Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 6 4 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

RTG punktowe: Pytania do specjalistów

Jak leczyć zanik kości nad zębem?

Witam, mam 39 lat, urodziłam się z rozszczepem wyrostka 21-22, podniebienie pełne. Miałam przeprowadzone 3 operacje plastyczne, z czego dwie w Polanicy Zdroju przez wspaniałych lekarzy. Od roku obserwuje zanik kości nad zębem 22(ząb usunięty w wieku 7 lat) Zanik... Witam, mam 39 lat, urodziłam się z rozszczepem wyrostka 21-22, podniebienie pełne. Miałam przeprowadzone 3 operacje plastyczne, z czego dwie w Polanicy Zdroju przez wspaniałych lekarzy. Od roku obserwuje zanik kości nad zębem 22(ząb usunięty w wieku 7 lat) Zanik wygląda dosyć poważnie ( po kosultsji przez koleżanki dentystki,pracuje jako asystentka stomatologiczna ) dodatkowo rozszczep się rozsuwa.. Nie potrafię odpowiedzieć od kiedy zanik postępuje,od roku mam robione punktowe RTG,stąd wiem że stan się pogłębia. Co można z tym zrobić? Czy konieczna jest kolejną operacja czy wystarczy preparat kosciotwórczy?? Pozdrawiam
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy możliwe, że napromieniowanie rtg spowodowało chorobę gardła?

Nigdy nie miałem problemów z gardłem. Ostatnio poszedłem do dentysty - zrobił mi punktowe RTG zęba. 2h pozniej zaczalem miec ból gardła przy przelykaniu. Czy możliwe ze napromieniowanie rtg spowodowało chorobę gardła czy np. zaraziłem się od blaszki rtg którą mi włożono do buzi? Proszę o pomoc
odpowiada 3 ekspertów:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Agnieszka Majewska
Lek. dent. Agnieszka Majewska
Lek. dent. Dorota Przemysław Stankowscy
Lek. dent. Dorota Przemysław Stankowscy

Czy dawka promieniowania RTG nie była za duża?

Witam, Bez zastanowienia poddałem się dzisiaj w ciągu jednego dnia RTG kości piętowej oraz trzem zdjęcia punktowym zęba ( w przypadku zębów metodą zdjęcie wyświetlane na monitorze ) czy nie przysadziłem z dawką promieniowania?, ilością? powinienem się obawiać lub skontaktować z jakimś lekarzem?? dziękuje za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Klaudia Kuśmierczuk
Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Jak pozbyć się takiego bólu zebów?

Od kilku tygodni odczuwam dziwny bol zębów którego nie mogę zlokalizować. Nie bolą mnie zęby przy stukaniu, ale wydaje mi się, że odczuwam bolesnosc w przestrzeni miedzyzebowej między górna piątka a szóstka. Czasem bol pojawia się jakby między szóstka a... Od kilku tygodni odczuwam dziwny bol zębów którego nie mogę zlokalizować. Nie bolą mnie zęby przy stukaniu, ale wydaje mi się, że odczuwam bolesnosc w przestrzeni miedzyzebowej między górna piątka a szóstka. Czasem bol pojawia się jakby między szóstka a siódemka. Ogólnie odczuwam jakieś dziwne rozpieranie w dziaśle, zauważyłam że dziąsło po tej stronie, a dokładnie wał nad zębami jest lekko napuchniety w porównaniu z drugą stroną. Bol promieniuje mi do skroni i oczodolu, zanika w nocy i pojawia się w ciągu dnia. Czasem boli mnie cały łuk zębów i zeby są takie jakbh tkliwe na dotykanie językiem. Też kiedy mi się odbija to podczas odbicia odczuwam taki krótszy mocniejszy bol w dziasle/kości w okolicy siódemki i ósemki. Była z tym u jednego stomatologa, sprawdził, po rtg punktowy stwierdził że nie ma zmian, stwierdził że może to osuwajace się dziąsło. Zalecił irygowanie. Zakupiłam irygator ale bol dalej jest, czasem przestaje na 1 dzień i znowu pojawia się podczas kolejnego dnia. Ogólnie mocno dbam o higienę jamy ustnej, nitkuje, iryguje, dokładnie myje. Czy ktoś jest mi w stanie pomóc?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Dr n. med. Stefan Sobaniec
Dr n. med. Stefan Sobaniec

Dlaczego odczuwam silny ból guza kulszowego w lewym pośladku podczas siedzenia?

Odczuwam silny ból guza kulszowego w lewym pośladku podczas siedzenia. Boli kość na której sie siedzi. Gdy wstaje bol ustepuje po chwili. Ból jednoczesnie promieniuje jedynie do pachwiny. Do stopy nie. Kregoslup tez raczej nie boli. Bol jest punktowy. Rtg... Odczuwam silny ból guza kulszowego w lewym pośladku podczas siedzenia. Boli kość na której sie siedzi. Gdy wstaje bol ustepuje po chwili. Ból jednoczesnie promieniuje jedynie do pachwiny. Do stopy nie. Kregoslup tez raczej nie boli. Bol jest punktowy. Rtg l-s nie wykazalo zmian zwyrodnieniowych. Nie mogę usiedzieć dłużej niż kilka godzin. Ćwiczę na rollerze ale nic to nie pomaga. Siedze na miekkiej poduszce ale i to niewiele pomaga. Prosze o wskazowki jakie cwiczenia wykonac, czy wykonac badanie usg, jakie kroki poczynic aby bol zniknal?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jakie są skutki uboczne napromieniowania?

Dzień dobry, w sierpniu miałam prześwietlenie głowy oraz TK głowy z uwagi na uraz. Pod koniec listopada RTG klatki piersiowej i zatok. Niestety pod koniec grudniu RTG punktowe ósemek i RTG odcinek lędźwiowy kręgosłupa. NA tym niestety nie... Dzień dobry, w sierpniu miałam prześwietlenie głowy oraz TK głowy z uwagi na uraz. Pod koniec listopada RTG klatki piersiowej i zatok. Niestety pod koniec grudniu RTG punktowe ósemek i RTG odcinek lędźwiowy kręgosłupa. NA tym niestety nie koniec. Był również rezonans, a pod koniec marca RTG stawów krzyżowo-biodrowych. To duża ilość badań i martwię się o skutki uboczne. Tym bardziej, że staramy się z mężem o drugie dziecko.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy RTG może mieć negatywny wpływ na zdrowie?

W ciągu ostatniego roku miałem 8 prześwietleń zębów - 6 RTG punktowych, 1 pantomograf i 1 tomografię 3D. Ostatnie 6 prześwietleń odbyły się w ciągu 3 miesięcy. Czy to może mieć jakieś negatywne skutki? W internecie pisze, aby nie robić... W ciągu ostatniego roku miałem 8 prześwietleń zębów - 6 RTG punktowych, 1 pantomograf i 1 tomografię 3D. Ostatnie 6 prześwietleń odbyły się w ciągu 3 miesięcy. Czy to może mieć jakieś negatywne skutki? W internecie pisze, aby nie robić RTG częściej niż raz na pół roku, a stomatolog twierdzi, że dawki napromieniowania RTG są tak małe, że można je robić bez końca.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy materiał MTA miałby zastosowanie w mojej sytuacji?

W styczniu tego roku podjęłam się leczenia dużej zmiany próchniczej w górnej szóstce. Pani stomatolog oceniła, że może skończyć się na leczeniu kanałowym. Po oczyszczeniu zęba nie zaleciła go a zrobiła mi czasowe wypełnienie glasjonomerowe. Z tego co zrozumiałam... W styczniu tego roku podjęłam się leczenia dużej zmiany próchniczej w górnej szóstce. Pani stomatolog oceniła, że może skończyć się na leczeniu kanałowym. Po oczyszczeniu zęba nie zaleciła go a zrobiła mi czasowe wypełnienie glasjonomerowe. Z tego co zrozumiałam było blisko do miazgi a to wypełnienie miało przygotować ząb pod przyszłe wypełnienie kompozytowe. Po okresie 3-6 miesięcy miałam przyjść ponownie. Niestety prowadząca mnie Pani stomatolog przeprowadziła się i umówiłam się na wizytę u innego młodego specjalisty w tej samej klinice. Usuwając to wypełnienie stomatolog stwierdził że widzi światło kanału i ząb nadaje się tylko do leczenia kanałowego lub usunięcia. Przyznam szczerze, że odnoszę wrażenie, że był nieostrożny, dlatego podziękowałam i aktualnie mam czasowy opatrunek- Calcipast, Dexadent, Jodoform i Riva. Specjalista z długoletnim doświadczeniem, u którego się konsultowałam stwierdził na podstawie punktowego RTG zęba z opatrunkiem, że sytuacja nie jest zła i można próbować ratować go jakimś podkładem i kompozytem. Nie wyklucza kanałowego ale to ostateczność. Co ważne ząb jest jeszcze żywy, dlatego szkoda mi decydować się na leczenie kanałowe, zwłaszcza przez jednego nadgorliwego specjalistę. Zatem czy można ratować go jako żywego? Słyszałam również o nowym typie materiału MTA używanego do różnego rodzaju perforacji. Czy w takim przypadku miałby zastosowanie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co należy zrobić z tą zmianą na dziąśle?

Po ponownym leczeniu kanałowym dwóch dolnych zębów 6 i 7 pojawiła się twarda kulka bardzo nisko pod korzeniem wyczuwalna pod palcem i przy nacisku delikatnie bolesna. Na zdjęciu punktowym oraz panoramie RTG nie wiedząc nic. Chirurg zaleca wycięcie i zbadanie... Po ponownym leczeniu kanałowym dwóch dolnych zębów 6 i 7 pojawiła się twarda kulka bardzo nisko pod korzeniem wyczuwalna pod palcem i przy nacisku delikatnie bolesna. Na zdjęciu punktowym oraz panoramie RTG nie wiedząc nic. Chirurg zaleca wycięcie i zbadanie zmiany ponieważ uważa ze na tomografie może tez nic nie wyjść. Co to może być za zmiana?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dlaczego leczony ząb nadal boli?

Dzień dobry, Dwa i pół miesiąca temu miałem leczoną górną lewą piątkę.Od tamtego czasu codziennie ząb daje objawy:jest lekko nadważliwy na nagryzanie ,mocno nadwrażliwy na zimno.Było wykonane rtg punktowe na którym widoczne jest że wypełnienie jest głębokie tzn.jest blisko miazgi.Pani... Dzień dobry, Dwa i pół miesiąca temu miałem leczoną górną lewą piątkę.Od tamtego czasu codziennie ząb daje objawy:jest lekko nadważliwy na nagryzanie ,mocno nadwrażliwy na zimno.Było wykonane rtg punktowe na którym widoczne jest że wypełnienie jest głębokie tzn.jest blisko miazgi.Pani stomatolog zasugerowała ,że ząb może będzie musiał być leczony kanałowo.Od kilku dni jednak do powyższczych objawów dołączył się ból dolnej i górnej szczęki(zębów) promieniujący do kości policzkowej i czoła ( wszystko po lewej stronie).Jest to ból o różnym natężeniu ,samoistny, określiłbym go jako falujący (tzn.ból przychodzi by za jakiś czas powrócić).Pierwszy raz pojawił się po zjedzeniu zimnego jogurtu.W nocy nie daje spać (potrzebne są tabletki przeciwbólowe) , utrzymuje się również w ciągu dnia.Moje pytanie brzmi: Czy to czego doświadczam od kilu dni może wynikać z stanu zapalnego w owej piątce i czy przeleczenie jej kanałowo rozwiąże problem? Pozdrawiam serdecznie,
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co może znaczyć moje rtg zęba?

Witam bardzo proszę stomatologa o interpretacje mojego RTG punktowego zęba 17. Od tygodnia boli mnie ząb, ból zlokalizowany w górnej częsci szczeki, najbardziej dokucza podczas jedzenia. Link https://zapodaj.net/1b0ec76fbf618.png.html
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Guz dalszego końca kości piszczelowej

Witam Rozpoznanie chorobowe to guz dalszego końca kości piszczelowej. Wykonano u mnie zabieg trepanobiopsji kości piszczelowej. Z dostępu punktowego przyśrodkowego dotarto pod kontrolą Rtg do kości piszczelowej i pobrano 2 bloczki trepanem oraz wyskrobiny łyżeczką kostną.Nałożono wosk na otwór w... Witam Rozpoznanie chorobowe to guz dalszego końca kości piszczelowej. Wykonano u mnie zabieg trepanobiopsji kości piszczelowej. Z dostępu punktowego przyśrodkowego dotarto pod kontrolą Rtg do kości piszczelowej i pobrano 2 bloczki trepanem oraz wyskrobiny łyżeczką kostną.Nałożono wosk na otwór w kości oraz szwy. Proszę o inf. co to są bloczki? -czy to zmiana w kości czy sam guz?.Materiałem pozyskanym do badania hist-pat jest natomiast trepanobioptat guza kości 2 sztuki oraz wyskrobiny.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

W jakim kierunku zrobić badanie?

Witam. Mam dość nietypowe pytanie. Miesiąc temu przeszłam leczenie kanałowe zęba i od tamtej pory, gdy śpię i przykładam tę stronę policzka do poduszki to puchną mi dziąsła i u góry, i na dole w połowie twarzy. Opuchlizna znika,... Witam. Mam dość nietypowe pytanie. Miesiąc temu przeszłam leczenie kanałowe zęba i od tamtej pory, gdy śpię i przykładam tę stronę policzka do poduszki to puchną mi dziąsła i u góry, i na dole w połowie twarzy. Opuchlizna znika, gdy się prostuję lub gdy leżę na drugim policzku. Byłam u dwóch różnych pań stomatolog, wykonane zostały zdjęcia RTG (i punktowe, i pantomogram) i wszystko jest stomatologiczne w porządku. Co mogę zrobić, w jakim kierunku powinnam zrobić badania lub do jakiego lekarza się udać? Sam stan opuchnięcia nie jest bolslesny, lecz zęby są wtedy odrobinę tkliwe i ten dyskomfort przebudza mnie ze snu.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co robić z dolegliwościami po leczeniu kanałowym?

Dzień dobry, rok temu miałem robione leczenie kanałowe zęba. Ale ciągle czuję dyskomfort przy zmianie temperatury otoczenia. Samo przykładanie ciepłego do zęba nic nie robi, ale podgrzewanie (np. napojem) dziąsła jakby podrażnia jego okolice (robi się tkliwe, lekko pulsujące,... Dzień dobry, rok temu miałem robione leczenie kanałowe zęba. Ale ciągle czuję dyskomfort przy zmianie temperatury otoczenia. Samo przykładanie ciepłego do zęba nic nie robi, ale podgrzewanie (np. napojem) dziąsła jakby podrażnia jego okolice (robi się tkliwe, lekko pulsujące, jakby ząb był nadwrażliwy). A przecież nie ma on już w sobie unerwienia... Wysiłek fizyczny powoduje podobne objawy. Co ciekawe schładzanie przynosi ulgę. Ząb jest ponoć wzorowo zrobiony. 4 lekarzy odesłało już mnie z kwitkiem, żeby to nadal obserwować. Ale już nie mam siły tego obserwować. Jeden stomatolog podejrzewał, że może pomóc resekcja wierzchołka. Ale nikt bez potwierdzenia na obrazowaniu nie chce tego się podjąć. A RTG (kilka punktowych i 2 panoramy) i tomografia (jeden stomatolog podejrzewał ukryty kanał, ale tomografia tego nie potwierdziła) niczego nie wykazały.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała
Patronaty