Jak powinno wyglądać żywienie osób z niepełnosprawnością ruchową?

Witam! Mam pytanie jak powinno wyglądać żywienie osób z niepełnosprawnością ruchową? Jak wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne? (ile kcal więcej niż ppm) jakie są ogólne zalecenia? Gdzie mogę znaleźć informacje na ten temat? Z góry bardzo dziękuję za pomoc

Witam serdecznie,

Jeśli chodzi o żywienie osób z niepełnosprawnością ruchową przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ilość kalorii w diecie.
Przeważnie zapotrzebowanie energetyczne takiej osoby jest dużo niższe niż wskazują normy żywieniowe. Może to być średnio 1500-1800 kcal, jeśli prowadzony jest umiarkowany tryb życia bez intensywnych zajęć związanych z aktywnością fizyczną (niepełnosprawność ruchowa nie wyklucza uczestnictwa w takich zajęciach).
Warto przy takiej diecie zwrócić uwagę nie tylko na ilość, ale przede wszystkim jakość produktów.
Można skorzystać z piramidy żywieniowej, żeby zapoznać się z udziałem poszczególnych grup produktów spożywczych w diecie.
Najważniejsze to nie dopuścić do rozwoju nadwagi czy otyłości, ponieważ może to być powodem rozwoju innych dolegliwości, takich jak nadciśnienie, wysoki cholesterol czy trójglicerydy.
Jeśli chodzi o informacje może Pani zapoznać się z zasadami racjonalnego żywienia i zmniejszyć ilość kalorii. Tutaj znajduje się dokładny opis tych zasad: http://www.izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-ywienia
Warto również porozmawiać z osobą prowadzącą rehabilitację o zestawie ćwiczeń dla takiej osoby, które podtrzymywałby aktywność fizyczną i sprawność.

Może Pani również skorzystać z programu dietetycznego dostępnego na naszej stronie: www.kalorynka.pl

Pozdrawiam serdecznie,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann
www.kalorynka.pl

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam Panią,

zapotrzebowanie energetyczne dla osób leżących zdrowych to PPM * 1,1 . Dużo zależy w jakim stopniu dana osoba się porusza : czy korzysta z wózka, czy z chodzika ... Zalecenia są zależne od stanu zdrowia, należy zwracać uwagę na prawidłową podaż błonnika w diecie.

Pozdrawiam