Mąż odszedł do innej. Czy to może być skutek choroby? Jak go odzyskać?

Z mężem mamy po 50 lat. Jestem jego drugą żona. Mieszkaliśmy przed ślubem 7 lat w szczęśliwym związku Po 7 latach rozstaliśmy się na 1 rok ze względu na inna kobietę. Po roku wrócił, poprosił, błagał o ślub, który wzięliśmy. Po ślubie znowu ta kobieta wtargnęła w nasze życie i rozstaliśmy się na miesiąc. Mąż wyprowadził się do niej. Po miesiącu wrócił zapewniając o swojej miłości do mnie (dziecka nie mamy). Przez 4 miesiące był przykładnym mężem. Chciał to wszystko wynagrodzić. Kobieta znowu zaczęła pisać, wydzwaniać. Nie wytrzymałam. Przeprowadziłam rozmowę na temat naszego małżeństwa, w której nie potrafił się określić. Spakowałam męża. Wprowadził się do tamtej kobiety. Tak teraz jak i za każdym razem gdy się rozstawaliśmy pisze, jak bardzo to przezywa jak cierpi, że ból za krzywdę jaką mi wyrządził nie daje mu żyć spokojnie. Jest wszystkiego niby świadomy. Mąż jest już po jednym rozwodzie. Bardzo go przeżył, przez 10 lat nie był trzeźwy. Miał wypadek samochodowy, poważny uraz głowy, mózgu, ma padaczkę, przyjmuje psychotropowe tabletki. Od jakiegoś czasu przechodzi jakieś dziwne zachowania - od uczucia pustki w sobie, bezczynność, po wybuchy gniewu, przekleństwa, rozrzutność finansową. Sobie nigdy nie potrafi nic zarzucić, nie przyjmuje krytyki. Odsunął mnie i siebie od znajomych, ma poważne zaniki świeżej pamięci. Zastanawiam się czy to jest normalne zachowanie, czy tez popadł w jakąś chorobę. Kocham męża, chciałabym by wrócił, chciałabym mu pomóc. Sama nie potrafię też myślami się od niego oderwać. Proszę o pomoc. Co mam dalej robić?

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Niestety, przez Internet nie da się określić, z czego wynikają zachowania Pani męża – czy jest to skutek jakiejś choroby, czy zachowuje się tak świadomie. Napisała Pani w liście, że mąż bardzo mocno przeżył rozwód z pierwszą żoną. Związał się z Panią, przez 7 lat tworzyliście związek nieformalny, po czym on odszedł do innej kobiety. Potem wrócił, błagając o ślub, na co się Pani zgodziła. Potem znowu historia się powtórzyła – on uciekł do tamtej kobiety, Pani została sama, po czym znowu wrócił do Pani. Zdaję sobie sprawę, że życie między powrotami a rozstaniami jest bardzo uciążliwe i przykre, dlatego rozumiem Pani reakcję – spakowała Pani męża i kazała się mu określić, czego chce, z kim chce dalej żyć. Zdaję sobie sprawę, że tęskni Pani za mężem i kocha go, ale drogą wirtualną nie da się orzec, skąd takie dziwne zachowania u Pani męża. Czy to skutek padaczki, przyjmowanych przez niego leków psychotropowych, poważnego urazu głowy, jakiego doznał na skutek wypadku samochodowego? A może Pani mąż cierpi na jakieś zaburzenia natury psychicznej? Co może Pani zrobić dla męża i ratowania Waszego związku? Radziłabym Pani udać się z mężem do lekarza psychiatry, który mógłby zdiagnozować męża i znaleźć przyczynę jego zachowania i objawów – poczucia pustki, wybuchów gniewu, rozrzutności finansowej itp. Możliwe, że będą konieczne badania neurologiczne. Być może jego niestabilność emocjonalna wynika z cyklotymii albo choroby afektywnej dwubiegunowej. Są to jednak tylko przypuszczenia, które wymagają weryfikacji lekarskiej. Odsyłam do artykułów:

http://portal.abczdrowie.pl/cyklotymia
http://portal.abczdrowie.pl/choroba-afektywna-dwubiegunowa

Pozdrawiam i życzę powodzenia!