Witam,
od dwóch miesięcy uczęszczam na psychoterapię poznawczo-behawioralną, stosuje również antydepresanty. Jestem po 2 poronieniach. Na początku terapii doszłam z terapeutką do wniosków że zawsze uciekam od swoich problemów, chowam je i nie chcę do nich wracać ani ich przeżywać. Od dwóch tygodniu moje samopoczucie bardzo się poprawiło. Podczas ostatniej sesji terapeutka była wobec mnie bardzo dziwna, zawsze pełna wsparcia tym razem była inna. Kilkukrotnie zasugerowała mi że mogę przerwać terapię bo jest mi się ciężko otworzyć i znów zaczęłam uciekać od problemów. A sesje wcześniej jak zaczęło mi się poprawiać samopoczucie to mówiła że szkoda przerwać terapię bo pomału zaczynam się przed nią otwierać. Nie wiem jak mam to rozumieć. Czy powinnam przerwać terapię?
Dzień dobry,
Radzę porozmawiać o tym z terapeutką na następnej sesji. Może Pani powiedzieć po prostu: "Mam wrażenie, że sugeruje mi pani zakończenie terapii, dlaczego?" Różne osoby z różnych powodów potrzebują więcej czasu na terapię. Terapia behawioralno-poznawcza uchodzi za krótką, więc może Pani terapeutka oczekuje szybkich rezultatów? Być może czuje się bezradna wobec Pani problemów? Radzę porozmawiać z nią i wyjaśnić to. Warto powiedzieć, że ma Pani poczucie, że robi postępy, bo Pani samopoczucie się polepszyło - to ważna zmiana. Oczywiście trudno współpracować z kimś, kto nie chce z nami pracować... Serdecznie pozdrawiam.
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zaburzenia lękowe mieszane – odpowiada mgr Robert Gutkowski
- Czy po 3 latach psychoterapii w nurcie behawioralno-poznawczym powinny wystąpić zmiany w życiu? – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński
- Czy taki rodzaj terapii jest odpowiedni przy moich zaburzeniach? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak wyglądają wizyty u psychologa? – odpowiada Mgr Elwira Chruściel
- Jak radzić sobie ze strachem przed igłą? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak poradzić sobie z wyolbrzymianiem sytuacji u osoby z Bordelaine? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Problemy w życiu i zaburzenia nastroju – odpowiada Mgr Marek Lisowski
- Nawrót zaburzeń lękowych i przeżyć związanych z traumą – odpowiada Piotr Bochański
- Ogromne poczucie winy po czynności masturbacyjnej – odpowiada Mgr Magdalena Kęsek-Strózik
- Zaburzenia osobowości, niska samoocena, myśli samobójcze – odpowiada Mgr Patrycja Stajer