Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 5 6 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Resekcja zmiany: Pytania do specjalistów

Jak leczyć przewlekłą szczelinę odbytu u 27-latka?

Pytanie o przewlekłą szczelinę odbytu Witam Mam zdiagnozowaną przewlekłą szczelinę odbytu i hemoroidy 2/3 stopień. Brak objawów ze strony szczeliny po zastosowanym leczeniu, jedynie doskwierają hemoroidy. Proktolog po kontroli stwierdził, że szczelina mogła się wewnętrznie zagoić, a jej zewnętrzna część... Pytanie o przewlekłą szczelinę odbytu Witam Mam zdiagnozowaną przewlekłą szczelinę odbytu i hemoroidy 2/3 stopień. Brak objawów ze strony szczeliny po zastosowanym leczeniu, jedynie doskwierają hemoroidy. Proktolog po kontroli stwierdził, że szczelina mogła się wewnętrznie zagoić, a jej zewnętrzna część pozostała bez zmian. Zalecenia- usunięcie hemoroidów (laser/gumki) i obserwacja szczeliny, czy w przyszłości nie dochodzi do powikłań- jeżeli tak to laser. Czy takie postępowanie jest ok? Szczeline była diagnozowana za pomocą per rectum i anoskopu Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Andrzej Kluciński
Dr n. med. Andrzej Kluciński

Co oznacza ten wynik badania znamienia z pleców?

Dzień dobry, po wizycie u dermatologa zostało mi wycięte znamię na plecach. W dniu dzisiejszym odebrałem wynik histopatologiczny w którym jest napisane: "Znamię melanocytarne złozone dysplastyczne. U podstawy znamienia widoczny naciek limfocytarny. Zmiana usunięta z minimalnym marginesem 1,5mm". Moje pytanie... Dzień dobry, po wizycie u dermatologa zostało mi wycięte znamię na plecach. W dniu dzisiejszym odebrałem wynik histopatologiczny w którym jest napisane: "Znamię melanocytarne złozone dysplastyczne. U podstawy znamienia widoczny naciek limfocytarny. Zmiana usunięta z minimalnym marginesem 1,5mm". Moje pytanie brzmi czy wszystko jest w porzadku i czy nie mam się czego obawiać? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Diana Kupczyńska
Dr n. med. Diana Kupczyńska

Jak interpretować dokładnie taki wynik?

Dzień doby, Wynik histopatologii po wycięciu zmiany barwnikowej gałki ocznej. Wynik mikroskopowy: Naevus pigmentosusu compositius conjunctivae. Odczyn IHC w kierunku HMB45 dodatni w pojdynczych komórkach znamienia, a indeks Ki67<1%. Jak interpretować wyniki i jak działać dalej?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy to ma związek ze zmianami skórnymi?

Witam, mam 42 lata, od 6 miesięcy - co okolo 4 tygodnie - na lewej dłoni (strona zewnętrzna bez palców) pojawia się zaczerwieniona skóra. Zaczerwienienie trochę swędzi - po podrapaniu dłoń jest lekko spuchnięta. Już kilka godzin po pojawieniu... Witam, mam 42 lata, od 6 miesięcy - co okolo 4 tygodnie - na lewej dłoni (strona zewnętrzna bez palców) pojawia się zaczerwieniona skóra. Zaczerwienienie trochę swędzi - po podrapaniu dłoń jest lekko spuchnięta. Już kilka godzin po pojawieniu się - zaczerwienienie znika. Przed zmianami skórnymi w kwietniu br. było zmęczenie, potliwość, bóle z lewej strony w plecach i boku - zdiagnozowane jako bóle stawowe, które przeszły. Badałam nerki- wszystko dobrze. Dostałam od dermatologa Clatre - obecnie zaczerwienienie jest lekko mniejsze ale jeszcze się pojawia. Nigdy nie miałam problemów skórnych i alergicznych. Zwykle prowadzę aktywny tryb życia, bez nadwagi. Alergeny wziewne - nie wykryto- pokarmowe - wykluczono. W 2019 roku wycięcie łagodnej zmiany z lewej piersi. Wykluczam wypryski kontaktowe, dbam o dietę i nie nosze biżuterii. Używam kosmetyków do skory wrażliwej. Nie zmieniłam proszków do prania itp. W domu nie mam zwierząt. Dodam tylko: wyniki krwi i ob - ok, usg brzucha ok, sprawy ginekologiczne z mięśniakami - pod kontrola, tk głowy - ok. Ig E całkowite - 30,2 IU/ml. Glukoza w normie, insulina - krzywa- tez, Ldh - 181 U/L Mocz w normie. Poza Clatra przyjmuje letrox 50 ale parametry tarczycowe ok. W która stronę diagnozować? Czy to w ogóle chodzi o problemy skórne a może coś zakaźnego albo innego? Proszę o pomoc. Ola
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Dlaczego mam opuchnięte dziąsło po usunięciu zęba?

Dzień dobry 5 dni temu miałem usunięty ząb dół szóstka przyczyna zmiany w kości stąd decyzja padła na usunięcie jak się zagoi to miał być wstawiony implant. Moje pytanie jest dlaczego mam nadal opuchnięte dziąsło i ból szczęki występuje.... Dzień dobry 5 dni temu miałem usunięty ząb dół szóstka przyczyna zmiany w kości stąd decyzja padła na usunięcie jak się zagoi to miał być wstawiony implant. Moje pytanie jest dlaczego mam nadal opuchnięte dziąsło i ból szczęki występuje. Dodam że od 5 dni biorę antybiotyk na stan zapalny i nie pomaga. Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co należy zrobić z tą zmianą na dziąśle?

Po ponownym leczeniu kanałowym dwóch dolnych zębów 6 i 7 pojawiła się twarda kulka bardzo nisko pod korzeniem wyczuwalna pod palcem i przy nacisku delikatnie bolesna. Na zdjęciu punktowym oraz panoramie RTG nie wiedząc nic. Chirurg zaleca wycięcie i zbadanie... Po ponownym leczeniu kanałowym dwóch dolnych zębów 6 i 7 pojawiła się twarda kulka bardzo nisko pod korzeniem wyczuwalna pod palcem i przy nacisku delikatnie bolesna. Na zdjęciu punktowym oraz panoramie RTG nie wiedząc nic. Chirurg zaleca wycięcie i zbadanie zmiany ponieważ uważa ze na tomografie może tez nic nie wyjść. Co to może być za zmiana?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co oznacza ten wynik badania znamienia błękitnego?

Witam, dostałem wynik hist pat wycinku skórnego, znamię błękitne (blue Nevus), immunofenotyp p16 , Ki67-, znamię usunięte doszczętnie. Zmiana płaska, barwa szara. Lekarz powiedział, że to nic groźnego, nie wymaga leczenia, mnie zastanawia plus przy białku p16, co oznacza ta wartość dodatnia? Czy to jakieś zagrożenie ?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Diana Kupczyńska
Dr n. med. Diana Kupczyńska

Czy ta zmiana może się odnawiać?

Witam po usunięciu zmiany z gardła opis badania hospatologicznego to polip włóknisto nabłonkowy z tego co wyczytałam łagodna zmiana czy może odrosnąć?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy martwić się takim wynikiem histopatologicznym?

Witam serdecznie. Ok 2 mc temu zauważyłam, że moje znamię na nodze się zmieniło, zrobiło się ciemniejsze i bardziej chropowate. Miałam wykonana wideodermatoskopie i zakwalifikowałam się na zabieg wycięcia zmiany. Zabieg miałam robiony ok 4 tyg temu. Prosilabym o interpretacje... Witam serdecznie. Ok 2 mc temu zauważyłam, że moje znamię na nodze się zmieniło, zrobiło się ciemniejsze i bardziej chropowate. Miałam wykonana wideodermatoskopie i zakwalifikowałam się na zabieg wycięcia zmiany. Zabieg miałam robiony ok 4 tyg temu. Prosilabym o interpretacje wyniku histopatologicznego. Czy powinnam się martwić? "naevus praecipue junctionalis dysplasticus low grade cutis. Excisio completa." Z góry bardzo dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Diana Kupczyńska
Dr n. med. Diana Kupczyńska

Co oznacza ten opis badania znamienia skórnego?

