Uczucie samotności u 37-latki

Mam 37 lat i czuję się samotna. Nie potrafię już sobie z tym stanem poradzić. Mam niewielu znajomych, z którymi coraz rzadziej się spotykam, ponieważ mają oni swoje rodziny i co zrozumiałe nie mają czasu żeby się spotykać ze mną. Ja nie chcę się narzucać, więc rzadko do nich dzwonię. Właściwie od dziecka mam poczucie że jestem "persona non grata", że przeszkadzam. Nie mogę sobie z tym uczuciem poradzić. Czuję każdą swoją komórką, że jestem nie warta miłości - jestem skazana na samotność.

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

Skoro takie uczucie utrzymuje się od dzieciństwa,to pewnie ma spory wpływ na to, jak Pani patrzy na świat. Możliwe, że przez to mija Panią wiele okazji do nawiązania fajnych kontaktów.
Psychoterapia pomaga na takie stany. W tym przypadku szczególnie wskazana może być terapia grupowa. Jest ona często dostępna w ramach NFZ na psychiatrycznych oddziałach dziennych.
Proszę się nie bać słowa psychiatria - na takich oddziałach pracuje się z bardzo różnymi problemami m.in. takimi jak brak poczucia własnej wartości.

Dzień dobry,

Najlepiej jeśli uda się Pani na konsultację do psychoterapeuty, który po osobistym zbadaniu, określi najlepszą metodę dalszego postępowania.