Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 6 , 7 0 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dziecko: Pytania do specjalistów

Jak przełamać swój strach przed kontaktem z innymi?

Witam szanownych ekspertów, mój problem jest taki iż od 13 lat mieszkam na obczyżnie i bedąc tutaj czy w Polsce panicznie bałam się korzystać z telefonu tz miałam strach przed umówieniem się z lekarzem czy rozmową z urzędnikami czyli ogólnie... Witam szanownych ekspertów, mój problem jest taki iż od 13 lat mieszkam na obczyżnie i bedąc tutaj czy w Polsce panicznie bałam się korzystać z telefonu tz miałam strach przed umówieniem się z lekarzem czy rozmową z urzędnikami czyli ogólnie mówiąc boje się rozmawiać przez telefon teraz dochodzi język obcy gdzie panicznie boję się ,że czegoś nie zrozumiem .Poza tym od kąt tutaj zamieszkałam boje się ludzi, na spacerze z psem modle się tylko oby mnie nikt nie zaczepił i nie chciał rozmawiać ,w pracy trzymam się z daleka również od ludzi chociaż mam wrażenie że oni pozbyli by się mnie w niej bo im zawadzam zabieram tz prace:( Ogólnie wszystko widzę negatywnie ,jestem zawsze na nie i często płacze . Mąż ma mnie dosyć dodam że pracujemy razem i też widzi co się dzieje ciągle mi powtarza że to tylko praca i nie mam się tak wszystkim stresować i widzieć wszystko w czarnych kolorach . Ale ja niestety nie potrafię inaczej ,ciągle mam w myślach że stanie się coś złego ,boję się że mąż mnie zostawi bo on ciągle też mi powtarza że ze mną nie da się już żyć .Do lekarza boję się iść bo nie mówię na tyle dobrze po angielsku abym mogła mu wytłumaczyć co się ze mną dzieje poza tym wstydzę się .Dodam że nie mam wielu znajomych z którymi mogłabym sięspotkać a przyjaciół to już wcale. Moja córka jest już prawie dorosła i też ma swoje życie Nastolatki .Co mam robić ,czy jestem chora psychicznie?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Dlaczego dziecko budzi się często w nocy?

Witam, Moja córka również nie przesypia nocy i nigdy jeszcze nie przespala całej. Od 3 tygodni budzi sie co 1.5h-2.5h. Staram się odczekać chwilę, zanim ją wyciągnę z łóżeczka i sprawdzam pieluszek również. Karmię piersią w nocy i przed snem... Witam, Moja córka również nie przesypia nocy i nigdy jeszcze nie przespala całej. Od 3 tygodni budzi sie co 1.5h-2.5h. Staram się odczekać chwilę, zanim ją wyciągnę z łóżeczka i sprawdzam pieluszek również. Karmię piersią w nocy i przed snem w dzień. Córka zawsze miała duży apetyt na pierś i jadła co 2h-3h w dzień a w nocy budziła się góra 2 razy na karmienie ale teraz to budzi się bardzo często. W dzień nasz jadłospis wygląda tak i spania. Około 6 rano - pierś i drzemka do 7 lub 8 8-9 rano śniadanie kaszka lub płatki owsiane pełnoziarniste , kleik ryżowy na mleku modyfikowany plus daje banana lub inny owoc do śniadania. Chleb z masłem i jajko czasem plus ser żółty. Około 9-10 piers przedspanie, czasem tj pół h czasem 1h,5. Około 11 rano po przebudzeniu daje pierś jeśli chce jej się pić ale zazwyczaj nie chcę. Bawimy się lub spacer. 12-13h obiad tj. Warzywa z mięsem lub zupka warzywną też z mięsem lub ryba gotowane. Około 13-14- pierś i spanie. Około 16 budzi się i czasem daje jej pierś do picia. I zabawa. 17 obiad - warzywa z mięsem lub zupka plus różne kasze do tego. 18 zabawa ,czasem chce pierś trochę possac. 19 kolacja coś na mleku modyfikowany lub na chlebku. 20 piers karmienie około 1h i o 21 spanie Około 22.30-23.30 pobudka Około 3.30 pobudka Około 5 pobudka. Czasem te pobudki są jeszcze częstsze , dodam że karmienie piersią trwa od 20minut do 1h. W dzień córka jest pogodna i szczęśliwa, bawi się. Jeszcze nie raczkuje tylko pelza dookola siebie. Siada i utrzymuje się na dłuższą chwilę jak ją posadzimy ale sama nie siada. W dzień marudzi jak jej jest nudno albo chce jeść lub spac. Często ja muszę zostawiać sama w pokoju cm, gdy muszę się zająć obiadem lub pracami domowymi ale zawsze do niej mówię z innych pomieszczeń i przychodzę co parę minut i zmieniam jej np zabawke czy sprawdzam pieluszke i całuje i przytulam często w ciągu Dnia. Nie wiem co jeszcze moge zrobić. Dodam tylko że, córce wychodzą jedynki i 2 na górze , na dole ms już jedynki tylko że ona bardzo łagodnie przechodzi ząbkowanie i nie ma żadnych objawów, nawet dziąsła nie są opuchnięte. Proszę uprzejmie o radę. Dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy w ciąży można udać się do parku rozrywki?

Witam, istnieje możliwość, że jestem w ciąży. Czy w tym przypadku mogę jechać do Energylandii? Czy coś grozi dziecku od przeciążeń na karuzelach?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Jak rozumieć te wyniki u mojej 3-letniej córki?

Bardzo proszę o pomoc córka 3 lata. Morfologia krwi C53-W1 Krwinki białe - WBC 5,6 *103/µl 4,5 — 13,0 Krwinki czerwone - RBC ↓ 4,26 *106/µl 4,30 — 5,50 Hemoglobina - HGB 11,6 g/dl 11,0 — 14,5 Hematokryt - HCT... Bardzo proszę o pomoc córka 3 lata. Morfologia krwi C53-W1 Krwinki białe - WBC 5,6 *103/µl 4,5 — 13,0 Krwinki czerwone - RBC ↓ 4,26 *106/µl 4,30 — 5,50 Hemoglobina - HGB 11,6 g/dl 11,0 — 14,5 Hematokryt - HCT 34,7 % 34,0 — 41,0 Śr. obj. erytrocyta - MCV 81,5 fl 80,0 — 96,0 Śr.m.hem.w erytrocycie - MCH 27,2 pg 27,0 — 34,0 Śr.stęż.hem.w eryt. - MCHC 33,4 g/dl 31,0 — 37,0 Płytki krwi 332,0 *109/l 140,0 — 440,0 LYMPH % ↓ 14,5 % 35,0 — 60,0 MXD % ↑ 26,2 % 0,0 — 8,0 NEUT % 59,3 % 35,0 — 60,0 LYMPH
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy RTG ma wpływ na zdrowie dziecka?

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie syna który za 2 miesiąc będzie miał 7 lat. Gdy syn miał 7 dni miał zrobione przeswietlenie płuc które potwierdziło (wirusowe zapalenie płuc) od tego czasu do roku syn chorował na zapalenie płuc lekarze... Dzień dobry, mam pytanie odnośnie syna który za 2 miesiąc będzie miał 7 lat. Gdy syn miał 7 dni miał zrobione przeswietlenie płuc które potwierdziło (wirusowe zapalenie płuc) od tego czasu do roku syn chorował na zapalenie płuc lekarze potwierdzali to przeważnie rtg miał zrobione o koło 6/7 przeswietlen rtg płuc i w tym raz nogi. Czy może mieć to jakiś wpływ w przyszłości na jego zdrowie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Dlaczego małe dziecko ma przebarwienia na zębach?

Witam , mój 3 letni syn ma problem z ząbkami -jedynkami i dwójkami. Reszta jest ładna. Mianowicie problem zauważyłam około 1.5 roku jak miał, zaczęło pojawiać się przebarwienie. Syn jest autystykiem bardzo mało je, niechetnie przyjmuje leki, kropelki czy witaminy.... Witam , mój 3 letni syn ma problem z ząbkami -jedynkami i dwójkami. Reszta jest ładna. Mianowicie problem zauważyłam około 1.5 roku jak miał, zaczęło pojawiać się przebarwienie. Syn jest autystykiem bardzo mało je, niechetnie przyjmuje leki, kropelki czy witaminy. Większość wypluwa :/ po skończeniu 2 roku ząbki zaczęły coraz gorzej wyglądać, zaczęły się kruszyć :/ byłam z nim u dentysty ale nawet buzi nie otworzył nie wiem co robić :/ czy te pozostałości trzeba będzie usunać ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy te wyniki usg w ciąży mogę uznać za prawidłowe?

Dzień dobry Czy wyniki USG są w normie? Szczególnie chodzi o wymiar BPD, mieszkam za granicą, więc podam podwójne oznaczenia 26 tydzień ciąży i 5 dni BPD (BIP) - 63,7 mm HC (CT) - 247, 22 mm LF kość udowa... Dzień dobry Czy wyniki USG są w normie? Szczególnie chodzi o wymiar BPD, mieszkam za granicą, więc podam podwójne oznaczenia 26 tydzień ciąży i 5 dni BPD (BIP) - 63,7 mm HC (CT) - 247, 22 mm LF kość udowa 51,1mm CA (obwód brzucha) 220, 8 mm Waga 993g Głowa dziecka ułożona do góry. Poprzednie badanie w 23 tygodniu (II prenatalne) wyszło bardzo dobrze. Teraz mój lekarz też był zadowolony, zapewnił, że wszystko w najlepszym porządku, ale chciałabym się dowiedzieć czegoś o BPD (BIP). Na przykład jak ten wynik się ma do obwodu głowy, do tej pory zawsze oscylował gdzieś w połowie siatki centylowej, a teraz spadł - to powód do niepokoju czy tak może być? Czy te wyniki oznaczają małą głowę czy raczej wąską? Dziękuję N.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza plama pod okiem po podaniu znieczulenia u dentysty?

Witam,dzisiaj bylam z córką (13 lat) na wizycie u denytysty, corka miala leczenie kanalowe dolnej lewej 6,zab był juz raz wypelniany lekarstwem 2 tyg.temu wspomne tylko ze u innego specjalisty u ktorego nie podano córce znieczulenia bo pani stwierdzila ze... Witam,dzisiaj bylam z córką (13 lat) na wizycie u denytysty, corka miala leczenie kanalowe dolnej lewej 6,zab był juz raz wypelniany lekarstwem 2 tyg.temu wspomne tylko ze u innego specjalisty u ktorego nie podano córce znieczulenia bo pani stwierdzila ze nie ma takiej potrzeby po czym wyszlam z gabinetu z roztrzesionym dzieckiem .Dzisiaj bylysmy u innej pani stomatolog ktora stwierdziła ze zab trzeba ponownie zatruć i ze poda znieczulenie ,ulżyło mi na ta wiadomosc ale nie na długo bo podczas podawania znieczulenia corka strasznie płakała az skrecala sie z bólu,nie wiem czy tak powinno byc ale kiedy stomatolog wyjela strzykawke z ust córki byla tam końcówka znieczulenia z krwią ,pani stomatolog powiedziala zeby corka teraz sie relaksowala i ze przyjdzie za 10 minut (przyszla po 20)po ok 1-2 minutach na twarzy corki pod okiem i na policzku i troche na nosie pojawila sie duza rozlana plama czy mozr to byc przyczyna zle podanego znieczulenia?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy taka pokrzywka i bóle brzucha u dziecka to coś poważnego?

Dzien dobry dziecko 4 lata toxocara canis wynik mamy 21.8 IgG pokazala nam sie pokrzywka i bole brzucha czy to cos powarznego
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy powinny mnie martwić te wyniki syna?

Mój 6 letni syn 2 tygodnie temu przeszedł zabieg operacyjny (resekcja torbieli dróg żółciowych z cholecystektomią- zespolenie przewodu wątrobowego wspólnego z dwunastnicą). Dzisiaj odebrałam wynik krwi, w którym jest obniżona wartość neutrocytów (39.3%) norma 40.0-60.0, oraz podwyższenie eozynocytów (6.30%)... Mój 6 letni syn 2 tygodnie temu przeszedł zabieg operacyjny (resekcja torbieli dróg żółciowych z cholecystektomią- zespolenie przewodu wątrobowego wspólnego z dwunastnicą). Dzisiaj odebrałam wynik krwi, w którym jest obniżona wartość neutrocytów (39.3%) norma 40.0-60.0, oraz podwyższenie eozynocytów (6.30%) norma 1.00-5.00. Dodam, że przyjmuje antybiotyk 3× dziennie Augmentin. Czy powinny mnie martwić te wyniki?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy te dolegliwości mogą w jakiś sposób wskazywać na ciążę?

Witam staramy się z partnerem o kolejne dziecko. 1 lipca dostałam okres( moje cykle są 31 dniowe, okres przychodzi zawsze o tej samej porze) po zakończonej miesiaczce współżylismy bez zabezpieczenia od 8 lipca do 20 lipca. W niedziele rano 28lipca... Witam staramy się z partnerem o kolejne dziecko. 1 lipca dostałam okres( moje cykle są 31 dniowe, okres przychodzi zawsze o tej samej porze) po zakończonej miesiaczce współżylismy bez zabezpieczenia od 8 lipca do 20 lipca. W niedziele rano 28lipca dostałam krwawienie/plamienie bez żadnych bóli i objawów jakie zawsze mam na okres poprostu plamka krwi na bieliźnie. 30 lipca rano robiłam test wyszedł negatywny( czułość 20). Dziś 31 lipca lekko plamie i mam wrażenie że moje piersi są trochę większe. Nie wiem co o tym myśleć. Moja Pani doktor przyjmie mnie dopiero w przyszłym tygodniu.
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Dlaczego nastolatek ma czkawkę całą dobę?