Witam, Proszę o pomoc w interpretacji wyniku badania histopatologicznego: "W nadesłanym materiale fragment skóry z obrazem Naevus Reed. Znamię z cechami atypii. Zmiana usunięta w granicach tkanek zdrowych. Konieczna okresowa kontrola pacjentki." Z góry dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Diana Kupczyńska
Dr n. med. Diana Kupczyńska

Co oznacza ten wynik badania brodawki skórnej?

Witam,,,proszę o interpretację wyniku badania histopatologicznego, które brzmi: znamię melanocytarne złożone. Zmiana usunięta w granicach tkanek zdrowych. W karcie informacyjnej po zabiegu w rozpoznaniu napisano: brodawka skórna okolicy lędźwiowej prawej w stanie zapalnym D23.5,,,brodawka wycięta w znieczuleniu miejscowym,,,ten fakt... Witam,,,proszę o interpretację wyniku badania histopatologicznego, które brzmi: znamię melanocytarne złożone. Zmiana usunięta w granicach tkanek zdrowych. W karcie informacyjnej po zabiegu w rozpoznaniu napisano: brodawka skórna okolicy lędźwiowej prawej w stanie zapalnym D23.5,,,brodawka wycięta w znieczuleniu miejscowym,,,ten fakt miał miejsce w 2012r,,,wszystko wygojone, tylko blizna pozostała,,,(pytam k woli upewnienia się, że wszystko jest ok.Na skórze nie ma żadnych innych kolorów, tylko kolor cialowy,,,Dziękuję,,,,,
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Diana Kupczyńska
Dr n. med. Diana Kupczyńska

Co to za zmiana w gastroskopii?

Witam, w gastroskopii wycięto 1mm zmianę która okazała się „brodawczakiem plaskonablonkowym przełyku”, co to za zmiana i jak się postępuje ? Co robic?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jakie jest postępowanie w przypadku CIN 1?

Postępowanie w przypadku dysplazji szyjki macicy CIN-1. Dzień dobry, po nieprawidłowym wyniku cytologii (III, ASCUS) oraz pozytywnym wyniku HPV (typ 16) wykonana kolposkopia wykazała: fragment nadżerki gruczołowej szyjki macicy z epidermizacją, metaplazją płaskonabłonkową i dysplazją małego stopnia (LSIL) w nabłonku... Postępowanie w przypadku dysplazji szyjki macicy CIN-1. Dzień dobry, po nieprawidłowym wyniku cytologii (III, ASCUS) oraz pozytywnym wyniku HPV (typ 16) wykonana kolposkopia wykazała: fragment nadżerki gruczołowej szyjki macicy z epidermizacją, metaplazją płaskonabłonkową i dysplazją małego stopnia (LSIL) w nabłonku wielowarstwowym płaskim, zapalenie przewlekłe. Bardzo proszę o informację co oznacza wynik kolposkopii i czy ta patologia wymaga usunięcia? Lekarz, który wykonał kolposkopię (nie jest to mój ginekolog "prowadzący", ponieważ byłam u niego tylko na kolposkopii) proponuje ją usunąć, natomiast w czytałam, że w przypadku CIN-1 nie ma potrzeby usuwania zmiany.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy to może być zmiana nowotworowa i jak powinienem postępować?

Stomatologia - zgęstnienie kości Opiszę krótko mój problem. Otóż po wizycie u stomatologa (gdzie dolne korzenie od 4-6 włącznie po obu stronach są do usunięcia) po zrobieniu zdjęcia RTG dowiedziałem się o zmianie w jamie ustnej. Chodzi dokładnie o... Stomatologia - zgęstnienie kości Opiszę krótko mój problem. Otóż po wizycie u stomatologa (gdzie dolne korzenie od 4-6 włącznie po obu stronach są do usunięcia) po zrobieniu zdjęcia RTG dowiedziałem się o zmianie w jamie ustnej. Chodzi dokładnie o zagęszczenie kości przy 4 czy 5 korzeniu na dolnym łuku. Od stomatologa dowiem się coś więcej po tomografii. O więcej nie pytałem, bo nie zdawałem sobie sprawy z powagi sytuacji. A po powrocie do domu dowiedziałem się, że może to być zmiana nowotworowa. Tu moje pytanie czy to może być coś innego czy tylko nowotwór? Jak wyglądało by leczenie jeśli zmiana osiągnęła by kategorię trzecią czyli "duża zmiana"? Czy usunięcie zmiany/guza odbyło by się wewnątrz jamy ustnej czy jakaś poważniejsza operacja ? Bardzo proszę o pomoc. Bo do wizyty dużo czasu, a bardzo się teraz martwię...
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co oznacza wynik badania wycinków z konizacji?

