Agresja u trzyletniego synka

Moj synek ma prawie 3 lata i od pewnego czasu gdy go coś zdenerwuje bije się po główce z pięści lub uderza głową w ścianę Proszę napisać mi co to może znaczyć Z góry dziękuję

Witam!
Trudno zdiagnozować przyczynę zachowania synka na podstawie takich skąpych informacji.
Być može zachowanie dziecka wynika z niekonsekwentnego systemu wychowawczego. Dziecko nauczyło się, że takie zachowanie pozwoli mu osiągnąć cel.
Być może przyczyna leży w zaburzeniach integracji. Dziecko jest nadwrażliwe np. na dźwięki, zapachy, dotyk. Nadmiar bodźców, z którymi nie radzi sobie ukł.nerwowy, odreagowuje uderzając główką. Może to wyglądać, jak atak złości.
Uderzenia głową mogą także świadczyć o zaburzeniach o podłożu neurologicznym.
Sądze, że najlepiej aby Pani skontaktowała się ze specjalistą-psychologiem, terapeutą integracji, neurologiem na swoim terenie.
Proszę zasięgnąć rzetelnej porady.
Życzę powodzenia, JPluta

Witam serdecznie. Szkoda, że nie opisała Pani swojej reakcji na takie zachowanie synka. Nie mniej jednak dziecko w ten sposób wyraża swoją złość. Pani syn jest mały, nie potrafi inaczej wyrazić emocji. Łatwiej i bezpieczniej mu uderzyć siebie niż Panią. Ważne jest, by uczyć go wyrażania złości słowami (zakadam, że mały mówi). W miarę możliwości proszę uniemożliwić mu bicie siebie, na przykład trzymając go za rączki. Ważne, by zachowanie syna w postaci ataku złości, nie wpływało na Pani decyzje np. gdy on się w ten sposób złości Pani niech mu nie ustepuje, bo wzmocni Pani tym samym jego zachowanie. Jest dobra książka dotycząca m.in. tego rodzaju zachowań: "MAŁY TYRAN" Prekop dostępna obecnie chyba tylko na e-booku. Autorka radzi, by w tych momentach przytrzymać dziecko na kolanach, uniemożliwić mu trzymając bicie siebie i Pani, natomiast pozwolić wykrzyczeć złość. Przytrzymać je należy do momentu jak będzie całkowicie spokojne. Trzymamy z miłością, nie za karę. Pani ręcę otulające dziecko mają być symbolem Pani siły i miłości, by mały poczuł, że jest Pani w stanie pomieścić jego złość, ale nie zgadza się Pani na bicie. Pozdrawiam. Małgorzata Danielewicz