Mój 17-letni syn cierpi na refluks, którego następstwem są nadżerki przełyku. Dodatkowo jest w trakcie leczenia na helicobakter. Problemem jest jednak całodobowa czkawka utrzymująca się już ponad dwa tygodnie. Dostaje Haloperydol 10mg/dobę, który nie wykazuje żadnego działania. 1. Czy... Mój 17-letni syn cierpi na refluks, którego następstwem są nadżerki przełyku. Dodatkowo jest w trakcie leczenia na helicobakter. Problemem jest jednak całodobowa czkawka utrzymująca się już ponad dwa tygodnie. Dostaje Haloperydol 10mg/dobę, który nie wykazuje żadnego działania. 1. Czy możliwe jest włączenie baklofenu (lub zastąpienie nim haloperydolu)? Chodzi mi o zamianę neuroleptyka na agonistę receptorów GABA. 2. Czy istnieje inna skuteczna metoda pozbycia się tej czkawki? 3. Gdzie ewentualnie szukać pomocy? 4. Czy istnieje taka poradnia, która zajmuje się "dogłębnie" problemem czkawki?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik badania raka?

Witam. Moja mama otrzymała wynik który jest następujący. Przerzut raka płaskonabłonkowego nierogowaciejącego G2 do węzła chłonnego. Widoczne naciekanie torebki węzła bez jej przekraczania. Zmiana obecna w linii ciecia. Immunofenotyp komórek nowotworowych CK5/6 ( ) p 16 ( ). czy mam się martwić czy jest to do wyleczenia. proszę o jakąkolwiek odpowiedź. zmartwiony syn.
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Dlaczego 2-letnie dziecko mocno się napina?

Witam serdecznie . Mam synka 2 lata i 10 miesięcy . Martwi mnie taka sytuacja. Synek podczas zabawy często napina się aż się caly trzęsie. Cos jak by tak bardzo się ekscytował.Najczesciej robi to kiedy się cieszy, że widzi grająca... Witam serdecznie . Mam synka 2 lata i 10 miesięcy . Martwi mnie taka sytuacja. Synek podczas zabawy często napina się aż się caly trzęsie. Cos jak by tak bardzo się ekscytował.Najczesciej robi to kiedy się cieszy, że widzi grająca zabawkę lub kiedy podlewam kwiaty i widzi jak leci woda z konewki. Podczas radości. Zaciska rączki i napina się aż się trzęsie. Na pare sekund.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Dotyczy: Pediatria Dziecko

Z czego wynikają te trudności z zajściem w ciążę?

Witam. Około trzech lat temu zdiagnozowano u mnie torbiel okołojajowodową, która pomimo zastosowanego leczenia farmakologicznego nadal się powiększała powodując dość znaczne dolegliwości bólowe. W 2017 r. przeprowadzono laparoskopowe wyłuszczenie torbieli. Od tamtego czasu dość usilnie lecz bezskutecznie staramy się z... Witam. Około trzech lat temu zdiagnozowano u mnie torbiel okołojajowodową, która pomimo zastosowanego leczenia farmakologicznego nadal się powiększała powodując dość znaczne dolegliwości bólowe. W 2017 r. przeprowadzono laparoskopowe wyłuszczenie torbieli. Od tamtego czasu dość usilnie lecz bezskutecznie staramy się z mężem o dziecko. Wszystkie badania są normie. W międzyczasie na macicy pojawił się mięśniak uszypułowany wielkości 20 mm, którym, zdaniem lekarza nie należy się przejmować. Poziom prolaktyny też jest w normie. Z uwagi niewielkie rozregulowanie cyklów miesiączkowych lekarz zalecił stosowanie luteiny twierdząc, że wydłuża ona owulację co ułatwia zajście w ciążę. Pomimo regularnego przyjmowania leku ciąży dalej nie widać. Dodam, że pomimo usunięcia torbieli mam dość duże dolegliwości bólowe w podbrzuszu, które pojawiają się zwykle po aktywności fizycznej. Proszę o informację czy przebyty zabieg laparoskopowy bądź też obecność mięśniaka mogą mieć jakieś powiązanie z obecną trudnością z zajściem w ciążę?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę mając 25 lat?

Witam, od ponad roku staramy się ze swoim partnerem o dziecko, niestety okazuje się to nie takie łatwe. Osobiście badam się u ginekologa ( nigdy pod względem płodności ) mam wykonywane różne badania tj. cytologia, która jest wzorowa jak... Witam, od ponad roku staramy się ze swoim partnerem o dziecko, niestety okazuje się to nie takie łatwe. Osobiście badam się u ginekologa ( nigdy pod względem płodności ) mam wykonywane różne badania tj. cytologia, która jest wzorowa jak na mój wiek, oraz USG, na którym lekarz widział jajeczkowanie ( o ile dobrze zrozumiałam ). Miesiączki mam regularne, a współżyjemy ze sobą conajmniej 3/4 razy w tygodniu. Czy na podstawie takich badań mogę wnioskować, że nie ma nic na przeszkodzie abym została przyszłą mamą? Czy wykonanie domowego testu na płodność dla mnie i partnera będzie miarodajnym wynikiem? Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam,
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak wyleczyć oko z zeza?

Dzień dobry! Jako dziecko nosiłam okulary, ponieważ jedno oko (lewe) zezowało. Jednak do tej pory zdarza mnie się rzadko nieświadomie zezować do zewnątrz lewym okiem. Nie jest to zez stały. Czy zasłanianie oka prawego, dominującego pomoże mi w jakiś sposób wyleczyć lewe oko?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy te brązowe upławy to wynik działania hormonów?

Witam! Jestem 5 moesiecy po porodzie.Nadal karmie dziecko wyłącznie piersią.Miałam juz dwa razy okres. Pierwszy cykl byl dłuźszy niz przed ciąza 31 dniowy, przed ciąża regularne 28 dniowe. Pierwszy dzień ostatniej miesiączki był 6 lipca. Miałam plamienie brązowe w okolicy... Witam! Jestem 5 moesiecy po porodzie.Nadal karmie dziecko wyłącznie piersią.Miałam juz dwa razy okres. Pierwszy cykl byl dłuźszy niz przed ciąza 31 dniowy, przed ciąża regularne 28 dniowe. Pierwszy dzień ostatniej miesiączki był 6 lipca. Miałam plamienie brązowe w okolicy owulacji.Teraz od 3 dni znów mam brązowe upławy co kilka godzin .Nic mnie ne boli , nie swędzi i nie ma tez przykrego zapachu. Miałam zakladany szew na szyjce zaraz po wyparciu dziecka.Ginekolog po połogu mnie badał i wszystko było w najlepszym porządku. Czy to może byc taki okres przez to ze dziecko juz ma dośc duzy apetyt i hormony tak działają ? Z góry dziękuje za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy jest szansa, że to schorzenie u córki minie?

Dzień dobry. W związku z wykrytymi szumami nad sercem u córki 3,5 mc zostało wykonane EKG pisz ECHO serca. Wnioski: PFO.PBS.MR śl. Ślad płynu w osierdziu. Wyjaśniono nam, że zwężenie gałęzi płucnych i przeciek międzyprzedsionkowy są cechami niemiwlęcymi i... Dzień dobry. W związku z wykrytymi szumami nad sercem u córki 3,5 mc zostało wykonane EKG pisz ECHO serca. Wnioski: PFO.PBS.MR śl. Ślad płynu w osierdziu. Wyjaśniono nam, że zwężenie gałęzi płucnych i przeciek międzyprzedsionkowy są cechami niemiwlęcymi i powinny minąć do 10 mż. Jednak Pani doktor nie powiedziała nic o stwierdzone łagodnej niedomykalność zastawek trójdzielnej i mitralnej pisz płynie w miłosierdziu. Czy jest szansa, że to też minie? Jeśli nie, to co to oznacza dla naszej córki?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Czy niemowlę ma wodogłowie?

Syn ma 5 miesięcy. Z powodu dużej głowy i braku gaworzenia zrobiliśmy usg przez ciemiaczko. Czy wyniki opisują wodoglowie? Zwiększona ilość plynu przymózgowo (6-8mm).komory boczne symetrycznie poszerzone(9-10mm)komora III poszerzona do 10mm. Jama przegrody przezroczystej 5-6mm. Sploty naczyniowkowe w komorach bocznych bez uchwytnych zmian. Ciało modzelowate prawidłowe.
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Patronaty