Czy psychoterapeuta może użyć hipnozy?

Witam. Ostatnio rozmawiałem z psychoterapeutą przez laptopa. Na początku powiedziałem mu o swoich problemach. Później kazał mi wygodnie usiąść, położyć ręce na kolana, i mówił przy tykającym zegarze, że przepływa przez mnie energia, że lewa ręka staję się cięższa i że mam pomyśleć na jakie sprawy mam wpływ a na jakie nie. Boję się teraz, że on mnie jakoś zahipnotyzował, że straciłem swoją świadomość, wolną wole. Cały czas się denerwuję, że jestem inny i że nie potrzebnie z nim rozmawiałem

Witam, Pana lęk jest nieuzasadniony. Terapeuta zastosował elementy treningu relaksacyjnego- sądząc po Pana opisie, nie mógł on w żaden sposób Pana zmienić. Możliwość wpływu na człowieka poprzez rozmowę na skype jest naprawdę niewielka. Pana reakcja jest przesadzona, Jeżeli nie będzie mijać w miarę upływu czasu proszę zgłosić się na konsultację do psychologa klinicznego bo wydaje się ,ze jest Pan trochę przewrażliwiony. Pozdrawiam

Dzień dobry, chcę pana uspokoić. Terapeuta pana nie zahipnotyzował, nie utracił pan swojej świadomości, ani wolnej woli. Jednakże rozumiem, że po przeprowadzeniu treningu pana napięcie i lęk raczej wzrosły niż zmalały. Trening autogenny Schultza jest jest bardzo dobrą metodą, pozwalającą nauczyć się odprężania (relaksacji). Trzeba jednak zauważyć, że nie jest wskazany dla każdej osoby. Czasem potrzebne są inne metody, służące uzyskaniu stanu relaksu lub zmniejszeniu napięcia. Proszę też rozważyć rozmowę ze swoim terapeutą na temat pana odczuć po treningu autogennym. Mam też wrażenie, że kontakt z terapeutą bezpośredni (nie za pomocą laptopa, ale w gabinecie terapeutycznym) mógłby przynieść panu więcej korzyści. Pozdrawiam pana serdecznie

Witam serdecznie,

Z Pana opisu wynika, że terapeuta zastosował lub próbował zastosować trening relaksacyjny. Nadal w wielu środowiskach psychologicznych kontakt przez Internet w rozumieniu oddziaływań terapeutycznych jest kontrowersyjny. Polecam zdecydowanie bezpośredni kontakt - wybranie się do terapeuty, z którym można będzie przepracować to, co się stało oraz odnaleźć inne metody obniżające siłę negatywnych emocji. Pozdrawiam