Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 7 , 0 6 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Gastroenterologia: Pytania do specjalistów

Co oznacza ból przepukliny pępkowej?

Witam, Mam przepuchline pepkowa i od 2 dni strasznie mnie boli brzuch na około przepukliny i po lewej stronie. Przepuchline zawsze jak by to nazwać byla w środku A teraz jest cały czas na zewnatrz. Ból wgl nie ustępuje A są momety że się nasila co robić?
odpowiada 1 ekspert:
Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn

Czy możliwe jest wystąpienie zapalenie błony śluzowej żołądka?

Dzień dobry, 2 tygodnie temu w trakcie szpitalnej diagnostyki stwierdzono u mnie przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka i wrzodziejace zapalenie jelita grubego, z tym że to drugie do weryfikacji bo tak napisane jest na wypisów. Miałam robione gastroskopie i kolonoskopie... Dzień dobry, 2 tygodnie temu w trakcie szpitalnej diagnostyki stwierdzono u mnie przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka i wrzodziejace zapalenie jelita grubego, z tym że to drugie do weryfikacji bo tak napisane jest na wypisów. Miałam robione gastroskopie i kolonoskopie. Pobrano z żołądka jeden wycinek do badań A z jelita kilka z różnych odcinków. Czy to jest pewne że będę miała tą chorobę. Czy te dwie choroby da się wyleczyć, będę musiała brać ciągle leki ? Zlecono mi dietę lekkostrawną z ograniczeniem produktów mlecznych i orzechów, kakao, jak długo muszę jej przestrzegać, muszę trzymać się jej bardzo rygorystycznie, mogę od czasu do czasu zjeść coś z listy produktów zakazanych, coś smazonego albo mlecznego czy może jednak to mi zaszkodzi? Wizytę mam w maju A do tego czasu nie wiem jak mam jeść bo nie wyjaśniono mi nic kiedy opuszczalam oddział. Zapisano w wypisie że miałam wykonane badanie na obecność przeciwciał na nietolerancje glutenu czy jest wysokie prawdopodobieństwo że przy tej chorobie mogę ją mieć ? Czy będę musiała całkowicie zrezygnować z mleka jak teraz mam je ograniczać? Może już teraz powinnam całkowicie go nie jeść? Byłabym wdzięczna za odpowiedź gdyż nie wiem jakich zasad mam przestrzegać i czy jest się czego bać, diagnozy? Wyniki badań będą w kwietniu
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wojciech Zygmunt
Lek. Wojciech Zygmunt

Jak badać refluks żołądkowy u starszej osoby?

Witam mam pytanie moja 72letnia babcia ma refluks żołądkowo pokarmowy gastroskopia wykazała że zawierać się nie zamyka. Lekarz rodzinny przepisał TRIBUX FORTE po których babcia gorzej się czuję moje pytanie brzmi czy ma odstawić i jakie badania może jeszcze zrobić
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Czy nerwica nie jest powodem moich lęków?

Witam! Niedawno lekarze stwierdzili u mnie zaburzenia lękowe – stwierdzili mi to dokładnie lekarz rodzinny, psychiatra oraz psycholog. I nie miałam wątpliwości do tego, aż do czasu. Mianowicie wczoraj byłam na badaniach, a dokładnie na gastroskopii i wyszło, że mam... Witam! Niedawno lekarze stwierdzili u mnie zaburzenia lękowe – stwierdzili mi to dokładnie lekarz rodzinny, psychiatra oraz psycholog. I nie miałam wątpliwości do tego, aż do czasu. Mianowicie wczoraj byłam na badaniach, a dokładnie na gastroskopii i wyszło, że mam gastropatię rumieniową. Lekarz powiedział mi, że to póki co nic groźnego, ale mam za 3 tygodnie przyjść odebrać wyniki, ponieważ pobrał mi tkankę do badań na bakterię Helicobacter Pylori. Miesiąc temu jak wylądowałam na SOR-ze okazało się po wynikach badań było wszystko w normie, prawie wszystko. Mocz w porządku, wyniki badań krwi – podwyższony poziom krwinek białych, ale ponoć nic groźnego. I dowiedziałam się, że jestem odwodniona. Wszystko do momentu badań gastroskopii było w porządku, ostatnio nawet po pierwszej konsultacji u psychologa zaczęłam się już dobrze czuć, uśmiechać – myśląc, że to co mi dolega to jedynie sygnał mojej psychiki i nic mi nie jest, nie umrę. Ale po badaniu zaczęło się najgorsze, kiedy weszłam do gabinetu odebrać pierwszy wynik, gastrolog powiedział mi jedną rzecz, która bardzo utkwiła mi w pamięci "Nie wiem co Pani dolega, ale to co Pani ma to na pewno nie nerwica, ponieważ ludzie z tą chorobą zupełnie inaczej zachowują się na badaniu, a Pani była bardzo spokojna." Wspomnę, że na badaniu jedynie popłakałam się z bólu i nie raz miałam odruch wymiotny. Natomiast słowa lekarza tak utkwiły w mojej pamięci, że wszystkie bóle, które odeszły w niepamięć, nagle powróciły wraz ze zdwojoną siłą, w dodatku z paroma nowymi objawami. Od wczoraj ciągle boli mnie żołądek, jak tylko coś zjem to zaraz mam mdłości, ciągle czuje, jakby ta rura tkwiła w moim gardle i uniemożliwiała spokojne przełykanie. Ciężko mi złapać oddech i mam wrażenie, jakbym miała obręcz wokół głowy, która ciągle się zacieśnia. Mam chwilowe bóle pod lewą pachą, ale najgorsze jest uczucie pieczenia w brzuchu i klatce piersiowej zazwyczaj po lewej stronie. Po małym wysiłku serce wali mi jak szalone, a przed oczami pojawiają się mroczki. Do tego dość często drętwieją mi ręce i nogi, a po wizycie coraz częściej zdarza mi się tracić czucie w lewej ręce. Moje pytanie czy to tylko zwiększony objaw nerwicy po słowach gastrologa, czy gastrolog faktycznie miał rację i to nie nerwica powoduje wszystkie te objawy? Dodam, że od poniedziałku idę jeszcze na badania usg, kardiologa i neurologa oraz zrobię morfologię. A od 11.04. zaczynam terapię z psychologiem.
odpowiada 3 ekspertów:
Mgr Agata Pacia (Katulska)
Mgr Agata Pacia (Katulska)
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Czy można oddawać krew i szpik po przejściu w dzieciństwie żółtaczki pokarmowej?

Czy można oddawac krew i szpik po przejściu w dzieciństwie żółtaczki pokarmowej? Wg tego co czytam na stronie np. krwiodastwa to nie, ale właściwie dlaczego? Co oznacza termin 'o nieznanej etiologii'? W jaki sposób przebyta żółtaczka pokarmowa ma wpływ na mój organizm dziś po 19 latach?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Jak interpretować wynik badania histopatologicznego u 68-latki?

Jak interpretowac wynik bafania histopatologicznego.w badanych wycinkach obok fragmentu blony śluzowej antrum żołądka objętej przewlekłym/ /, zanikowym/ /zapaleniem obecne utkanie high-grade intraepithelial neoplasia /dysplazja/ .
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Jak leczyć zaburzenia jelitowe?

Witam jestem kobietą i mam 20lat. Już drugi raz mam problem z jelitami, za pierwszym razem objawiało się to stolcami ze śluzem i krwią, na wypisie ze szpitala napisane było że to infekcja jelitowa. Teraz od mniej więcej 3-4... Witam jestem kobietą i mam 20lat. Już drugi raz mam problem z jelitami, za pierwszym razem objawiało się to stolcami ze śluzem i krwią, na wypisie ze szpitala napisane było że to infekcja jelitowa. Teraz od mniej więcej 3-4 miesięcy mam luźne, czasem wodniste stolce, rzadziej się zdarzają zatwardzenia. Zgłosiłam się do lekarza po smolistym stolcu w lutym, przeprowadzono badania takie jak: USG jamy brzusznej, kał posiew ogólny, kał badanie ogólne, kał na pasożyty 1 próba, krew utajona w kale/ F.O.B. ,morfologia płytki rozmaz automatyczny, OB. / ESR, CRP ilościowo. Wszystkie wyniki badań były w normie. Przypisano mi Xifaxan, Loperamid WZF oraz Enterol. Po lekach lekko sie poprawiło ale wszystko wróciło do poprzedniego stanu. Po za luźnymi stolcami które pojawiają się nie zależnie od tego co zjem, czasem po jedzeniu odczuwam pieczenie w środku po prawej stronie brzucha, często słyszę bulgotanie w dolnym odcinku układu pokarmowego, oraz podczas załatwiania się jest bardzo dużo gazów. Co to może być i co zrobić żeby normalny stolec wrócił?
odpowiada 1 ekspert:
Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn

Jak długo przebiega leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka?

Jak długo przebiega leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka ? (Spowodowane nadmierna ilością ibuprofenu) kiedy bóle powinny ustąpić ? Stosuje omeprazol od 2 tygodni.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Dlaczego wyczułem w lewym nadbrzuszu twardszy podłużny kształt?

Witam, Mam pytanie podczas oględzin brzucha wyczułem w lewym nadbrzuszu twardszy podłużny kształt, nie bolesny pod naporem palców(dodam że "kopałem" dosyć głęboko...) , czy to może być trzustka ? Mam wizyte u gastrologa przewidzianą w najbliższym czasie w związku z bólami brzucha i pleców.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Czy szczelina odbytu i wyczuwalny guzek można wyleczyć farmakologicznie?

Podejrzewam u siebie przewlekłą ( być może nawet kilkuletnią) szczelinę odbytu. Od kilku lat czułam okresowy świąd odbytu ze sporadycznym krwawieniem. Od pół roku doszło pieczenie zwłaszcza podczas defekacjii. Wyczuwam również guzek wewnątrz. Nie byłam u lekarza - jednak wybieram... Podejrzewam u siebie przewlekłą ( być może nawet kilkuletnią) szczelinę odbytu. Od kilku lat czułam okresowy świąd odbytu ze sporadycznym krwawieniem. Od pół roku doszło pieczenie zwłaszcza podczas defekacjii. Wyczuwam również guzek wewnątrz. Nie byłam u lekarza - jednak wybieram się już w tym miesiącu. Jednakże chciałabym zapytać czy jeśli okaze się to postać zaawansowana/przewlekła to czy zawsze konieczna jest operacja czy jeśli jednak jest się w stanie znieść objawy to będzie można doraźnie leczyć się farmakologicznie? W jakich przypadkach bezwzględnie będzie trzeba poddać się operacjii?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Andrzej Sawicki
Dr n. med. Andrzej Sawicki

Jak interpretować wynik posiewu u niemowlaka?

Mój 11 miesięczny syn dostał biegunki, która trwała ok 10dni. Pani dr. kazała wykonać posiew na grzyby w kale. Wynik badania jest dodatni; identyfikacja - Saccharomyces cerevisiae ; liczność kolonii - wzrost obfity; opis - wyhodowano drożdże przemysłowe. co to znaczy i czy muszę się martwić

-Co oznacza wynik badania przewodu pokarmowego 57-latki?

Proszę o odpowiedź W badaniu anatomopatologicznym wyszło Gastrtis Superficialis Activia Metaplasia intestinalis - Helicobacter pylori - co to znaczy ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Co oznacza wynik badania kolonoskopowego 61-latka?

Dostałem wyniki badania po kolonoskopii z takim oto opiesem: " Wycinki z błony śluzowej jelita grubego bez cech dysplazji, w blaszce właściwej rozproszone komórki zapalne jednojądrowe oraz cechy przekrwienia i włóknienia." Bardzo proszę o interpretację wyniku.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Dlaczego od paru miesięcy wyczuwam guza po lewej dolnej stronie brzucha w jelicie?

Witam. Od paru miesięcy wyczuwam guza po lewej dolnej stronie brzucha w jelicie, między biodrem a pępkiem. Guz nie jest stały, ale pojawia się gdy gromadzą mi się w tym miejscu w jelicie gazy. Tzn czuje jak gazy przechodzą mi... Witam. Od paru miesięcy wyczuwam guza po lewej dolnej stronie brzucha w jelicie, między biodrem a pępkiem. Guz nie jest stały, ale pojawia się gdy gromadzą mi się w tym miejscu w jelicie gazy. Tzn czuje jak gazy przechodzą mi przez jelito i zbierają się na chwile w tym miejscu, co tworzy guza i wypuklenie brzucha. Wydalam gazy i guz maleje bądź znika. Nie odczuwam żadnych bóli, jedynie gdy mocnej nacisnę pępek. Miewam wzdęty brzuch. Czy to raczej normalne i nic groźnego, czy może to być objaw czegoś i lepiej skonsultować to z lekarzem ? Dziękuje za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn

Co oznacza jasnoczerwona krew w stolcu?

Witam. Mam 18 lat, od jakiegoś czasu zauważyłam krew (jasnoczerwona) oraz śluz w stolcu. Czasami mam wzdęcia, więcej objawów nie zauważyłam. Proszę o pomoc!
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Co oznacza wynik USG po ostrym zapaleniu trzustki?

Witam tydzień temu z bulami brzucha trafiłam na izbe przyjęli mnie do szpitala stwierdzili ostre zapalenie trzustki przez 4 dni miałam kroplówki i przeciwbólowe potem zupę. Zrobili mi gastroskopie wyszło ok.usg -wątroba niskoechogenna w sasiedztwie wiezadla hyperechogenna stozkowatego ksztaltu strefl... Witam tydzień temu z bulami brzucha trafiłam na izbe przyjęli mnie do szpitala stwierdzili ostre zapalenie trzustki przez 4 dni miałam kroplówki i przeciwbólowe potem zupę. Zrobili mi gastroskopie wyszło ok.usg -wątroba niskoechogenna w sasiedztwie wiezadla hyperechogenna stozkowatego ksztaltu strefl 19x37mm o wygladzie naczyniaka.nieco niższa echogenicznosci ogona idystalna części trzonu trzustki obrzęk zapalny i znak zapytania.reszta pisze prawidłowe. Jak mnie przyjęli mialamw moczu 43 białko. Amylaxa w moczu 1206.amylaza w krwi 59.lipaza 59.później po 3 dniach lipaza 34 crp 9. 37.wpisali mnie dostałam kreon 2x1.delparan 3x1 ulfamid 1x1.wróciłam w piątek. W nocy nie spalam.nie w dzień rano zjadłam bułkę z wędliny z indyka miałam trochę biegunkę. Boje się powiedzieli ze przeszłam juz stan zapalny i leczenie w domu.proszę o pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co może oznaczać intensywna biegunka?