proszę o interpretację mojego wyniku badania histopatologicznego tkanki pobranej poprzez elektrokonizację. 1. Pofragmentowany materiał: skrzepy krwi wraz ze skoagulowanym nabłonkiem głównie endocervix. 2.Fragment tkanki: fragment tarcza części pochwowej szyjki macicy pokryty nabłonkiem wielowarstwowym, ogniskowo w strefie przejściowej z cechami neoplazji... proszę o interpretację mojego wyniku badania histopatologicznego tkanki pobranej poprzez elektrokonizację. 1. Pofragmentowany materiał: skrzepy krwi wraz ze skoagulowanym nabłonkiem głównie endocervix. 2.Fragment tkanki: fragment tarcza części pochwowej szyjki macicy pokryty nabłonkiem wielowarstwowym, ogniskowo w strefie przejściowej z cechami neoplazji stopnia małego LSIL/CIN 1. Nabłonek gruczołowy kanału szyjki macicy bez cech dysplazji. Materiał częściowo uszkodzony termicznie. Niepokoi mnie fakt, że nie ma wskazanego czy zmiany zostały wycięte, czy jest odpowiedni margines, może nie jest to widoczne ze względu na te uszkodzenia termiczne? Wspomnę, że pierwszy wynik po kuldoskopii wskazywał na zmiany CIN3.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak leczyć kłykciny kończyste u 37-latka?

Witam Serdecznie mam pytanie odnośnie kłykcin kończystych w dniu wczorajszym po konsultacji dermatologicznaj stwierdzono u mnie owe schorzenie w górnej części prącia oraz przy wzgorku łonowym łącznie 7 szt. znaleziono mi zabieg dermarologiczny a dokładnie krioterapie,czy po usunięciu zmian... Witam Serdecznie mam pytanie odnośnie kłykcin kończystych w dniu wczorajszym po konsultacji dermatologicznaj stwierdzono u mnie owe schorzenie w górnej części prącia oraz przy wzgorku łonowym łącznie 7 szt. znaleziono mi zabieg dermarologiczny a dokładnie krioterapie,czy po usunięciu zmian można wrócić do aktywności seksualnej z partnerką.Drugie pytanie jest odnośnie możliwości zakażenia otóż jestem z jedną partnerką od 16 lat mamy 2 dzieci najmłodsze prawie 3 lata.zadnych innych partnerów między czasie do 2 dziecka wykonywane miała żona badania u ginekologa,następnego dnia po stwierdzeniu u mnie schorzeń została przebadane i nie stwierdzono nawet najmniejszych zmian chorobowych nawet możliwości jej przebycia a jednak doszło do takich zmian. Pierwsze pojawiły się ok roku temu wspolzylismy regularnie i nic nie spowodowało u Partnerki zmian więc pytanie brzmi jak to jest fizycznie możliwe by zarazić się w takiej sytuacji?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Czy rozwinął mi się suchy zębodół?

Witam, jestem tydzień po ekstrakcji dolnej prawej szóstki, która była dwokrtonie leczona kanałowo. Panorama wykazała dodatkowa zmianę pod korzeniem, która wyjęliśmy podczas usuwania zęba. Mam wrażenie, że dziś zrobiła się dziura w dziąśle, której nie pokrywa skrzep. Widzę tam,... Witam, jestem tydzień po ekstrakcji dolnej prawej szóstki, która była dwokrtonie leczona kanałowo. Panorama wykazała dodatkowa zmianę pod korzeniem, która wyjęliśmy podczas usuwania zęba. Mam wrażenie, że dziś zrobiła się dziura w dziąśle, której nie pokrywa skrzep. Widzę tam, szare cząstki 'czegos', ale nie jedzenia, bo nie jem od tygodnia tamta strona. Dodam, że te cząsteczki widziałam od razu po zabiegu, ale dziś wyraźnie osunęły się w dół. Nie wiem jak inaczej mogę to wyjaśnić. Biorę ibuprom i po jednej tabletce mi przechodzi. Po jednej co 6h. Czy to suchy zębodół, czy gojenie się wymaga tak dużej ilości czasu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Karolina Michalska-Bałaga
Lek. dent. Karolina Michalska-Bałaga

