Zapotrzebowanie na białko u kobiet

Witam jakie jest prawidłowe zapotrzebowanie na białko? ile gram na każdy kilogram ciała?

Witam serdecznie,

Według Norm Żywienia Człowieka proponowanymi normami na białko dla ludności Polski dla Kobiet > 19 r.ż o wadze ciała 45-80 kg ilość białka to około 0,66 g/kg m.c W Polsce spożycie białka zwykle przewyższa 1,5-2- krotnie zalecaną ilość spożycia. Spożywanie zbyt dużych ilości białka może towarzyszyć nadmiernemu wydalaniu wapnia w moczu (zwiększa się ryzyko osteoporozy), a także kwasicy oraz zwiększonemu ryzyku powstawania kamieni nerkowych. Dlatego spożycie białko dla dorosłej osoby powinno mieścić się w przedziale 0,8-2 g białka/kg m.n/dobę, a dla sportowców jest to 1,2-1,4 g białka/ kg m.c./dobę przy czym w niektórych dyscyplinach istnieje możliwość zwiększenia ilości białka do 3 g białka/kg m.c/dobę.

Zapraszam do zapoznania się z artykułami i poradami na stronie naszej poradni dietetycznej www.kalorynka.pl

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann