Jak poprawić takie relacje z rodzicami?

Witam, mam problem odnośnie wyjazdu z chłopakiem w góry (przepraszam za chaotyczność) Za ok. 2 tygodnie będę mieć 20 lat, mam trudności z dogadywaniem się z rodzicami, już dłuższy czas jest taki problem, i pretensje z ich strony o wszystko, mam wrażenie, że nie mogę na nich liczyć i nie pomagają mi wejść w dorosłość (studiuję dziennie i pracuję - jednak jest to zlecenie więc mam może 1200 zł/m-c, jednak od kiedy mam dostęp do konta (technikum) to prawie wszystko opłacam sobie sama, wszystkie podręczniki, wycieczki w szkole, bilety na dojazdy, ubrania, paliwo, wszystkie naprawy samochodu, zakupy do domu które często były w okolicach 100 zł - oczywiście bez zwrotu dla mnie, chciałabym móc odłożyć pieniądze bo możliwe że będę musiała wynająć pokój w mieście w którym studiuje, jednak w takim tempie zanim cokolwiek odłożę sensownego to miną całe studia i nadal nie będę mieć nic na przyszłość, boli mnie to, gdy słyszę, że moi znajomi nie mają problemu, a rodzice dają im pieniądze na chociażby głupie paliwo, czy kupienie sobie coś raz na jakiś czas) widzę tu problem zdecydowanie z ich strony (bracia 6 i 17lat- niepełnosprawny mają wszystko czego zapragną, zabawki, słodycze, dowolność we wszystkim i zero obowiązków, jest problem gdy starszy ma umyć naczynia czy wynieść śmieci - po prostu nie umie nic i jest strasznie leniwy przez to rozpieszczanie - zawsze żyłam w jego cieniu mimo swoich osiągnięć, których niejeden by się nie powstydził, jednak to ja zawsze byłam najgorsza i musiałam rezygnować z tego co sprawiało mi przyjemność - hobby czy korki z angielskiego), nigdy nie dałam im powodu do braku zaufania wobec mnie (zawsze robiłam co chcieli, byłam grzeczna, zawsze dobre oceny i praktycznie 0 problemów z mojej strony). Problem polega na tym, że boję się ich zapytać o pozwolenie (chociaż głupio to brzmi, ale zawsze uważająz że będę na ich życzenie i to, że mogę mieć jakieś swoje plany dłuższe niż na jednej wieczór jest problem, chociaż z takimi też jest problem, że chłopak był za długo, czy że nie usłyszę przez zamknięte drzwi że coś do mnie mówili - z pokoju na drugim końcu domu Boję się pretensji z ich strony, że nie będzie mnie w domu, fakt jest to trochę spontaniczny wyjazd bo w następnym tygodnia, jednak wszystko opłacę i zaplanuję sama z chłopakiem, oni nawet nie przyłożą do tego ręki Jednak jak przekonać ten strach przed kolejnymi pretensjami? Często płacze po nocach z wyczerpania psychicznego przez ich zachowanie, boję się każdej konfrontacji, w której będę musiała powiedzieć, że nie będzie mnie w domu na jakiś czas
KOBIETA, 20 LAT 3 miesiące temu

Witam.

Z Twojej wypowiedzi wyłania się obraz rodziców, którzy nie do końca rozumieją Twoje potrzeby i oczekiwania. Z jednej strony oczekują od Ciebie posłuszeństwa i podporządkowania, z drugiej strony nie oferują Ci wsparcia np. finansowego czy emocjonalnego w wejściu do dorosłego życia. Taka postawa rodziców powoduje, iż Twoje relacje z nimi są napięte i pełne pretensji z obu stron; w takiej sytuacji to jest normalne, iż czujesz dyskomfort psychiczny i/lub stres, który odreagowujesz, gdy płaczesz nocami i czujesz się wyczerpana psychicznie. W mojej ocenie powodem tej sytuacji jest to, iż rodzice mają tendencję do kontrolowania Twojego życia i nie akceptują autonomii, jaką powinien mieć 20-letni człowiek: To poważny problem, i jak opisujesz, zapewne negatywnie wpływa na obie strony. Pomocne w rozwiązaniu istniejącego stanu może być zrozumienie problemu i jego natury: aby to osiągnąć, należy zastanowić się, jak długo trwa ten problem i jak wpływa na nasze życie, czy mamy poczucie kontroli nad swoim życiem, czy też nie. Następnie należy przemyśleć jak zachowanie drugiej osoby czy osób wpływa na Ciebie i Twoje życie, postarajmy się ustalić relacje społeczne towarzyszące tej interakcji i jakie towarzyszą temu stereotypy, emocje i uczucia. Kiedy już lepiej zrozumiemy naturę relacji, można porozmawiać z drugą stroną, wybierając odpowiedni moment; najkorzystniej, kiedy obie strony rozmowy są spokojne, otwarte na dialog i bardzo istotne mają czas na konwersacje. W trakcie rozmowy daj rodzicom jasno do zrozumienia, że jesteś dorosłą osobą, która ma prawo do własnych decyzji. Ważne jest także, abyś ustaliła granice w relacji między Tobą a rodzicami; nie zapominaj, że masz prawo do własnego życia i swoich planów. Aby realizować samodzielne życie, podstawą jest umiejętność mówienia "nie". W Twoim przypadku potrzeba mówienia nie jest w momencie gdy czujesz, że oczekiwania Twoich rodziców są zbyt wygórowane. Nie pozwól im kontrolować każdego aspektu Twojego życia. Pamiętaj, że masz prawo do zdrowej i szczęśliwej relacji. Nie bój się sięgać po pomoc, jeśli jej potrzebujesz. Miej na uwadze, iż zmiana relacji z rodzicami to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Nie zniechęcaj się, jeśli nie uda Ci się osiągnąć celu od razu. Ważne jest, aby dążyć do dialogu i szukać rozwiązań, które będą dobre dla wszystkich.

Jeśli czujesz, że sama nie jesteś w stanie poradzić sobie z tą sytuacją, rozważ skorzystanie z pomocy psychologa lub mediatora rodzinnego. Terapeuta może pomóc Ci zrozumieć swoje emocje i potrzeby oraz nauczyć Cię, jak skutecznie komunikować się z rodzicami.

W niektórych przypadkach może być konieczne rozważenie zakończenia relacji. Jeśli druga strona nie jest gotowa na zmianę swojego zachowania, może to być jedyny sposób na ochronę swojego dobrostanu.

Bardzo pomocne w Twojej sytuacji może być literatura specjalistyczna, polecam Ci przeczytać książki lub artykuły na temat budowania zdrowych relacji z rodzicami. Być może znajdziesz tam wiele cennych wskazówek, które pomogą Ci rozwiązać problem samodzielnie.

Oto kilka książek z zakresu relacji z rodzicami

Jak naprawić relacje z rodzicami autorstwa Isabelle Filliozat: Ta książka pomaga zrozumieć, jak nasze dzieciństwo wpływa na nasze dorosłe relacje i jak możemy uzdrowić relacje z rodzicami. Toksyczni rodzice Susan Forward: Ta książka pomaga zidentyfikować toksyczne wzorce zachowania w relacjach z rodzicami i ustanowić zdrowe granice. Rodzice w opresji autorstwa Jespera Juula: Ta książka pomaga rodzicom zrozumieć, jak budować z dziećmi relacje oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu.

Pozdrawiam M Bakun