Jak pokonać uzależnienie emocjonalne od partnera? Boję się, że nie dam sobie rady i zrobię sobie krzywdę...

Jestem uzależniona od swojego partnera. Jesteśmy razem od prawie 3 lat i już nie mogę wytrzymać ani jednego dnia bez smsa na dobranoc, rozmów jak on się czuje i co u niego i bez opowiedzenia, co się dzieje u mnie, bez spotkań co kilka dni chociaż. A teraz on ma kryzys w domu i przez jedną małą pierdołę się na mnie napawdę mocno wkurzył.

Nie pomagało przepraszanie, powiedział mi, że mam przez tydzień zostawić go samego. A ja nie umiem... Jestem chora (zaburzenia osobowości borderline, depresja) i po prostu nie umiem sobie poradzić sama tyle czasu. Jestem uzależniona od niego... Potrzebuję pomocy: krótkoterminowej - jak wytrzymać cały tydzień bez kogoś, kto był moim całym życiem i wokół kogo się ono kręciło, koncentrowalo i długoterminowej - jak uniezależnić się od takiej miłości?

Jak kochać, ale móc bez tej miłości kilka dni wytrzymać, jeśli coś się dzieje? Nie mogę poradzić sobie z myślą, że po tym tygodniu może mu się spodobać i ode mnie odejdzie... I boję się, że nie dam sobie rady i zrobię sobie krzywdę...

Witam!

Uzależnienie od partnera nie wpływa na poprawę relacji. Każdy człowiek potrzebuje trochę wolności i czasu dla siebie, ale nie oznacza to, że przestanie z dnia na dzień kochać.

Twoja potrzeba ciągłego bycia z partnerem, zarówno fizycznego, jak i wirtualnego (smsy, telefony, maile, itp.), może być dla niego uciążliwa. Z drugiej strony on może Ciebie nie rozumieć i nie wiedzieć, dlaczego się tak zachowujesz. Powinnaś przede wszystkim wyjaśnić mu, skąd bierze się Twoja potrzeba ciągłego kontaktu, co czujesz, kiedy jego nie ma przy Tobie itp. Same przeprosiny mogą nie przynieść skutku, bo on może nie wiedzieć, dlaczego tak postępujesz.

Myślę także, że powinnaś skorzystać z pomocy terapeuty i zacząć psychoterapię. Twoje zaburzenia mogą doprowadzić do rozpadu związku i poważnych konsekwencji dla Ciebie. Jeśli zaczniesz pracować nad swoimi problemami i będziesz rozmawiała o swoim zachowaniu z chłopakiem, to masz duże szanse na poprawę Waszych relacji i poprawę sytuacji w związku.

Pozdrawiam