Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 4 , 0 0 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Szpik kostny: Pytania do specjalistów

Co powoduje silny ból biodra prawego?

Witam serdecznie. Mieszkam w Norwegii i od 3 m-cy narzekam na silny ból biodra prawego. Lekarz do którego chodzę twierdzi że mam zapalenie torebki maziowej i jest to diagnoza nawet bez zdjęcia RTG. Poleciałem więc do Polski i wykonałem rezonans... Witam serdecznie. Mieszkam w Norwegii i od 3 m-cy narzekam na silny ból biodra prawego. Lekarz do którego chodzę twierdzi że mam zapalenie torebki maziowej i jest to diagnoza nawet bez zdjęcia RTG. Poleciałem więc do Polski i wykonałem rezonans magnetyczny by potem przedstawić swojemu lekarzowi. Do tej pory lecenie polega na przepisaniu tylko paracetu. Mam taki opis rezonansu i co on oznacza. PRAWY Szpara stawowa nieprzewężona. W obrębie głowy kości udowej widoczny jest obszar martwicy jałowej III stopnia wg Ficat i Arlet średnicy 30mm ze spłaszczeniem głowy kości udowej. Rozlany obrzęk szpiku głowy i szyjki kości udowej. Nadbudowy kostnej nie stwierda się. Niewielki wysięk w torebce stawowej. Uwidocznione przyczepy mięśniowe prawidłowe. Kaletki maziowe prawidłowe. LEWY Szpara stawowa nieprzewężona. W obrębie głowy kości udowej widoczny jest obszar martwicy jałowej II stopnia wg Ficat i Arlet średnicy 42mm. Obrzęku szpiku kostnego nie stwierdza się. Nadbudowy kostnej nie stwierdza się. Pęknięcie tylno-górnej części obrąbka stawowego. Wysieku nie stwierdza się. Uwidocznione przyczepy mięśniowe prawidłowe. Proszę o jakieś wskazówki które będę mógł przekazać lekarzowi tutaj w Norwegii. Wiem że muszę zostać przebadany i dalej leczony przez dobrego ortopedę, lecz nie wiem czy jest to możliwe tutaj w Norwegii. Dostanie skierowania do specjalisty graniczy z cudem a leczenie większości chorób polega na podaniu magicznego paracetu. Proszę więc o opis mojego badania w zrozumiały dla mnie sposób i czy czeka mnie zabieg wszczepienia endoprotezy czy też można to schorzenie wyleczyć - podleczyć farmakologicznie. Pozdrawiam serdecznie. Jaroslaw Gabowski jargra62@gmail.com
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy to kwalifikuje się na operację?

Witam. Od maja 2017 zmagam się z bólem kręgosłupa w okolicy lędźwi. Miewałam ataki, gdzie nie mogłam wstać z łóżka i chodzić samodzielnie, a nawet stać na nogach samodzielnie (uginały mi się nogi) i tak po parę dni. Skierowano mnie... Witam. Od maja 2017 zmagam się z bólem kręgosłupa w okolicy lędźwi. Miewałam ataki, gdzie nie mogłam wstać z łóżka i chodzić samodzielnie, a nawet stać na nogach samodzielnie (uginały mi się nogi) i tak po parę dni. Skierowano mnie na RTG gdzie wynikła skolioza na prawą stronę (lędźwie), protruzja i odrostowanie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Po czym znalazłam się w trybie pilnym u lekarza ortopedy. Dostałam skierowanie na MRI i rehabilitację. Rehabilitacja nie przyniosła upragnionego efektu. Bo bóle zdarzają się i to bywają nie do zniesienia, utrudniające dłuższe siedzenie czy stanie bo ból promieniuje w pośladek i dalej w nogę (czasem także mrowieje, kłuje, czasem jakby coś ktoś rwał). Jestem świeżo po rezonansie. Mam wyniki, z których opis jest: Badanie MR kręgosłupa L-S wykonano w płaszczyźnie strzałkowej w sekwencjach TSA T1 i T2 - zależnych i T2 z saturacją tłuszczu oraz w płaszczyźnie poprzecznej równoległej do blaszek granicznych kręgów w sekwencji T2 - zależnej. Dodatkowo wykonano również sekwencję izotropową w obrazach T2 - zależnych. Odprostowanie fizjologicznej lordozy lędźwiowej, Morfologia struktur kostnych kręgosłupa lędźwiowego, wysokość trzonów kręgowych oraz intensywność sygnałów ze szpiku kostnego prawidłowe. Tarcze międzykręgowe na poziomie L4/L5 i L5/S1 wykazują wczesne zmiany dehydratycyjne z obniżeniem intensywności sygnału w sekwencjach T2 zależnych. Poza tym tarcze międzykręgowe o prawidłowej wysokości oraz typowych wysokich sygnałach w sekwencjach T2. Na poziomie L4/L5 stwierdza się niewielkie szerokopodstawne uwypuklenie tarczy międzykręgowej o typie bulgingu, powodująca modelacje worka oponowego, bez ucisku korzeni rdzeniowych. Na poziomie L5/S1 stwierdza się dużą centralno-lewnoboczną ekstruzję tarczy międzykręgowej, uciskującą zewnątrzoponową tkankę tłuszczową, wykazującą kontakt z korzeniem rdzeniowego S1 po stronie lewej. Drobna obszary zwyrodnienia szpiku typu Modic 1 i 2 na poziomie L5/S1 oraz niewielkie obszary obrzęku szpiku Modic 1 na poziomie L4/L5. Kanał kręgowy oraz otwory międzykręgowe bez istotnych cech stenozy, Rdzeń kręgowy w zobrazowanym odcinku wykazuje prawidłowy sygnał. Stożek rdzenia znajduje się na wysokości trzonu L1. Czy mogłabym prosić o interpretację wyniku? Czy to kwalifikuje się na operację? Po prostu ten ból mnie przerasta. Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza wynik MR kręgosłupa lędźwiowego u 57-letniej osoby?

cechy dehydratacji, znacznego stopnia obniżenia oraz obrzęk krążka międzykręgowego L5/S1 z odcinkowo zatartą strukturą blaszek granicznych trzonów L5/S1 na granicy obszarów odczynowego obrzęku szpiku kostnego trzonów - obraz może odpowiadać wczesnemu lub zejściowemu stadium zapalenia o typie osceodiscittis. To przeczytałem... cechy dehydratacji, znacznego stopnia obniżenia oraz obrzęk krążka międzykręgowego L5/S1 z odcinkowo zatartą strukturą blaszek granicznych trzonów L5/S1 na granicy obszarów odczynowego obrzęku szpiku kostnego trzonów - obraz może odpowiadać wczesnemu lub zejściowemu stadium zapalenia o typie osceodiscittis. To przeczytałem w wyniku badania RM kręgosłupa na poziomie odcinka lędźwiowego. Czy to może powodować bóle w biodrze i górnej części uda?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co znaczą struktury kostne bez cech obrzęku szpiku?

Bardzo,o proszę o wytłumaczenie badania Wynik badania: Zniesiona lordoza lędźwiowa, niewielkie lewowypukłe odgięcie kręgosłupa. Wysokość trzonów kręgowych w normie. Drobne osteofityczne zaostrzenia krawędzi trzonów. W trzonach L4,L5 w sąsiedztwie płytek granicznych niewielkie zmiany zwyrodnieniowe Modic 2. Zmiany zwyrodnieniowe... Bardzo,o proszę o wytłumaczenie badania Wynik badania: Zniesiona lordoza lędźwiowa, niewielkie lewowypukłe odgięcie kręgosłupa. Wysokość trzonów kręgowych w normie. Drobne osteofityczne zaostrzenia krawędzi trzonów. W trzonach L4,L5 w sąsiedztwie płytek granicznych niewielkie zmiany zwyrodnieniowe Modic 2. Zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych L4/L5, L5/S1 w postaci ich odwodnienia, obniżenie wysokości krążka L5/S1. - Na poziomie L5/S1 duża dokanałowa centralno-prawoboczna protruzja krążka wpukla się do kanału kręgowego na ok. 8mm, uciska worek oponowy, wypełnia prawy zachyłek boczny z uciskiem korzenia S1, istotnie zwęża też lewy zachyłek boczny i najpewniej drażni także lewy korzeń S1. - Na poziomie L4/L5 niewielka centralna i obuboczna wypuklina krążka wpukla się do kanału na ok. 3mm, modeluje worek oponowy, spłyca zachyłki boczne i nieznacznie wpukla się do otworów m/kręgowych, bez ucisku korzeni nerwowych w pozycji badania. W tylnej części krążka L4/L5 niewielka strefa podwyższonego sygnału w obrazach T2- sugeruje uszkodzenie pierścienia włóknistego. - Na poziomie L3/L4 niewielka szerokopodstawna obuboczna wypuklina krążka dyskretnie modeluje worek oponowy, bez wpływu na struktury nerwowe. Na pozostałych poziomach bez wypuklin krążków, kanał kręgowy szerokości w normie, otwory międzykręgowe wolne. Stożek rdzenia na wysokości Th11, nieuciśnięty, bez zmian ogniskowych. Struktury kostne bez cech obrzęku szpiku.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

O czym świadczy wynik badania obrazowego kręgosłupa u 30-latki?

Spłycenie lordozy lędźwiowej. Zmiany zwyrodnieniowe w postaci dehydratacji i obniżenia wysokości krążków międzykręgowych L3-L4, L4-L5, L5-S1. Tylna wypuklina krążka międzykręgowego L3-L4 z modelacją worka oponowego. Tylna, szerokopodstawna wypuklina krążka międzykręgowego L4-L5 z modelacją worka oponowego i zwężeniem otworów międzykręgowych,... Spłycenie lordozy lędźwiowej. Zmiany zwyrodnieniowe w postaci dehydratacji i obniżenia wysokości krążków międzykręgowych L3-L4, L4-L5, L5-S1. Tylna wypuklina krążka międzykręgowego L3-L4 z modelacją worka oponowego. Tylna, szerokopodstawna wypuklina krążka międzykręgowego L4-L5 z modelacją worka oponowego i zwężeniem otworów międzykręgowych, z przewagą po stronie prawej. Obszar hyperintensywny w tylnej części krążka nasuwa podejrzenie uszkodzenia pierścienia włóknistego. Okrężna wypuklina krążka międzykręgowego L5-S1 z modelacją worka oponowego i częściowym zwężeniem otworów międzykręgowych. Stożek końcowy rdzenia kręgowego zachowany prawidłowo. Sygnał szpiku elementów kostnych kręgosłupa prawidłowy Trzony kręgowe. o nieco obniżonej wysokości w częściach centralnych.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy konieczne jest zastosowanie implantu kręgosłupa?

