Ukrywanie się i podrażnianie genitaliów przez 5-latka

Dobry wieczór, przyjechał do mnie chrzesniak 5 letni od jakiegoś czasu zauważyliśmy dziwne zachowanie ukrywa się i strasznie podrażnia miejsca genitaliow, ukrywa się i nie mamy pojęcia co to morze być, robiliśmy badania na białko i wszystko w porządku prosimy o pomoc i rade

Lek. Tomasz Budlewski

Proszę udać się do lekarza rodzinnego. Po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.

Dzień dobry,
oczywiście, potrzebna jest diagnoza medyczna. Od strony psychologicznej ważne jest by nie koncentrować nadmiernie uwagi dorosłych na zachowaniu dziecka. W wieku 5 lat naturalne jest zainteresowanie swoim ciałem i odkrywanie cielesnej przyjemności. Trudno zorientować się z opisu czy zachowanie dziecka ma charakter typowej dziecięcej masturbacji, czy jest sposobem na uspokajanie nadmiernego napięcia i emocjonalnych braków, czy ma elementy związane z zadawaniem sobie bólu. W każdym przypadku nie można na dziecko krzyczeć, trzeba łagodnie zainteresować się chłopcem, dać mu więcej uwagi, więcej bawić się z nim tak by on sam mógł swobodnie rysować i wymyślać aktywności. Spontaniczna zabawa z dzieckiem jest dla dorosłych drogą do zrozumienia emocjonalności dziecka, jego potrzeb i dziecięcych niepokojów. Można ewentualnie skonsultować się z dziecięcym psychologiem, psychoterapeutą lub psychiatrą, którzy podpowiedzą o wiele więcej. Gratuluję chłopcu ojca chrzestnego, który o niego dba. Pozdrawiam. Krystyna Kozłowska