Wybieramy kierunek w życiu, nie mając pojęcia...

... co tak naprawdę chcemy i do czego się nadajemy. Z pewnością są szczęściarze, którzy wiedzieli, co będą robić w życiu. Ja mam wrażenie, że życie to seria zbiegów okoliczności. Trochę jakbym wypłynął w morze nie mając mapy, kompasy i steru. Od 8 lat prowadzę firmę, ale zastanawiam się, czy to jest to.

Tym bardziej, że ostatnio skumulowało się sporo problemów, które jeśli nie powodują, to przypomniały o depresji. Czy jest możliwość przeprowadzenia testów, określenia profilu zawodowego, odkrycia predyspozycji, dopasowania do określonych grup zawodowych? Rozglądam się za nabywcą dla mojej firmy, ale nie do końca wiem, co chciałbym robić później.

Ciężko mi wyobrazić sobie, że miałbym do końca życia np. chodzić do fabryki i robić codziennie to samo. Dobrze się czuję, mając jakieś wyzwanie, móc coś tworzyć, coś "rozkręcać". Źle się z tym czuję, że potrafię "powołać do życia", uruchomić jakieś przedsięwzięcie, ale przestaje mnie to bawić jak działa i nie ma problemów.

Czy ma to coś wspólnego z tym, że zawsze mi powtarzano, ze nie potrafię doprowadzić do końca? A może właśnie takie jest moje zadanie w życiu? Tworzyć z niczego, a jak jest już określony twór, to przekazać to inne ręce? Miotam się w bezsilności i wszystko zaczyna odbijać się na najbliższych. Czy są takie testy, które po wypełnieniu odpowiedzą na pytanie CO ROBIĆ W ŻYCIU?

ponad rok temu

Witam!

Poczucie niepewności dotyczące życiowych wyborów towarzyszy wielu osobom. Nikt z nas nie jest w stanie całkowicie kontrolować zachodzących w życiu zdarzeń. Poszukiwanie celu również ma swoje pozytywne strony – mamy szansę sprawdzić się w różnych dziedzinach, poznać siebie i swoje potrzeby oraz umiejętności.

Jeśli chce Pan poznać swoje predyspozycje zawodowe, może się Pan udać do psychologa zajmującego się doradztwem zawodowym i psychologią pracy. Istnieje wiele możliwości sprawdzenia Pana cech osobowości – wywiad, testy, metody niewerbalne.

Myślę, że mógłby Pan skorzystać z pomocy psychoterapeuty, z którym popracowałby Pan nad swoimi lękami i samooceną. Znalezienie celu w poszukiwaniach powinno poprawić Pana samopoczucie i zmotywować do intensywnych działań.

Pozdrawiam