Co robić gdy dziecko wykazuje lęk przed ogniem?

Witam mam 5 letnią córkę .ostatnio w jej pokoju pękła świeczka zapachowa .strasznie się przestraszyła ja byłam w pokoju obok i mąż w kuchni .córka wybiegła z płaczem ,jak weszłam do pokoju przetopila się mata i trochę jedno krzesełko było czarne od tego od domku lalki .ognie praktycznie nie było ,pytałam córki co widziała powiedziała ,że się przestraszyła że spali jej się pokój zabawki ognie nie widziała .ale widzę że się boi np jak zapalniczka leży lub jak rozpalam żeby nie dokładać do pieca albo coś robię na kuchence to mówi że się boi że się podpali albo czy ogień jest pod płytkami .rozmawiałam z córką mówiłam że takie rzeczy się zdarzają i najlepiej jest palić świeczki ogień jak są dorośli bo wtedy pomogą .i jak się pali ogień trzeba go pilnować to wtedy jest bezpiecznie ale widzę że nadal się boi .np jak oglądała bajkę strażaka sama i był tam ogień zakrywała oczy co to za wcześniej czy może jakaś traumę ma moja córka .umówić się do psychologa .te terminy u psychologa też są odbiegłem bo na wizytę czekać miesac to długo to nie wiem co robić

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety nieprzyjemna sytuacja, która była związana z pęknięciem świeczki i potencjalnym rozprzestrzenieniem się ognia na pewno wywołała strach u dziecka. Takie wydarzenia mogą wiązać się z pojawieniem się traumy, z którą najlepiej walczyć z pomocą psychologa, dlatego im wcześniej zapisze Pani dziecko na wizytę, tym lepiej. Prawdopodobnie Pani córka jest dojrzała jak na swój wiek, w którym jej wyobraźnia silnie pracuje i przewiduje ona możliwe nieszczęście, jakie może powodować niekontrolowane rozprzestrzenianie się ognia. Dziewczynka wchodzi także w okres pojawiania się w jej życiu lęków rozwojowych związanych z żywiołami i innymi możliwymi zagrożeniami.

Nadmierny strach przed ogniem jest wskazaniem do odbycia wizyty u specjalisty, który wesprze pacjenta i jego rodzinę, a także wskaże metody pracy nad lękiem sytuacyjnym/rozwojowym.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-i-leki

https://portal.abczdrowie.pl/lek-napadowy

https://portal.abczdrowie.pl/leki-nocne-u-dzieci

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-lekow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.