Co znaczy taka czerwona plama na brodzie?

Witam na brodzie od 3 miesięcy mam czerwoną plamę która została mi po starciu pryszcza czy zaskórniaka w ogóle mnie to nie swędzi ale po tym pojawiły mi się obok przebarwienia wygląd jak stan zapalny czy laser frakcyjny sobie z tym poradzi czy da się usunąć te zmiany
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Anna Pujanek
Mgr Anna Pujanek

Czy mogę przyjmować oba leki ?

Dzień dobry. Proszę o informację, czy przyjmując lek "Dexilant 60 mg " raz dziennie, w porze obiadu, mogę przyjmować rano, godzinę przed posiłkiem lek " Contix 20 mg "? Rok wcześniej Dexilant mi pomógł na silne bóle w okolicy podżebrza...środek... Dzień dobry. Proszę o informację, czy przyjmując lek "Dexilant 60 mg " raz dziennie, w porze obiadu, mogę przyjmować rano, godzinę przed posiłkiem lek " Contix 20 mg "? Rok wcześniej Dexilant mi pomógł na silne bóle w okolicy podżebrza...środek i na prawą stronę. W gastroskopii, przekrwione błony śluzowe żołądka. Teraz ze słabym skutkiem..więc dołożyłem lek Contix 20 mg rano. POMOGŁO! Bóle się zmniejszyły , po trzech dniach ustąpiły. Jednakże myślę, że te leki być może się dublują. Dwa lata temu usunięty pęcherzyk żółciowy, USG bez zmian...poza marskością wątroby, po wyleczonym HCV. Rok temu Brachyterapia gruczołu krokowego z implantami stałymi ldr. Trochę tego jest.. Proszę o odpowiedź. Dariusz.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza ten opis badania wątroby u 35-latki?

Dzień dobry, jestem mężczyzna i mam 35 lat. Otyłość znaczna, siedzący tryb życia od 12 lat. Mam rozpoznany nowotwór wątroby ale lekarz postawił niejednoznaczna diagnozę na podstawie badań USG i MRI wątroby. Mój opis MRI „ wątroba niepowiekszona, w prawym... Dzień dobry, jestem mężczyzna i mam 35 lat. Otyłość znaczna, siedzący tryb życia od 12 lat. Mam rozpoznany nowotwór wątroby ale lekarz postawił niejednoznaczna diagnozę na podstawie badań USG i MRI wątroby. Mój opis MRI „ wątroba niepowiekszona, w prawym płacie w segmencie 7 widoczna zmiana o wymiarach 20x18 mm, o nieco obniżonym sygnale w T1, silnie, guzkowo, centralnie wzmacniająca po kontraście, w badaniu dynamicznym nabierająca kontrastu od centrum do obwodu, w sekwencji po 20 min. z silniej zaznaczonym centrum, pozostaje hyperintensywna; nie wykazuje cech restrykcji dyfuzji - w obrazie MR o łagodnej morfologii wzmocnienia - w diagnostyce należy uwzglednic FNH, gruczolaka - wskazana wczesna kontrola” Markery nowotworowe w normie. Pytanie co mam z tym dalej robic bo lekarz nie wie na 100% co mi jest dolega (może gruczolak, może FNH) i zalecił jedynie rezonans za pol roku. Czy nie powinienem mieć wyciętej tej zmiany? Zrobionej biopsji? Jakie badania mogę jeszcze wykonac? W rodzinie dużo osób zmarło na różne nowotwory i nie chciałbym bezczynnie czekać. Bardzo dziękuje za pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz
Patronaty