Brak poczucia bezpieczeństwa po wychowaniu się w domu bez zasad

Wychowałam się w domu bez zasad, z absolutną swobodą, bez granic, przez nadopiekuncza matkę i nerwowego ojca. Jestem zależna od mojej mamy, boję się bez niej ruszyć, mam lęki depresję i nie wychodzę z domu. Boję się życia i przyszłości. Brak mi tożsamości i poczucia bezpieczeństwa. Od 3 mies. chodzę na terapię. Teoria wyjaśniona, mechanizmy działania zrozumiane, ale nie ma poprawy. Jak sobie pomóc?

Witam. Przede wszystkim gratuluję że zdobyła się Pani na odwagę i podjęła terapię. Sukcesem jest już to że zaczęła Pani rozumieć swój problem. Powinna Pani przede wszystkim zacząć identyfikować pewne wadliwe schematy postępowania i starać się je zmieniać. Myślę że warto również zasięgnąć opinii psychiatry który zweryfikuje że nie wymaga Pani również wspomagającej farmakoterapii.

Terapia zaburzeń osobowości ( a jest prawdopodobne, że to właśnie jest diagnozą) trwa dość długo. Mowa tu o miesiącach, latach. Przyczyną tego jest fakt, że samo zaburzenie powstawało długo (całe życie) w związku z tym jego leczenie, zmiana także potrzebuje czasu. Zachęcam do cierpliwości, dania sobie czasu i rzetelnej pracy nad sobą.