Techniki zwalczania perfekcjonizmu

Witam. Mam 24 lata. Jestem typem perfekcjonisty. Niebawem rozpocznę studia i zależy mi na tym aby nie być skrajnie skupiony np. na opracowywaniu "perfekcyjnych prac" na studia. W międzyczasie chodzę do psychoterapeuty na terapię behawioralno-poznawczą. Czy znają Państwo jakiekolwiek techniki zwalczania perfekcjonizmu, które mógłbym zastosować samemu, bez pomocy psychoterapeuty? Bardzo zależy mi na odpowiedziach. Nie chcę bowiem być przesadnie dokładny i staranny.
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Znakomicie, że zdecydował się Pan na psychoterapię poznawczo – behawioralną, ponieważ pozbywanie się perfekcjonizmu to proces polegający na stosowaniu terapii opartej głównie na budowaniu adekwatnej samooceny, z jednoczesnym uniezależnianiem się od opinii innych ludzi. Istnieje wiele technik i metod, które może Pan stosować samodzielnie. W tym celu polecam Panu moją książkę pt. „Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej”. Perfekcjonizm leży w głównym nurcie moich zainteresowań naukowych, prowadziłam badania z jego zakresu, a książka jest zwieńczeniem moich dotychczasowych poszukiwań w tym temacie. Moja książka ma charakter poradnikowy, popularnonaukowy, zawiera wiele ćwiczeń, strategii i wskazówek do indywidualnej pracy nad sobą. Pomaga dostrzec różnice pomiędzy perfekcjonizmem destruktywnym a konstruktywnym, bez jednoczesnego pozbywania się swoich wysokich ambicji i aspiracji. Gdyby był Pan zainteresowany, to w poniższych linkach znajdzie Pan spis treści książki, przykładowy jej fragment oraz rekomendację.

http://www.samosedno.com.pl/przeklenstwo-perfekcjonizmu-dlaczego-idealnie-nie-zawsze-oznacza-najlepiej,1190.html
http://businesswomanlife.pl/jak-poskromic-perfekcjonizm-i-odzyskac-radosc-z-zycia/
http://www.empik.com/samo-sedno-przeklenstwo-perfekcjonizmu-hunczak-malwina,p1100920357,ksiazka-p

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Malwina Huńczak

0

Dzień dobry, czytając pana pytanie pomyślałem o tym, że staje się pan perfekcjonistą w zwalczaniu perfekcjonizmu :) . Chodzi pan na terapię, a jednocześnie chce zrobić coś więcej, lepiej. Zachęcam pana do przedyskutowania tego zachowania z własnym terapeutą. Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty