Rozmowa ze starszą osobą ciepiącą na zespoły otępienne

Witam serdecznie! Jak sobie radzić w rozmowie z osoba bardzo mi bliską, która na skutek starości straciła pamięć, cierpi na zespoły otępienne. Wiem ze rozmowa i dotrzymywanie towarzystwa babci jest dla niej bardzo ważne i pożyteczne. Jednakże mając w pamięci czasy kiedy to ona zawsze była pomocą i wsparciem dla mnie i teraz kiedy nawet nie pamięta mojego imienia i tego kim jestem, czuje ze sobie z tym nie radzę. Babcia ma opiekę innych członków rodziny jednak ja tez chciałbym jakoś pomóc.

Witam,
Trudno jest zmienić role w rodzinie ,jeżeli nie ma Pan w innych związkach wystarczająco odczuwalnego oparcia,które "uwolniłoby"od takich oczekiwań babcię.Praktyka wskazuje,że najłatwiej jest przejąć zmianę ról wtedy,gdy mamy Np.troskliwą partnerkę albo przyjaciół i oni zastępują dawną troskliwość babci.Tak więc może Pan skorzystać z innych rodzajów oparcia lub nawiązać kontakt z psychoterapeutą,psychologiem itp.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Pana
To co może Pan robić to starać się zapewnić babci maksimum komfortu życiowego czyli tyle wsparcia ile może Pan dać. Niestety jedną z cech zespołów otępiennych są zaburzenia pamięci, nie można tego procesu zatrzymać ale można z babcią powtarzać np imiona członków rodziny, dni tygodnia, potrawy, to co lubi robić itp.
Anna Suligowska

Dzień dobry,

Taka jest niestety charakterystka różnych chorób otępiennych i być może teraz nadszedł czas, żeby to Pan był dla niej pomocą i wsparciem - POMIMO że nie wie kim Pan jest.