Zmiana zachowania i brak radości z życia u 18-latki

od jakiegoś roku strasznie się zmieniłam, nic mnie nie cieszy, ciągle wszystko krytykuję, przeżywam smutek i przygnębienie bez powodu, chce mi się płakać, lecz nie mogę. Straciłam również apetyt, mogę nic nie jeść całymi dniami, czego efektem jest spadek mojej wagi (4 kg). Stałam się również bardziej agresywna i drażliwa. Ciągle mogłabym spać, ale często również mam z tym problem, nie śpię nocami i nie odczuwam zmęczenia. Mam 18 lat i moja sytuacja w domu jest ciężka Czy ja mogę mieć depresję?

Witam,
opisane przez Panią objawy mogą wskazywać także na depresję, choć trudno postawić diagnozę przez internet. O ile się nie mylę, napisała Pani dwa pytania, więc postaram się odnieść do obu. Pisze Pani o smutku a także i drażliwości i to i to może być objawem depresji. Warto zgłosić się do lekarza. Z kolei też to co pisze Pani o blokadzie i wybuchach płaczliwości a także o ciężkiej sytuacji w domu powoduje, że bardzo zalecałabym Pani także psychoterapię. Zresztą zawsze psychoterapia jest zalecana przy depresji, oprócz leczenia farmakologicznego. Najbardziej poleciałabym Pani wizytę Poradni Zdrowia Psychicznego, tam pracują lekarze, którzy będą mogli zadziałać gdyby rzeczywiście stwierdzono u Pani depresję oraz psychoterapeuci, poradnie takie oferują profesjonalną kompleksową terapię. Można się tam leczyć za darmo w ramach ubezpieczenia, zwykle nie potrzeba żadnych skierowań, często takie jednostki istnieją przy szpitalach psychiatrycznych, pracują tam bardzo dobrzy specjaliści zarówno psychologowie jak i lekarze i jakkolwiek istnieją przy szpitalach (choć nie tylko) nie mają wiele wspólnego z typowym w wyobrażeniu szpitalem psychiatrycznym, nie wiążą się z całodobowa hospitalizacją, po prostu przychodzi Pani na terapię. Zachęcam. W razie dodatkowych pytań proszę o bezpośredni kontakt na maila. Pozdrawiam.