Witam czy w moim wypadku jest konieczne zastosowanie inplantu diam ? kręgosłup mnie boli tylko jak go przeciążam ale czuję jeszcze po trzech miesiącach lekkie drętwienie nogi oto opis Wysokość trzonów kręgów zachowana. Przestrzeń międzykręgowa L4-L5 miern ie zwężona w... Witam czy w moim wypadku jest konieczne zastosowanie inplantu diam ? kręgosłup mnie boli tylko jak go przeciążam ale czuję jeszcze po trzech miesiącach lekkie drętwienie nogi oto opis Wysokość trzonów kręgów zachowana. Przestrzeń międzykręgowa L4-L5 miern ie zwężona w całości, z dehydratacją krążka międzykręgowego oraz jego szerokopodstawną, tylną wypukliną do ok. 4,5mm. Wypuklina częściowo ograniczona osteofitozą brze żną, modeluje worek oponowy. W lewobocznej lokalizacji partacentralnej, w dolnej części uwypuklonego pierścien ia włóknistego widoczny obszar jego pęknięcia, z wytworzeniem podwięzadłowej przepukliny penetrującej ku dołowi do poziomu wysokości trzonu L5. Prz epuklina wypełnia zachyłek boczny, z wyraźnym uciskiem początkowego odcinka lewego korzenia L5. Przestrzeń międzykręgowa L5-S1 znacznie zwężona w całości, o nierównych obrysach blaszek graniczny ch, z cechami dehydratacji i degeneracji gazowej krążka międzykręgowego oraz jego szerokopodstawną, tylnoobuboczną wypukliną maksymalnie do ok. 6mm. Wypuklina w znacznym stopniu ograniczona oste ofitozą brzeżną, zmiany obustronnie zwężają światło otworów międzykręgowych, z przewagą zmian lewostronnych i miernego stopnia uciskiem lewego korzenia L5. Prawy korzeń L5 modelowany w mniejszym stopniu. Pozostałe przestrzenie międzykręgowe prawidłowe. Drobne zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze przednio -bocznych krawędzi trzonów kręgów L2-S1. W blaszkach granicznych trzonów Th11 i Th12 oraz L5-S1 drobne przepukliny dotrzonowe. W sąsiedztwie blaszek granicznych przestrzeni L4-L5 i L5-S1 widoczne obszary obrzęku sz piku kostnego (zmiany degeneracyjne Modic I). W sąsiedztwie blaszek g ranicznych przestrzeni L5-S1 widoczne również rozległe obszary przebudowy tłuszczowej szpiku kostnego (Modic II). Poza tym struktury kostne p rawidłowe. Stożek końcowy rdzenia kręgowego na poziomie przestrzeni międzykręgowej L1-L2, prawidłowy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co oznacza wynik MR kolana 33-letniego mężczyzny?

Witam serdecznie Bardzo proszę o interpretację wyników MAR kolana. Czy jest coś co powinno mnie martwić więzadła krzyżowe o zachowanej ciągłości. Pęczek przednio-przyśrodkowy więzadła krzyżowego przedniego nieco pogrubiały o wzmożonej intensywności sygnału; cechy przebudowy degeneracyjnej/bliznowatej. - więzadła poboczne o... Witam serdecznie Bardzo proszę o interpretację wyników MAR kolana. Czy jest coś co powinno mnie martwić więzadła krzyżowe o zachowanej ciągłości. Pęczek przednio-przyśrodkowy więzadła krzyżowego przedniego nieco pogrubiały o wzmożonej intensywności sygnału; cechy przebudowy degeneracyjnej/bliznowatej. - więzadła poboczne o zachowanej ciągłości. Cechy niewielkiej, bliznowatej przebudowy przyczepu udowego więzadła pobocznego piszczelowego. - niewielka, degeneracyjna przebudowa rogów tylnych obu łąkotek. Poza tym łąkotki bez widocznych uszkodzeń, położone prawidłowo. - chrząstki stawowe o gładkich zarysach, bez cech chondromalacji. - struktury kostne bez widocznych zmian; nie stwierdzam obrzęku szpiku kostnego. - rzepka typu II położona prawidłowo; index Insall-Salvati 0,9 . Kąt chrzęstny wcięcia udowego stawu rzepkowo-udowego ok. 150 stopni. Index TT-TG 15mm. Troczki i więzadło rzepki bez zmian patologicznych. - ciało Hoffy w normie. - ilość płynu wewnątrzstawowego nie jest znamiennie zwiększona. Dół podkolanowy bez nieprawidłowych zbiorników płynu. - pozostałe struktury kolana bez widocznych uszkodzeń.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czy z podanym opisem mogę wykonywać ćwiczenia rozciągające kręgosłup?

Witam, chciałbym uzyskać informację czy z podanym opisem mogę wykonywać ćwiczenia rozciągające kręgosłup, wzmacniające mięśnie gładkie oraz czy powinienem pozostać na zwolnieniu lekarskim. Wizytę u ortopedy mam dopiero za 10 dni a chciałbym ten czas wykorzystać. Dodam że przy... Witam, chciałbym uzyskać informację czy z podanym opisem mogę wykonywać ćwiczenia rozciągające kręgosłup, wzmacniające mięśnie gładkie oraz czy powinienem pozostać na zwolnieniu lekarskim. Wizytę u ortopedy mam dopiero za 10 dni a chciałbym ten czas wykorzystać. Dodam że przy dłuższym pozostawaniu tej samej pozycji mam uczucie spięcia, ból mięśni wokół kręgosłupa. Poniżej przedstawiam opis rezonansu magnetycznego. Niewielkie osteofity krawędzi trzonów kręgowych. Drobne ogniska zwyrodnienia tłuszczowego szpiku kostnego w trzonach. Poza tym wysokość, kształt i sygnał trzonów kręgowych prawidłowe. W trzonie L2 możliwość naczyniaka 9mm. Zmiany dehydratacyjne krążka międzykręgowego TH5-TH6. Obecności dokanałowych wypuklin krążków nie stwierdza się. Kanał kręgowy bez cech stenozy. Rdzeń kręgowy ma prawidłowy sygnał.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak mogę zinterpretować wynik rezonansu stawu kolanowego?

Dzień dobry . Miałam rezonans stawu kolanowego. To jest wynik Zwyrodnienie i częściowa ekstruzja łąkotki przyśrodkowej, z podejrzeniem drobnych radialnych pęknięć jej wolnego brzegu. Nierówności i drobne pęknięcia chrząstki przedziału przyśrodkowego. Łąkotka boczna i chrząstka przedziału bocznego w granicach normy.... Dzień dobry . Miałam rezonans stawu kolanowego. To jest wynik Zwyrodnienie i częściowa ekstruzja łąkotki przyśrodkowej, z podejrzeniem drobnych radialnych pęknięć jej wolnego brzegu. Nierówności i drobne pęknięcia chrząstki przedziału przyśrodkowego. Łąkotka boczna i chrząstka przedziału bocznego w granicach normy. Nierówności i drobne pęknięcia chrząstki przyśrodkowej powierzchni rzepki. Utrata chrząstki w dolnej części bruzdy międzykłykciowej kości udowej z odczynowym ogniskiem obrzęku szpiku kostnego podchrzęstnie. Aparat więzadłowy stawu kolanowego zachowany. Ślad płynu i nieznaczne zmiany odczynowe błony maziowej w zachyłku nadrzepkowym. Ciało tłuszczowe Hoffy prawidłowe.\X0B\Dół podkolanowy wolny.\X0B\ Proszę o interpretacje
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza ślad wysięku w jamie stawowej, głównie w zachyłku nadrzepkowym?

Witam! Mam 22 lata i strasznie obolałe kolana. Dostałem wynik RM: PRAWY staw kolanowy Ślad wysięku w jamie stawowej, głównie w zachyłku nadrzepkowym. Fałdy błony maziowej są miejscowo nieco pogrubiałe. Struktury kostne bez cech patologicznej przebudowy, z niewielką strefą... Witam! Mam 22 lata i strasznie obolałe kolana. Dostałem wynik RM: PRAWY staw kolanowy Ślad wysięku w jamie stawowej, głównie w zachyłku nadrzepkowym. Fałdy błony maziowej są miejscowo nieco pogrubiałe. Struktury kostne bez cech patologicznej przebudowy, z niewielką strefą obrzęku szpiku przy tylno-wewnętrznej krawędzi kłykcia przyśrodkowego piszczeli. Chrząstki pokrywające powierzchnie stawowe nasad są prawidłowej grubości, bez ubytków powierzchniowych. Więzadła krzyżowe (przednie i tylne ) o zachowanej ciągłości, typowym przebiegu i niezmienionym sygnale. W centralnej części rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej widoczna jest linijna strefa dyskretnie podwyższonego sygnału o cechach miejsca rozpoczynającego się rozwarstwienia włókien. Łąkotka boczna jest kształtna, bez cech uszkodzenia. Więzadła poboczne kolana (piszczelowe i strzałkowe), pasmo biodrowo-piszczelowe i ścięgno mięśnia podkolanowego bez cech uszkodzenia. Rzepka typu II-go, nieznacznie lateralizująca do boku. TT-TG wynosi ok. 8mm. Troczki przyśrodkowe są nieco wydłużone, bez cech uszkodzenia. Chrząstka pokrywająca tylną powierzchnię rzepki w przedziale bocznym wykazuje cechy miejscowego obrzęku (na odcinku do 10mm), w miejscu bezpośredniego stykania się chrząstek SRU. Nie stwierdzono ubytków powierzchniowych ani cech wydzielania się fragmentu chrzęstno-kostnego w stawie rzepkowo-udowym. Cechy dyskretnego obrzęku pochewek ścięgna mięśnia czworogłowego uda. Więzadło właściwe rzepki i ciało tłuszczowe Hoffy bez zmian. Struktury dołu podkolanowego bez cech patologii; torbieli Bakera nie stwierdzono. LEWY staw kolanowy Nieznaczna ilość wysięku w jamie stawowej. Fałdy błony maziowej są miejscowo nieco pogrubiałe. Struktury kostne bez cech patologicznej przebudowy. Przy tylnym zarysie kłykcia przyśrodkowego piszczeli występują cechy obrzęku tkanek miękkich ze śladem reaktywnego obrzęku szpiku kostnego przy krawędziach tego kłykcia. Chrząstki pokrywające powierzchnie stawowe nasad są prawidłowej grubości, bez ubytków powierzchniowych. Więzadła krzyżowe (przednie i tylne ) o zachowanej ciągłości, typowym przebiegu i niezmienionym sygnale. W centralnej części rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej występują dyskretne cechy rozpoczynających się zmian zwyrodnieniowych. Łąkotka boczna jest kształtna, bez cech uszkodzenia. Więzadła poboczne kolana (piszczelowe i strzałkowe), pasmo biodrowo-piszczelowe i ścięgno mięśnia podkolanowego bez cech uszkodzenia. Rzepka typu II-go, minimalnie lateraliująca do boku. TT-TG wynosi ok. 6-7mm. Troczki przyśrodkowe są nieco wydłużone, z cechami dyskretnego obrzęku w miejscu przyczepu rzepkowego. Chrząstka pokrywająca tylną powierzchnię rzepki w przedziale bocznym wykazuje cechy miejscowego obrzęku (na odcinku poniżej 8mm), na odcinku bezpośredniego stykania się chrząstek SRU. Nie stwierdzono ubytków powierzchniowych ani cech wydzielania się fragmentu chrzęstno-kostnego w stawie rzepkowo-udowym. Cechy dyskretnego obrzęku pochewek ścięgna mięśnia czworogłowego uda. Więzadło właściwe rzepki i ciało tłuszczowe Hoffy bez zmian. Struktury dołu podkolanowego bez cech patologii; torbieli Bakera nie stwierdzono. Czy może mi ktoś powiedzieć co to oznacza i czy wymagana jest operacja? Dziękuję. Z poważaniem Łukasz
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co znaczy widoczna śladowa skolioza lewostronna odcinka lędźwiowego kręgosłupa?

W pozycji leżącej widoczna śladowa skolioza lewostronna odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. W ysokość trzonów kręgów zachowana. Przestrzenie międzykręgowe L2-L3, L3-L4 i L4-L5 zwężone głównie w częściach przykanałowych, z niewielką dehydratacją krążków międzykręgowych oraz ich szerokopodstawnymi,... W pozycji leżącej widoczna śladowa skolioza lewostronna odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. W ysokość trzonów kręgów zachowana. Przestrzenie międzykręgowe L2-L3, L3-L4 i L4-L5 zwężone głównie w częściach przykanałowych, z niewielką dehydratacją krążków międzykręgowych oraz ich szerokopodstawnymi, tylno-obubocznymi wypuklinami. Na poziomach L2-L3 i L3-L4 powyższe zmiany nieco modelują worek oponowy , bez ucisku struktur nerwowych. Na poziomie L4-L5 wypuklina z lateralizacją lewostronną maksymalnie do ok. 5mm, wraz z osteofitozą brzeżną zmiana istotnie ogranicza światło otworu międzykręgowego, z wyraźnym modelowaniem lewego korzenia L4. Przestrzeń międzykręgowa L5-S1 zwężona w całości, zwłaszcza w części przykanałowej, z obecnością szerokopodstawnej, tylno-prawobocznej przepukliny maksymalnie do ok. 5,5mm. Przepuklina spłyca zachyłek boczny , z miernego stopnia modelowaniem początkowego odcinka prawego korzenia S1. Boczne komponenty uwypuklenia krążka międzykręgowego wraz ze zwężeniem przestrzeni międzykręgowej oraz osteofitozą brzeżną ograniczają światło otworów międzykręgowych, z miernego stopnia modelowaniem korzeni L5 w ich obrębie. Pozostałe przestrzenie międzykręgowe prawidłowe. Drobne zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze przednio-bocznych krawędzi trzonów kręgów L2-S1. W sąsiedztwie blaszek granicznych przestrzeni L5-S1 widoczne niewielkie obszary przebudowy tłuszczowej szpiku kostnego (zmiany degeneracyjne Modic II). Poza tym struktury kostne prawidłowe. Stożek końcowy rdzenia kręgowego na poziomie trzonu L1, prawidłowy. Proszę o poradę czy wskazana jest operacja?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza opis badania MR kolana?

MR kolana plyn w jamie stawowej.skosne pekniecie rogu tylnego lekotki przysrotkiwej.lekotka boczna prawidlowa.wiozadlo poboczne boczne o zavchowanej cioglosci z widocznym nie wielkim obrzekiem zaruwno glebiej jak i powierzchownie wiozadlo poboczne przysrodkowe prawidlowe.intensywnosc szpiku kostnego prawidlowa
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co może oznaczać wynik MR stawu biodrowego?

Co może oznaczać opis Mr stawu biodrowego:duży obrzęk szpiku kostnego prawie całej głowy kości udowej prawej oraz szyjki szerzący się do okolicy krętarzowej z towarzyszącym pogrubieniem beleczek kostnych. W części podchrzęstnej w górno -zew odcinka głowy kości udowej różnicuje się... Co może oznaczać opis Mr stawu biodrowego:duży obrzęk szpiku kostnego prawie całej głowy kości udowej prawej oraz szyjki szerzący się do okolicy krętarzowej z towarzyszącym pogrubieniem beleczek kostnych. W części podchrzęstnej w górno -zew odcinka głowy kości udowej różnicuje się niskosygnałowa linia mogąca odpowiadać mikrobeleczkowemu podchrzęstnemu złamaniu. Całość obrazu Mr może odpowiadać przemijającemu zanikowi kostnemu stawu biodrowego prawemu z dyskretną strefą złamania k. udowej- wskazanie odciążenie stawu i pilna konsultacja ortopedyczna. Bardzo proszę o wytłumaczenieopisu
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co znaczą dyskretne zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe przedziału przyśrodkowego?

