Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 5 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Węglowodany a dieta

Witam, jestem na diecie, jem węglowodany złożone (kasza gryczana, makaron pełnoziarnisty, chleb razowy) jednak zauważyłam, że po takich węglowodanach bardzo mnie boli brzuch (uczucie kłucia w podbrzuszu, lub z lewej strony, wzdęcia, uczucie przelewania, ciężkości, zaparcia). Natomiast po białym pieczywie, białym ryżu nie mam takich problemów, wszystko dobrze się trawi i nie mam zaparć. Jednak czytałam, że proste węglowodany nie są wskazane na diecie. Które węglowodany powinnam więc wybierać?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Co jeść po wysiłku fizycznym?

Osoby, które rozpoczęły przygodę ze sportem zastanawiają się być może, co powinny jeść po zakończonym treningu. Obejrzyj nasz film i dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta sportowca.

Dzień dobry,

Wszystkie wymienione przez Panią produkty zawierają węglowodany złożone. Jednakże w kaszach, makaron pełnoziarnistym itp. znajdują się spore ilości błonnika, który w nadmiarze może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a nawet zaparcia.
W takim przypadku warto jeść więcej warzyw owoców, a pieczywo kasze, ryż jeść na zmianę.
Proste węglowodany występują w miodzie, słodyczach te produkty należy unikać w diecie odchudzającej.

Dietetyk, biotechnolog, specjalista ds. zdrowia publicznego. Doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
0

Węglowodany złożone są dobre dla zdrowych osób, z prawidłowo funkcjonującym przewodem pokarmowym. Przede wszystkim powinna Pani udać sie do lekarza, żeby sprawdzić co jest przyczyną Pani dolegliwości. A węglowodany powinna Pani spożywać takie, które nie powodują dolegliwości, bo priorytetem jest zawsze dobre samopoczucie. Na razie proszę spróbować pieczywo mieszane i drobniejsze kasze - np. kuskus i jęczmienną. Jeśli dolegliwości nadal będą się utrzymywały to proszę spożywać produkty o ograniczenj zawartości błonnika, czyli jasny ryż, pieczywo itp

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy