Nikt mnie nie zauważa - co mam robić?

  Nie wiem co mam robić. W szkole nie mam w ogóle koleżanek ani kumpli. Jestem nieśmiała i brzydka. To znaczy miałam, ale nie chcą się już ze mną kumplować. Rodzice też mają mnie gdzieś. Ciągle się tnę. Chciałam się nawet zabić ostatnio. I tak pewnie nikt by nie zauważył, że mnie nie ma. Co zrobić?

Witam!
Wiek dojrzewania to czas, kiedy akceptacja ze strony innych osób jest bardzo potrzebna. Na podstawie swojej "popularności" wśród rówieśników młodzi ludzie budują swoją samoocenę oraz obraz własnej atrakcyjności. Także zainteresowanie ze strony rodziców jest bardzo ważne dla dobrego samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że o kontakty społeczne należy dbać. Budowanie i utrzymywanie więzi z innymi osobami wymaga zaangażowania i otwartości.
Uważasz, że nikt nie zauważyłby, gdybyś zniknęła. Jednak jest to Twoje zdanie, a nie innych. Jeśli czujesz się samotna, opuszczona i niezrozumiana przez rodziców, to im o tym powiedz. Zapytaj się ich, co do Ciebie czują i dlaczego nie otaczają Cię wystarczającą uwagą. Podobnie z kolegami i koleżankami - wcześniej utrzymywałaś znajomości z rówieśnikami. Warto zapytać i dowiedzieć się, co takiego się zmieniło. Dzięki rozmowom i uzyskiwaniu informacji będziesz miała szerszy pogląd na sprawę i łatwiej będzie Ci walczyć z przeciwnościami.
Autoagresja jest formą rozładowania wewnętrznego napięcia i poprawy nastroju poprzez ból fizyczny. Jednak nie zmienia to Twojej sytuacji społecznej. Jeśli chcesz cieszyć się z towarzystwa innych osób (zarówno najbliższych, jak i znajomych), to wiele w tej kwestii zależy od Ciebie. W dużej mierze o tym, czy będziesz miała znajomych decyduje Twoje samopoczucie, otwartość na innych i chęć współpracy.
Każdy człowiek jest inny, dlatego relacje międzyludzkie wymagają pójścia na kompromis i wspólnego dzielenia się zarówno radością, jak i smutkami. Porozmawiaj z rodzicami o tym, co się z Tobą dzieje i jak odbierasz ich zachowanie. W szkole postaraj się pierwsza zagadać, uśmiechnąć czy przywitać. Pomyśl także o tym, że ludzie to nie tylko wygląd zewnętrzny, ale przede wszystkim osobowość. Twoi znajomi nie będą się z Tobą kolegować dlatego, że jesteś ładna lecz dlatego, że mają o czym z Tobą rozmawiać i co razem robić. W dużej mierze Twoja atrakcyjność fizyczna zależy od tego, jak sama siebie widzisz. Atrakcyjności dodaje akceptacja swojego wyglądu, uśmiech na twarzy i pewność siebie. Nad tymi cechami możesz pracować sama lub z pomocą bliskich osób.

Pozdrawiam