Witam. W luty 2017 r. nabawiłem się urazu kolana.po konsultacji z lekarzem i zrobieniem rezonansu magnetycznego wyszło, że jest potrzebna operacja i mam rozerwanie łąkotki przyśrodkowej.Pod koniec kwietnia miałem robionę operacje na to kolano.Po zabiegu rozpoczełem rehabilitacje i ćwiczenia.Po... Witam. W luty 2017 r. nabawiłem się urazu kolana.po konsultacji z lekarzem i zrobieniem rezonansu magnetycznego wyszło, że jest potrzebna operacja i mam rozerwanie łąkotki przyśrodkowej.Pod koniec kwietnia miałem robionę operacje na to kolano.Po zabiegu rozpoczełem rehabilitacje i ćwiczenia.Po 7 miesiącach rozpoczełem lekkie bieganie i po 5 treningach noga mi spuchła i zaczeła mocniej boleć.Przestałem biegać i wykonałem jeszcze raz rezonans magnetyczny , oto opis : Umiarkowana uogólniona redukcja objętości i zmiany zwyrodnieniowe pozostałości łąkotki przyśrodkowej,zwłaszcza trzonu, z drobnymi nierównościami wolnego brzegu łąkotki. W szparze stawowej centralnej części przedziału przyśrodkowego widoczne dyskretne szczelinowate pasmo bezsygnałowe prawdopodobnie odpowiadające zmianą po operacyjnym lub niewielkiej ilości gazu. Dyskretne ścieńczenie chrząstki przedziału przyśrodkowego.Nieznaczny obrzęk szpiku kostnego kłykcia przyśrodkowego piszczeli, przeciążeniowy lub po przebytym częściowo wygojonym stłuczeniu. Prawidłowa łąkotka boczna i chrząstka przedziału bocznego. Drobne nierówności chrząstki przyśrodkowej i bocznej powierzchni rzepki. Przebyte naciągnięcie bliższej części MCL i możliwe przebyte nieznaczne naciągnięcie ACL .Poza tym aparat więzadłowy stawu kolanowego w normie. Ślad płynu w jamie stawowej.Nie wykazano wolnych ciał śródstawowych . R:Redukcja objętości i nie znaczne/umiarkowane zwyrodnienie pozostałości MM, bez ewidentnych nawrotowych pęknięć.Dyskretne zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe przedziału przyśrodkowego.Chondromalacja rzepki stopnia 2 .Przebyte naciągnięcie MCL i prawdopodobnie ACL. Można prosić o porade czy wszystko jest ok, czy trzeba zrobić jakiś zabieg, bo to kolano mnie pobolewa jak długo pochodze i puchnie a o bieganiu już nawet nie myśle, bo boli i nie idzie biegać.:-( Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co znaczy widoczny końcowy odcinek rdzenia kręgowego i korzenie ogona końskiego bez zmian?

OPIS REZONANSU MAGNETYCZNEGO co oznacza? Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencji FSE (obrazy T1-zal., T2-zal., STIR), w płaszczyznach strzałkowych, czołowych i poprzecznych. Zniesienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej z niewielką lewowypukłą skoliozą. Obniżenie intensywności sygnału w obrazach T2-zależnych krążków m-k L3-S1... OPIS REZONANSU MAGNETYCZNEGO co oznacza? Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencji FSE (obrazy T1-zal., T2-zal., STIR), w płaszczyznach strzałkowych, czołowych i poprzecznych. Zniesienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej z niewielką lewowypukłą skoliozą. Obniżenie intensywności sygnału w obrazach T2-zależnych krążków m-k L3-S1 przemawiające za procesem ich dehydratacji. Obniżenie wysokosci krążków m-k L3-L4 oraz L5-S1. W poziomie L3-L4 umiarkowane uwypuklenie krążka m-k poza obrysy trzonów typu bulging z modelowaniem worka oponowego, zwężeniem zachyłków bocznych bez cech konfliktu korzeniowego. W poziomie L4-L5 dużą szerokopodstawna przepuklina krążka m-k nieco zbaczająca na stronę prawą, z uciskiem worka oponowego ze stenozą kanału kręgowego do 9mm, ze zwężeniem zachyłków bocznych gdzie widoczne jest modelowanie korzeni nerwów rdzeniowych L5 - nieco bardziej po stronie prawej W przykrążkowych częściach trzonów L5-S1 w ich części prawobocznej widoczne drobne zmiany obrzękowe szpiku kostnego W poziomie L5-S1 szerokopodstawna wypuklina krążka m-k modelująca worek oponowy, zwężąjąca zachyłki boczne oraz otwory m-k gdzie widoczne jest modelowanie korzeni nerwów rdzeniowych Drobne, wielk. do 8 mm torbielki Tarlova na poziomie S2/3 Poza tym obraz kręgosłupa i kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym prawidłowy, widoczny końcowy odcinek rdzenia kręgowego i korzenie ogona końskiego bez zmian
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Katarzyna Szymczak
Lek. Katarzyna Szymczak

Co oznacza wynik badania po operacji dyskopatii?

Otrzymałam wynik: Stan po operacyjnym leczeniu dyskopatii C5/C6 i C6/C7 z implantacją stabilizatorów międzytrzonowych. Cechy przebudowy sklerotycznej trzonów kręgów C5, C6, C7, z towarzyszącymi zmianami obrzękowymi szpiku kostnego, zwłaszcza w zakresie trzonów kręgów C5 i C7. Cechy obniżenia wysokości kręgu... Otrzymałam wynik: Stan po operacyjnym leczeniu dyskopatii C5/C6 i C6/C7 z implantacją stabilizatorów międzytrzonowych. Cechy przebudowy sklerotycznej trzonów kręgów C5, C6, C7, z towarzyszącymi zmianami obrzękowymi szpiku kostnego, zwłaszcza w zakresie trzonów kręgów C5 i C7. Cechy obniżenia wysokości kręgu C6 o około 20%. W badaniu obecnym nadal widoczne tylne uwypuklenia pierścieni włóknistych na poziomach operowanych do 1,7 mm, z zaznaczonym modelowaniem worka oponowego - obraz związany z obecnością wyostrzeń osteofitycznych tylno-bocznych krawędzi trzonów kręgów z pociąganiem pierścienia włóknistego. Do oceny przesłano obrazy w skriningu w płaszczyznach poprzecznych celowane na przestrzenie międzytrzonowe do poziomu C4 do poziomu Th3. Na poziomie C4/C5 - niewielka tylna protuzja krążka międzykręgowego z niewielką przewagą po stronie lewej. Rezerwa przestrzenna otworów międzykręgowych jest zachowana, bez konfliktu ze strukturami nerwowymi. Na poziomie C5/C6 - niewielkie zwyrodnienie ograniczenie rezerwy przestrzennej prawego otworu międzykręgowego, bez cech konfliktu ze strukturami nerwowymi. Na poziomie C6/C7 - obustronne, zwyrodnieniowe zwężenie otworów międzykręgowych, z przewagą po stronie prawej, z cechami ucisku korzeni nerwowych. Na poziomie Th2/Th3 - wypuklina krążka międzykręgowego centralna, tylna, 2 mm, z miejscowym modelowaniem worka oponowego, bez cech konfliktu ze strukturami nerwowymi. Ograniczenie rezerwy przestrzennej kanału kręgowego do około 11 mm na wysokości C6/C7. Sygnał z rdzenia kręgowego jest prawidłowy. Innych istotnych odchyleń od normy nie stwierdzam. W poprzednim badaniu kwiecień2016 nie było obniżenia trzonu kręgu C6, wymiar strzałkowy kostnych ograniczeń kanału wynosił 16-17 mm. W czasie zabiegu usunięto część osteofitów. Operacja nie przyniosła ulgi. 3 tygodnie po operacji doznałam urazu, ciocia nie wiedząc, że jestem po operacji mocno pociągnęła mnie za szyję w dół żeby się przywitać. Nie nosiłam kołnierza, ponieważ lekarz operujący absolutnie nie zalecał mi noszenie go po operacji. Moje pytanie: czy konsultacja z neurochirurgiem jest bardzo pilna? Czy czeka mnie kolejna operacja?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza ścięgno Achillesa, rozcięgno podeszwowe zachowane?

Witam! Ostatnio doznałem urazu podczas gry w piłkę. Obecnie jestem po rezonansie. Czy ktoś z państwa mógłby rzucić okiem na wynik? Wykonano badanie MR prawego stawu skokowego w płaszczyznach cor.,trans., sag. w sekwencjach TSE, w obrazach T1, T2 zależnych oraz... Witam! Ostatnio doznałem urazu podczas gry w piłkę. Obecnie jestem po rezonansie. Czy ktoś z państwa mógłby rzucić okiem na wynik? Wykonano badanie MR prawego stawu skokowego w płaszczyznach cor.,trans., sag. w sekwencjach TSE, w obrazach T1, T2 zależnych oraz PD. Wysięk oraz obrzęk błony maziowej w stawie skokowo-piszczelowym. Stłuczenie szpiku kostnego przedniej krawędzi nasady k. piszczelowej, nie można wykluczyć podchrzęstnego złamania w tym miejscu. Częściowe zerwanie ATFL w zakresie przyczepu dystalnego. PTFL, więzadło trójgraniaste, więzadła piszczelowo-strzałkowe prawidłowe. Ścięgno Achillesa, rozcięgno podeszwowe zachowane. Przebieg ścięgien kanału kostki bocznej prawidłowy, przebieg ścięgien kanału kostki przyśrodkowej prawidłowy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Jaka jest interpretacja wyniku badania stawu kolanowego?

Witam, bardzo proszę o interpretację badania stawu kolanowego rezonansem magnetycznym: nieznacznie zwiększona ilość płynu w okolicach nadrzepkowych, w obrębie prawej części rzepki widoczne strefy obrzęku szpiku kostnego na tle stłuczenia beleczek kostnych. Łękotka przyśrodkowa z widocznymi poziomymi strefami obrzęku... Witam, bardzo proszę o interpretację badania stawu kolanowego rezonansem magnetycznym: nieznacznie zwiększona ilość płynu w okolicach nadrzepkowych, w obrębie prawej części rzepki widoczne strefy obrzęku szpiku kostnego na tle stłuczenia beleczek kostnych. Łękotka przyśrodkowa z widocznymi poziomymi strefami obrzęku w rogu tylnym (uszkodzenie stopien I-szy). Ścięgno mięśnia czworogłowego uda grubości 8 mm z podłużnymi strefami obrzęku - zmiany przeciążeniowe. W dole podkolanowym widoczny jest przerost mięśni: płaszczkowatego i głowy bocznej mięśnia brzuchatego łydki z uciskiem na tętnicę i żyły podkolanowe bez zwężenia światła tętnicy. Diagnoza lekarza opisującego badanie: zmiany przeciążeniowe prawego stawu kolanowego. Jestem mężczyzną, mam 26 lat. Od miesiąca odczuwam ból w okolicach kolana i łydki o zmiennym natężeniu, zarówno w ruchu jak i w spoczynku. Opis widział ortopeda oraz chirurg naczyniowy, zalecono kilka tygodni przerwy od ćwiczeń, witaminę pp, Milgammę oraz Galvenox. Proszę o interpretację.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co znaczy opis badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa LS?

