Co mam myśleć o zachowaniu mojego chłopaka?

Mam ostatnio problem i nie wiem co o tym myśleć , mój chłopak wrócił z zagranicy po ponad miesiącu wszystko było świetnie przez weekend , w poniedziałek pojechałam do jego domu, porozmawiałam z jego rodzicami wszystko wydawało się Ok ale zauważyłam ze w nocy mój chłopak się ode mnie odsuwa, zrobił się jakiś inny . We wtorek miał pojechać znowu za granice na jakiś tydzień , nasze pożegnanie było jakieś bez emocji odczułam to tak jakby on chciał żebym już dała mu spokój . Napisałam mu potem czy wszystko Ok między nami a on stwierdził ze tak po czym nie oddzywal się od środy do soboty. W sobotę napisałam mu delikatnie co myśle , ze się odsuwa i ze chciałabym żeby powiedział szczerze czy chce jeszcze ze mną być a on napisał ze mnie przeprasza ale tez zauważył ze się oddalamy i ze nie jest tak jak na początku i ze teraz jest tylko rutyna może przez to ze rzadko się widujemy. Zapytałam czy chce jeszcze powalczyć a on żebyśmy dali sobie czas i niczego nie skreślali narazie . Nie napisał nic od soboty, ma dać znac jak wróci w tym tygodniu ale ja nie wiem co mam o tym myśleć czy on już mnie nie chce i nie wie jak mi to powiedzieć czy mam się nastawiać na najgorsze ? Co robić ? Milczeć czy odezwać się do niego ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Bardzo trudno jest ocenić motywy zachowania Pani partnera na podstawie krótkiego opisu. Przyczyn może być bardzo wiele.

Może być to niepewność, obawa przy wchodzeniu w bliskie relacje. Zachęcam Panią do zapoznania się z teorią przywiązania Johna Bowlby. Osoby o pozabiezpiecznym schemacie przywiązania przeżywają lęk, kiedy w związku pojawia się coraz większa bliskość. Jest to skutek tego, w jaki sposób zostały wychowane przez rodziców, a zwłaszcza jaki rodzaj więzi łączył ich z jednym najważniejszym opiekunem (najczęściej matką) w bardzo wczesnych latach dziecięcych. Pierwsza więź w naszym życiu warunkuje, czy będziemy widzieli świat jako bezpieczne miejsce i jak rozumiemy, przeżywamy bliskość w relacjach.

Osoby te nie zdają sobie do końca sprawy, jakie są przyczyny pojawiających się w nich emocji i płynących z nich zachowań. Dopiero świadoma praca nad sobą, być może z psychoterapeutą, pomaga im zrozumieć siebie samych i zmieniać przeszłe wzorce zachowań na bardziej dojrzałe.

Inną przyczyną mogą być mylne przekonania na temat miłości, mylenie stanu zakochania z miłością dojrzałą. Oczekiwanie, by emocje, hormonalna euforia, która towarzyszy nam na początku związku trwała przez cały czas jego trwania.

Proszę pamiętać, że największy wpływ ma Pani nie na partnera, ale na siebie samą i zastanowić się, czego Pani oczekuje od związku, czego Pani pragnie, może dlaczego przeżywa Pani lęk, gdy partner się oddala? Praca nad sobą, zrozumienie i życzliwość wobec siebie samej pomoże Pani w regulowaniu swoich emocji oraz znalezieniu lub wypracowaniu w już istniejącym związku miłosnego, jakiego Pani pragnie.

Poniżej załączam linki do artykułu oraz odpowiedzi na pytania na podobne tematy, które padły już na naszym portalu, być może ich lektura również będzie dla Pani pomocna:

https://portal.abczdrowie.pl/sprawdz-czy-on-cie-kocha-poznaj-gesty-ktore-swiadcza-o-jego-przywiazaniu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-mam-myslec-o-takim-zachowaniu-mojej-partnerki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-wmawiam-sobie-milosc-do-chlopaka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.