Witam, od czterech dni mam intensywna biegunkę, najpierw było to kilka wizyt, później ok dziesięciu, zastosowalem smecte oraz nospe ponieważ jelita bolały, doszło ogólne źle samopoczucie. po 3 dniach udałem się do lekarza, który zalecił kontynuowanie leczenia smecta i... Witam, od czterech dni mam intensywna biegunkę, najpierw było to kilka wizyt, później ok dziesięciu, zastosowalem smecte oraz nospe ponieważ jelita bolały, doszło ogólne źle samopoczucie. po 3 dniach udałem się do lekarza, który zalecił kontynuowanie leczenia smecta i dodał do tego tiorfan. Wziąłem już 5 tabletek tiorfanu, cały czas biorę smecte, biegunka nie ustępuje, dziś do godziny 15 musiałem skorzystać 5 razy. Oczywiście nawadniam sie odpowiednio, biorę elektrolity, ale zaczyna mnie to niepokoić. Dotychczas biegunka była "sama wodą, lekko zabarwiona", dziś jest odrobinę gestsza, ale nadal bardzo wodnista. Cały czas silnie przelewa mi się w jelitach, mam bardzo duże wzdęcia.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wojciech Zygmunt
Lek. Wojciech Zygmunt

Czy jest to nowotwór?

Proszę o wyjaśnienie wyniku badania usg jamy brzusznej "...Na wysokości zagięcia esiczo-odbytniczego ognisko obniżonej echogeniczności śr.52 mm o zatartych obrysach. Wskazana kolonoskopia"Czy jest to nowotwór? Kobieta lat 64
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Stawski
Lek. Tomasz Stawski

Czy po usunięciu pęcherzyka żółciowego mogę napić się alkoholu?

Jestem po łagodnym ostrym zapaleniu trzustki spowodowanej kamicą żółciową. Czy po usunięciu pęcherzyka żółciowego i spowodowanej przez to diecie adaptacyjnej, będę mógł - jak poprzednio przed OZT - od czasu do czasu napić się piwa lub lampki wina?
odpowiada 1 ekspert:
Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn

Jak uporać się z problemami przewodu pokarmowego?

Witam serdecznie. Moje pytanie dotyczy moich ciaglych problemow z przewodem pokarmowym, ktore zavzely pojawiac sie w pazdzierniku po antybiotyku. W styczniu mialam przeprowadzona kolonoskppie I gastroskopie w zwiazku z krwia, ktora zavzela pojawiac sie w stolcu oraz w zwiazku... Witam serdecznie. Moje pytanie dotyczy moich ciaglych problemow z przewodem pokarmowym, ktore zavzely pojawiac sie w pazdzierniku po antybiotyku. W styczniu mialam przeprowadzona kolonoskppie I gastroskopie w zwiazku z krwia, ktora zavzela pojawiac sie w stolcu oraz w zwiazku z niestrawionymi resztkami, ktore pojawiaja sie po dzis dzien. Kolonoskopia nie wykazala nic niepokojacego poza zavzerwieniona sciana jelita (badanie hist-pat ok), hemoroidami 2 st oraz szvzelina odbytu. W gastroskopi wyszla przepuklina przelyku oraz przeprowadzono test na bakterie hp - wynik ujemny. Od zabiegu na przepukline przelyku, ktory odbyl.sie 3 tygodnie temu pobolewa mnie zoladek. Niepokoja mnie tez te niestrawione resztki (czy to moze byc jakas alergia?). Mialam rowniez usg brzucha z powodu dyskomfortu pod prawym zebrem ale tez wyszlo wszystko w normie - watroba nie.powoekszona - 167mm. No nic poza rozejsciem miesni prostych brzucha po porodzie. Dodatkowo wyczulam nad lewym obojczykiem taka miekka, przesuwalna poduszeczke. W usg nie wyszly zadne wezly chlonne w tym rejonie I zastanawiam sie czy przez to, ze usg bylo robione w pozycji lezacej mogl jakis wezel umknac. Juz sama nie wiem co o tym myslec I w jakim kierunku dalej isc. Z gory dziekuje za odpiwiedz.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski
Patronaty