Potrzebuję porady do opisu rezonansu kręgosłupa LS oraz Kolna. Andrzej 32 lata. : 1. Badanie MR odc. lędźwiowego kręgosłupa wykonano w sekwencji FSE/T1, FSE/T2, STIR w płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznej bez podania środka kontrastowego z dnia 15.12.2017 Badanie opisano w... Potrzebuję porady do opisu rezonansu kręgosłupa LS oraz Kolna. Andrzej 32 lata. : 1. Badanie MR odc. lędźwiowego kręgosłupa wykonano w sekwencji FSE/T1, FSE/T2, STIR w płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznej bez podania środka kontrastowego z dnia 15.12.2017 Badanie opisano w systemie teleradiologii. Badanie MR wykazuje spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Stwierdza się zmniejszenie wysokości zmienionego dehydratacyjnie krążka międzykręgowego (k/m) w części tylnej na poziomie L5/S1 z szerokopodstawną, głównie pośrodkowo-prawoboczną protruzją k/m gr. do ok. 5mm z drażnieniem prawego korzenia rdzeniowego S1 i cechami pęknięcia pierścienia włóknistego. Niewielkie zmniejszenie wysokości krążka międzykręgowego (k/m) na poziomie L4/L5, k/m o zachowanym sygnale. W segmencie L2/L3- L4/L5 widoczne są niewielkie uwypuklenia k/m typu "bulging disc". Odczyn degeneracyjny szpiku kostnego I stopnia w skali Modic w częściach trzonów kręgów przylegających do k/m L5/S1 oraz śladowy na poziomie L4/L5. Nierówny zarys dolnej płytki pokrywającej trzon kręgu L5 o charakterze guzka Schmorla. Trzony kręgów o zachowanej wysokości z odczynem zwyrodnieniowo-wytwórczym na przednich, bocznych i tylnych krawędziach, o większym zaawansowaniu na poziomie L5/S1. Mierne zmiany przeciążeniowe w stawach międzywyrostkowych na poziomie L5/S1. W części tylnej okolicy lewego stawu międzywyrostkowego L2/L3 drobna struktura o wym. 4-5mm sugerująca torbiel. Stożek rdzeniowy i włókna ogona końskiego o prawidłowym sygnale. 2. Badanie MR stawu kolanowego Badanie MR stawu kolanowego prawego wykonane w płaszczyznach poprzecznych, strzałkowych i czołowych uwidoczniło: Struktury kostne bez cech nieprawidłowej przebudowy kostnej Chrząstka na powierzchni obciążanej kłykci kości udowej o gładkich zarysach, prawidłowej grubości Łąkotka przyśrodkowa – cechy poziomego pęknięcia łąkotki w obrębie rogu tylnego, nie dochodzi do powierzchni stawowej. Z pęknięciem łączy się drobna torbiel łąkotkowa Łąkotka boczna – prawidłowa Więzadło krzyżowe przednie – stan po rekonstrukcji - przeszczep o zachowanym kierunku i prawidłowym sygnale Więzadło krzyżowe tylne o zachowanym kierunku i prawidłowym sygnale Więzadło poboczne strzałkowe prawidłowe Więzadło poboczne piszczelowe prawidłowe Więzadło rzepki prawidłowe Przyczep mięśnia czworogłowego uda prawidłowy Rzepka bez cech przebudowy kostnej, ustawiona prawidłowo Troczki rzepki prawidłowe Chrząstka rzepki prawidłowa Obecny fałd maziowy przyśrodkowy W kaletce gęsiej stopki kilkukomorowa kolekcja płynu o wym. ok. 10 x 25 x 32 mm Śladowa ilość płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej Nieco zwiększona ilość płynu w zachyłku nadrzepkowym
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co znaczy obniżenie wysokości i uwodnienia?

Opis badania MR kręgosłupa lędzwiowego Na poziomie krązków l4/l5 krązek międzykregowy wykazuje obniżenie wysokości i uwodnienia oraz obecność tylno-prawostronnego buldingu.Uwypuklony krązek na tym poziomie skutkują stenozą worka opnowego jego wymiary wynoszą 7x7 na przekroju pprzecznym.Ponadto zmiany dyskpatyczne i artropatyczne skutkują... Opis badania MR kręgosłupa lędzwiowego Na poziomie krązków l4/l5 krązek międzykregowy wykazuje obniżenie wysokości i uwodnienia oraz obecność tylno-prawostronnego buldingu.Uwypuklony krązek na tym poziomie skutkują stenozą worka opnowego jego wymiary wynoszą 7x7 na przekroju pprzecznym.Ponadto zmiany dyskpatyczne i artropatyczne skutkują obustronnym zwężeniem kanałów korzeniowych z modelowaniem nerwóe rdzeniowych l4 z przewagą strony prawej.Na poziomie kregu l5 oraz w zakresie kanału krzyzowego worek oponowy ucisnięty przez nadoponową tkankę tłuszczową.Obszar podblaszkowego zwyrodnirnia tłuszczowego szpiku kostnego w górnej częci trzonu kręgu l1.Torbiel okołokorzeniowa. Jednoczesnie inormuje ze jestem po 2 operacjach kregoslupa lędziowego: 1.wsczepienie Diam 2.stenoza Czy ten wynik wskazuje ze jest żle? Co robiić dalej. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski
Patronaty