Jak zaradzić konfliktom z 15-letnią córką?

Witam ,mam 15 letnią córkę z którą nie umiem rozmawiać tylko ciągle krzycze po niej np :że nie pomaga w domu ,że nie umie posprzątać po sobie ,że ubrania źle poukładane są ,że buty nie na swoje miejsce dała , że długo kąpie się itd .cczęsto mam na nią nerwy .Cchciałabym żeby było inaczej ale nie wiem jak temu zaradzić mam .proszę o pomoc

Witam Panią
Zastanawia się Pani nad tym co zrobić żeby dało się żyć i funkcjonować z nastolatką bez krzyków. Cieszę się że Pani się nad tym zastanawia bo to pierwszy i znaczący krok do tego aby opanować sytuację. Nastolatki lubią być poważnie i dorośle traktowane, dlatego warto usiąść z córką i wspólnie opracować zasady życia domowego tj obowiązki, przywileje, co wolno, co nie wolno. Niekoniecznie trzeba to spisywać można uzgodnić to wspólną rozmową. Warto starać się aby po każdym krzyku, awanturze, wybuchu złości usiąść i zastanowić się o co chodzi. Nastolatki lubią jasny przekaz, może Pani na kartce napisać "w tym domu się nie krzyczy" albo 'mój dom jest wolny od wrzasków" albo "wrzeszczymy tylko w łazience" albo "zamiast wrzeszczeć to śpiewaj". i taką kartkę albo kartki powiesić w domu.
Anna Suligowska

Witaj serdecznie. Przeważnie błąd wychowawczy pojawia się już dużo wcześniej. Proponuję udać się z tym do psychopedagoga, psychologa lub terapeuty. Proszę się nie wstydzić tego problemu :)

Uważam, że należy w pierwszej kolejności wykryć źródło problemu a następnie wprowadzić zmiany.