Panika podczas niepodziewanych sytuacji

Panikuję podczas nagłych, niespodziewanych trudnych sytuacji. Nie jestem wtedy w stanie; - zadać sensownych pytań rozszerzających moją wiedzę na temat tej sytuacji - jestem tak zaskoczona, że od razu za wszystko winię siebie - nie potrafię rzeczowo myśleć;potrzebuję długiego czas, by zacząć działanie, choć zawsze je w końcu podejmuję -jestem jak skamieniała,trzęsą mi się ręce, boli mnie ciało z napięcia, nie jestem w stanie myśleć logicznie, nie widzę rozwiązań, nie podejmuję od razu działania
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Wydaje mi się, że warto, by skorzystała Pani ze wsparcia psychologa albo psychoterapeuty, który nauczyłby Panią, jak konstruktywnie radzić sobie ze stresem, jak się relaksować, jak radzić sobie w nagłych, trudnych sytuacjach. Nieprzewidziane sytuacje, na które nie mamy wypracowanej odpowiedzi adaptacyjnej, zawsze rodzą w nas napięcie, lęk, strach, niepewność. Niektórzy radzą sobie w takich sytuacjach lepiej, reagują szybciej, inni potrzebują więcej czasu, radzą sobie trochę gorzej. Panią stres ewidentnie paraliżuje, nie jest Pani w stanie obiektywnie ocenić sytuacji, reaguje bardzo emocjonalnie, trudno Pani rzeczowo myśleć i działać, pojawiają się objawy cielesne lęku, jak dolegliwości bólowe czy drżenie rąk. Zachęcam Panią do konsultacji u psychologa, który pomoże Pani zamienić distres (zły stres) w eustres (dobry stres), nauczy Panią technik relaksacji i metod radzenia sobie ze stresem. Odsyłam do artykułów: Metody na stres, Stres psychologiczny, Pozytywny stres, Jak się relaksować?
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień Dobry Pani,

Większość osób, kiedy jest niespodziewanie zaskoczona trudną sytuacją, odbiera rzeczywistość nie tak, jaką ona jest.
Pani i wiele osób potrzebuje czasu, żeby zdystansować się do sytuacji-po to żeby zobaczyć, jaką ona jest...

Myślę, ze dla Pani pomocnym byłoby uczestnictwo w treningu interpersonalnym, z poczucia własnej wartości, czy asertywności.
Jak również zwyczajna rozmowa i praca terapeutyczna z psychologiem.

Życzę Pani skuteczności, po swojemu,
Irena Mielnik-Madej