Stosuję hormony tarczycy - dlaczego tyję?

Jestem dziewczyną mam 16 lat ważę 65kg mam 160cm. Ćwiczę 4 godziny w tygodniu (wychowanie fizyczne w szkole). Od kilku miesięcy przyjmuję hormon tarczycy. Niestety bardzo po nim tyję i zwiększył mi się apetyt na słodycze.. stale czuję uczucie głodu. Wcześniej praktycznie nigdy nic nie jadłam. Nigdy wcześniej nie stosowałam żadnej diety ponieważ nie odczuwałam takiej potrzeby. Niestety w mojej rodzinie nadwaga występuje u mojego rodzeństwa. Śniadanie jem 30 min po przebudzeniu ponieważ muszę wcześniej wziąć lekarstwa.. na śniadanie jem jedną kanapkę i wypiję herbatę. w szkole niestety nie mam czasu na drugie śniadanie bo cały czas jestem w biegu. Obiad jem zazwyczaj ok. 14-15. Praktycznie zawsze jest to duża ilość ziemniaków jakiś sos i mięso. po obiedzie zawsze ciągnie mnie do słodyczy przez co później nie jem kolacji.. i tak codziennie. Chciałabym znaleźć dietę odpowiednią dla mojego wieku ponieważ wiele z nich jest nieodpowiednich. A chciałabym uniknąć wyglądania jak "sumo" . Jest to bardzo niezręczne i krępujące. Szukam diety aby nie miała ona specjalnego toku gotowania.. ponieważ niestety reszta rodziny nie będzie chciała tak jeść.. zbędne kilogramy kumulują mi się w udach pośladkach i brzuchu.. nie mam pojęcia jakimi ćwiczeniami się ich pozbyć. Jestem otwarta na Pani rady i z góry dziękuję.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 25,39 i znajduje się między 90 a 97 percentylem. Oznacza to, że masz nadwagę. Przy niedoczynności tarczycy często występuje skłonność do gromadzenia tkanki tłuszczowej, ponieważ obniżona jest podstawowa przemiana materii. Jednak odpowiednia dieta może dać pożądane efekty. Utrata nadmiernej masy ciała nie będzie szybka.

Aby otrzymać rozpisaną dietę, powinnaś udać się do dietetyka, który przeprowadzi odpowiedni wywiad żywieniowy i zdrowotny oraz dokona niezbędnych pomiarów.

Jednak ze swojej strony radziłabym konsultację z lekarzem prowadzącym i przedstawienie Twoich spostrzeżeń odnośnie stosowania leków.

Polecałabym także małe zmiany w jadłospisie. Bardzo dobrze, że spożywasz śniadanie zaraz po obudzeniu, jednak powinno być ono trochę bardziej obfite. Dzień zaczynaj od płatków na mleku/jogurcie (stosuj płatki owsiane, żytnie, jęczmienne bez dodatku cukru). Do tego zjedz pełnoziarnistą kanapkę z dużą ilością warzyw.

Postaraj się wygospodarować trochę czasu aby zjeść coś w szkole. Może to być jogurt bez cukru, kanapka z podobnych składników jak na śniadanie lub owoc.
Ziemniaki na obiad zastąp gruboziarnistą kaszą (jęczmienną, gryczaną lub inną), ryżem brązowym lub paraboiled, pełnoziarnistym makaronem. Do tego spożywaj dużą ilość warzyw (ok. 1/2 talerza) i chude mięso (drób, cielęcina, chuda wołowina).

Podwieczorek powinien być lekki, bez dużej ilości słodyczy. Eksperymentuj z owocami (mogą być pieczone np. jabłko, gruszka). Dopuszczalne są 2-3 kostki gorzkiej czekolady.
Kolację spożywaj ok. 3 godzin przed snem. Możesz przygotować sałatkę warzywną (bez majonezu) z łyżką oliwy lub oleju rzepakowego, a do tego kromkę pełnoziarnistego pieczywa z chudą wędliną. Nigdy nie kładź się spać z pełnym żołądkiem.

Pamiętaj o dużej ilości płynów - herbaty owocowe, zielone, woda mineralna.
Odnośnie ćwiczeń - wszystkie znajdziesz na www.abccwiczenia.pl. Postaraj się zapisać na dodatkowe zajęcia sportowe po szkole, bądź sama uczęszczaj na basen, aerobic itp.

Pozdrawiam