Postrzeganie świata przez pryzmat kontroli przez 24-latka

Witam. Mam 24 lata. Bardzo często postrzegam świat przez pryzmat tzw. iluzji kontroli. Jednym słowem nadaję przypadkowym, losowym zdarzeniom prawidłowości. Np. po masturbacji gorzej poszło mi na studiach, moje relacje z ludźmi były słabsze. Innym razem masturbując się powiedziałem sobie, że tym razem jest to "odczarowująca" masturbacja i nagle wiele rzeczy mi wychodziło. Problem w tym, że podkładam samogwałt pod to, czy mam osłabioną koncentrację, gorsze rel. z ludźmi itp. Jak sobie poradzić?

Zachęcam do zgłoszenia się do psychologa. Nadmierne nadawanie znaczenia, iluzja kontroli, a także myślenie magiczne mogą wskazywać na poważne zaburzenia funkcji poznawczych, a tym samym choroby. Ważna byłaby dogłębna diagnostyka i zbadanie wszystkich trudności i zaburzeń funkcjonowania przed podjęciem decyzji o dalszym postępowaniu (psychoterapii, farmakoterapii itp). Jeśli dotyczy to jedynie obszaru seksualnego, potrzebna może być także konsultacja seksuologiczna.

Iluzja kontroli jest jednym z przykładów myślenia magicznego. Myślenie magiczne na krótszą metę, doraźną "pomoc", może być jak najbardziej efektywne, odstresowujące, motywujące itp. Jednakże jeżeli myślenie magiczne wchodzi w spektrum naturalnych tendencji poznawczych i na jego podstawie podejmowane są działania, decyzje itp. - wtedy zaczyna się problem. I w takim wypadku można już mówić o zaburzeniu funkcji poznawczych, które może być elementem bardziej złożonej jednostki chorobowej. Polecam udać się na konsultację psychologiczną i podjęcie psychoterapii. Pozdrawiam.