Wybuchy złości czy agresja pojawia się najczęściej wtedy, gdy bliska nam osoba zrobi coś, co w naszym mniemaniu jest bolesne lub rozczarowujące. Agresja jest reakcją obronną, chroniąca nas przed lękiem związanym z tym, że tak naprawdę nie mamy wpływu na to, co zrobi druga osoba, a jesteśmy w pewnym sensie zależni od niej.
Uczucie bezradności i lęku zamienione zostają na złość. Jest to o tyle trudne do zmiany, że taka reakcja przynosi niemal natychmiastowe korzyści w postaci rozładowania napięcia i uśmierzenia lęku. Z "ofiary" stajemy się tymi, którzy kontrolują sytuację.
Zmiana tego mechanizmu obronnego, jak każdego innego, wymaga ogromnej pracy i determinacji. Największy problem polega bowiem na tym, że nasze reakcje na stres są najczęściej utrwalone i nabyte w czasie długich lat wychowania. Stąd ta ogromna trudność, by je zmienić. Czasem jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, czasem konieczna jest pomoc specjalisty.
Na razie masz problem ze swoim poczuciem winy, że krzywdzisz kogoś, kogo kochasz, że nie jesteś takim człowiekiem, jakim chciałbyś być, ale niestety do poczucia winy można się z czasem przyzwyczaić i na nie uodpornić, wtedy będziesz prawdopodobnie robił nadal to, co robisz, ale już bez wyrzutów sumienia. Pojawi się kolejny problem, prawny, z którym już zdecydowanie trudniej sobie poradzić.
Z mojego doświadczenia, raczej trudno samemu nauczyć się kontrolować takie zachowania, dlatego polecałbym Ci kontakt z Ośrodkiem Korekcyjnym dla osób stosujących przemoc gdzieś w Twojej okolicy. Bardzo często mieszczą się przy Ośrodkach Pomocy Społecznej. Zadzwoń też na Niebieską Linię, tam dowiesz się, gdzie w Twoim pobliżu można zająć się wyregulowaniem swojego zachowania.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ataki agresji słownej – odpowiada Mgr Michał Pyter
- Ataki agresji u nastolatki – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Napady agresji i złości u 22-latki – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Uczucie złości i agresji u 20-latki – odpowiada Mgr Joanna Kołodziejczyk
- Jak sobie radzić z tą agresją i nerwowością? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Niekontrolowane napady złości i agresji – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński
- Niekontrolowane napady złości u 21-latki – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Dlaczego mam te ataki złości i agresji? – odpowiada Mgr Marcin Goluch
- Niepohamowane ataki złości – odpowiada Mgr Ryszard Chłopek
- Jak leczyć napady agresji i płaczu bez powodu? – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński