Wyjaśnienie postępowania 11-letniej córki

Córka (11 lat) usłyszała pozytywną informację o znajomym, która jej nie dotyczyła. Po pięciu miesiącach usłyszała wiele negatywnych opinii o tym znajomym od swoich koleżanek i zaczęła je powtarzać. Gdy jej przypomniałam, że 5 miesięcy temu mówiła o tym znajomym coś przeciwnego, stwierdziła, że nic takiego nie pamięta. Czy jest możliwe, że u córki przez 5 miesięcy nastąpiła zamiana pierwotnie pamiętanej informacji na inne nowsze czy córka kłamie, że nie pamięta, bo chce zgadzać się z koleżankami?

Witam Panią. Nie chciałbym się wypowiadać w sprawie kłamstwa. Jest taki nurt w psychologii, który zwraca uwagę, że kiedy w coś wierzymy, bądź chcemy wierzyć a z drugiej strony dociera do nas sprzeczna informacja z tym jak postrzegamy tę sprawę to wtedy dochodzi do dysonansu poznawczego. To nie jest komfortowa sytuacja. Żeby przywrócić sobie spójność poznawczą wybieramy jedną opcję a odrzucamy drugą. Dzięki temu możemy zredukować sobie napięcie. Zwróciło mi uwagę, że wcześniej córka usłyszała pozytywną uwagę (jedną) o znajomym a po pięciu miesiącach usłyszała wiele negatywnych (może ilość też ma znaczenie). Przynależność do grupy rówieśniczej też może mieć znaczenie. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Odpowiedź na Pani pytanie jest trudne, bo obie opcje są możliwe. Każdy z nas ma potrzebę aprobaty społecznej i tego typu konformizm może pomagać w utrzymaniu dobrego zdania o sobie i swojego wizerunku w oczach innych. Z drugiej strony być może zdarzyło się coś przez ten czas (o czym wcale nie musi pani wiedzieć....), co doprowadziło córkę do zmiany zdania.