Czy to może być nowotwór jelita?

Witam od paru miesięcy pobolewa mnie brzuch z lewej strony pod żebrami.myslalam że to objaw chorej trzustki, pojawialy się również biegunki tłuszczowe. Od niedawna kłuję mnie na dole w tym samym boku, mam biegunki i zaparcia na przemian, wszystko mi się odbija, mam bardzo wzdęty brzuch, czy to może być rak jelita? Badania w normie, jedynie żelazo podniesione

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie da się postawić diagnozy bez wykonania badań specjalistycznych, a niewątpliwie powinna Pani od tego zacząć. Wyniki, o których Pani pisze to pewnie podstawowa morfologia – może ona nie dawać pełnego obrazu problemu, zatem diagnostykę należy poszerzyć. Co do podniesionego poziomu żelaza – warto byłoby powtórzyć badanie, ale tym razem oznaczyć także poziom ferrytyny, gdyż to ona wskaże, czy faktycznie ma Pani nadmiar żelaza. Pierwiastek ten z łatwością może ulec krótkotrwałej kumulacji w organizmie, np. po zjedzeniu posiłku bogatego w żelazo. Z kolei ferrytyna – jest białkiem, które odpowiada za gromadzenie się żelaza w organizmie i to ono daje faktyczny obraz poziomu tego pierwiastka w organizmie. Jeśli badanie to potwierdzi, wówczas należy sprawdzić choćby enzymy wątrobowe oraz nerki. Tutaj więcej o ferrytynie: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna. Poza badaniami krwi czy moczu warto skierować swe kroki do poradni gastroenterologicznej oraz wykonać USG jamy brzusznej. Z pewnością należy również wykonać badanie kału (m.in. pH, stężenie sodu i potasu), ponieważ biegunka tłuszczowa zawsze jest objawem niepokojącym a jej przyczyna może leżeć np. w chorobach trzustki, ale także i jelit. Więcej o badaniach, które należy wykonać przy biegunce tłuszczowej oraz o czym ona może świadczyć w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/biegunka-tluszczowa-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.