuje w nim dokładnych danych na temat używania środków psychostymulujących – od jak dawna je Pan stosuje, jakie rodzaje i w jakiej ilości? Jeśli używa Pan często tego typu środków, można przypuszczać, że pojawiły się objawy uzależnienia. Jednym z objawów uzależnienia jest występowanie charakterystycznych dla danej substancji objawów odstawiennych.

W przypadku kofeiny może to być więc: drażliwość, niepokój, obniżony nastrój, poczucie wyczerpania i nadmiernej senności. W przypadku jednoczesnego stosowania środków psychoaktywnych oraz zaburzeń nastroju (np. depresji), trudno jest niejednokrotnie zróżnicować skutek i przyczynę. Wymaga to zebrania od pacjenta dokładnego wywiadu, przeanalizowania przebiegu zaburzenia oraz osobistego badania. Wskazane byłoby przede wszystkim stopniowe (np. w ciągu 2-3 tygodni) zmniejszenie dawki środków stymulujących, aż do ich całkowitego odstawienia. W tym czasie pomocne może być zastosowanie łagodnych środków uspokajających.

Pana niepowodzenia w próbach relaksowania się są zrozumiałe. Nikt nie rodzi się z tego typu umiejętnościami. Relaksacja jest umiejętnością nabywaną na drodze systematycznych ćwiczeń. W tym celu może Pan skorzystać z informacji dostępnych np. na stronie: http://www.relaksacja.pl/index.html oraz zapisać się na trening relaksacyjny prowadzony przez psychoterapeutę.

W tej sytuacji polecałbym Panu konsultację z lekarzem psychiatrą, w celu postawienia dokładnej diagnozy oraz zaleceń co do dalszego leczenia i postępowania. Najwłaściwsza byłaby konsultacja z lekarzem mającym doświadczenie w leczeniu uzależnień i zaburzeń im towarzyszących.

Niestety, nie potrafię Panu wskazać konkretnego specjalisty w Pana rejonie. Może Pan skorzystać np. z listy placówek lecznictwa odwykowego dostępnych na stronie: www.parpa.pl. Listę licencjonowanych psychoterapeutów poznawczo-behawioralnych znajdzie Pan na stronie: http://www.pttpb.pl/.

Z pozdrowieniami