Uparte dążenie do celu a brak empatii

Wiele razy dostaję rady, jak postąpić. Bardzo często jednak nie widzę na pierwszy rzut oka korzyści z określonego działania. Mam swoje zdanie i niestety... na siłę próbuję postawić na swoim, nawet gdy gubię się i nie wiem, czy myślę w zgodzie z sobą samym. Skąd może to wynikać- niepewność(zaniżone poczucie wartości), brak empatii? Bardzo proszę o jak najwięcej odpowiedzi. Niezwykle ważne i pomocne jest dla mnie zdanie każdego, kto czyta ten post! :-) Mam 22 lata.

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam,
przyczyn może być wiele. Z jakiegoś powodu właśnie w taki sposób Pan postępuje. Gdyby nie miał Pan z tego jakiś korzyści (niedostrzegalnych na pierwszy rzut oka) nie działał by Pan tak. Z Pana słów wynika, że nie jest to dla Pana komfortowe, nie do końca w zgodzie z Panem. Proponuję rozważyć kilka spotkań terapeutycznych, na których wspólnie z psychoterapeutą będzie Pan miał możliwość przyjrzenia się bliżej Pana zachowaniu, dojścia do jego źródeł i ewentualnego skorygowania go. Pozdrawiam.

Cóż, posiadanie własnego zdania, w zasadzie nie uchodzi za nieprawidłowość, wręcz przeciwnie generalnie jest uznawane za zaletę. Rozumiem, że chodzi Panu o nadmierną konsekwencję, którą można nazwać uporem? Proszę zatem powstrzymać wyrażanie własnego zdania i w ten prosty sposób nie popadnie pan w upór.
Pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Przyznam, że zgubiłam się czytając to pytanie. Nie jest dla mnie jasny tok Pana rozumowania i pokusiłam się o odpowiedź wyłącznie dlatego, że napisał Pan, że zależy Panu na odpowiedziach.
Moje skojarzenia na podstawie tych kilku zdań, które Pan napisał, są takie: bardzo ciężko jest samemu myśleć w niezgodzie ze sobą; trzymanie się swojego zdania nie jest tożsame z brakiem empatii.
Pozdrawiam, Justyna Owczarek- Skoneczna