Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 7 , 2 0 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Chirurgia: Pytania do specjalistów

Czy zmianom może towarzyszyć pseudomyxoma peryitonei?

Witam. Miesiąc temu miałem usunięty wyrostek. Wynik badania histopatologicznego. LAMN Usunięcie wydaje się całkowite ,zmianom tego typu może towarzyszyć pseudomyxoma peryitonei. Czy mam to czy nie mam? Czy w niedalekiej przyszłości mam się tego spodziewać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Stawski
Lek. Tomasz Stawski

Czy powinienem zażyć zastrzyk przeciw tężcowi?

Dzisiaj w pracy wbil mi sie srubokret w dlon.rana okolo 1cm Rane odkazilem. Czy powinienem jechac na zastrzyk przeciw tezcowi na pogotowie?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Co znaczy drętwienie po zranieniu się w rękę?

Witam, mam następujące pytanie. Otóż kilka dni temu zraniłem się w rękę o rozbite szkło na ziemi. Mam dwie nieduże rozcięte rany (na środku dłoni pod kciukiem oraz na górnej części jednego z paliczków). Widzę, że rany się goją, używam... Witam, mam następujące pytanie. Otóż kilka dni temu zraniłem się w rękę o rozbite szkło na ziemi. Mam dwie nieduże rozcięte rany (na środku dłoni pod kciukiem oraz na górnej części jednego z paliczków). Widzę, że rany się goją, używam płynu gojąco-dezynfekującego, ale gdy na przykład nie mam obandażowanych tych ran (gdy coś do nich nie przylega) czuję jakby takie mrowienie/drętwienie tych miejsc. Czy to normalne przy tego typu ranach, czy niezbędna będzie wizyta u lekarza? Pozdrawiam i liczę na pomoc.
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Katarzyna Szymczak
Lek. Katarzyna Szymczak

Czy tłuszczaka zawsze trzeba usuwać?

Czy tłuszczaka powyżej 4 centymetrów Czy też dwóch zawsze trzeba usuwać
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Piotr Sawicki
Dr n. med. Piotr Sawicki

Czy to zwiastuje jakieś poważne choroby z nowotworem włącznie?

Witam, Mężczyzna lat 28. W dniu wczorajszym miałem wykonywaną kolonoskopię. Opis badania: Obejrzano całe jelito grube, uwidoczniono zastawkę Bauchina, która jest prawidłowa. Przygotowanie jelita do badania we skali Boston 2 3 3 = 8/9. Podczas wycofywania aparatu nie... Witam, Mężczyzna lat 28. W dniu wczorajszym miałem wykonywaną kolonoskopię. Opis badania: Obejrzano całe jelito grube, uwidoczniono zastawkę Bauchina, która jest prawidłowa. Przygotowanie jelita do badania we skali Boston 2 3 3 = 8/9. Podczas wycofywania aparatu nie uwidoczniono ewidentnej patologii w kątnicy, wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy i esicy. W odbytnicy wybroczynki – pobrano wycinki. Reszta jelita dostępna badaniu błona śluzowa gładka, błyszcząca z prawidłowym rysunkiem naczyniowym. Żylaki odbytu st III. Rozpoznanie Żylaki odbytu st III. Zalecenia: Odbiór wyników badania endoskopowego Anoskopia z ew gumowaniem Dalsze leczenie u lekarza prowadzącego Dodam, że na kolonoskopię zostałem skierowany ze względu na objawy jakimi były bóle brzucha, krew oraz śluz w stolcu. Chciałem się dowiedzieć o czym mogą świadczyć wycięte wybroczynki, czy to zwiastuje jakieś poważne choroby z nowotworem włącznie? oraz czy zalecana anoskopia ma związek raczej z leczeniem żylaków czy też dalszą diagnostyką dotyczącą wybroczynek? Bardzo proszę o pomoc w interpretacji opisu.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy osoba z 3 śledzionami może normalnie funkcjonować?

Witam. Mam 70 lat. Jestem amazonką od 2 lat. Badanie tomograficzne wykazało, że posiadam 3 śledzione. Podobno to nic złego. Pozdrawiam. Ula
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Katarzyna Szymczak
Lek. Katarzyna Szymczak
Dotyczy: Chirurgia

Co znaczy "podnoszenie ciężarów po operacji przepukliny udowej/pachwinowej"?

co to znaczy podnoszenie ciężarów po operacji przepukliny udowej / pachwinowej? nie mówię o siłowni ale o matce 35 lat, która zajmuje się dziećmi w domu... czy niemowlak 7 miesięcy (9kg) to ciężar, którego nie wolno podnosić z łóżeczka przez 2-3 miesiące?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza pojawienie się guzka po zabiegu komory nosowej?

Dzień dobry, Jestem 6 dobę po zabiegu i w lewej komorze nosowej pojawił mi się guzek wielkości pestki słonecznika. Nie boli mnie, ale czuje przez to dyskomfort. W piątek mam wizytę kontrolna w szpitalu. Czy powinnam czekać do piątku czy zgłosić się wcześniej z tym objawem? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czy takie pieprzyki mogą swędzieć?

Od około miesiąca swędzi mnie pieprzyk, którego mam na nodze po wewnętrznej stronie nad kostką. Mam mnóstwo pieprzyków na całym ciele, ponieważ u mnie w rodzinie też wszyscy je mają. Wcześniej dużo się opalałam i teraz niestety widać efekty.... Od około miesiąca swędzi mnie pieprzyk, którego mam na nodze po wewnętrznej stronie nad kostką. Mam mnóstwo pieprzyków na całym ciele, ponieważ u mnie w rodzinie też wszyscy je mają. Wcześniej dużo się opalałam i teraz niestety widać efekty. Wszystkie pieprzyki są ciemniejsze brązowe, są okrągłe i oglądam się często. W sumie nie przeszkadzają mi ale ten na nodze ostatnio dosyć często mnie swędzi i intensywnie. Próbowałam już nawet go czymś smarować bo był wysuszony. Wcześniej chodziłam kilka razy do dermatologa i pani dr oglądała znamiona. 2 tyg temu poszłam do dermatologa żeby zobaczył jeszcze wszystkie pieprzyki i pokazałam również tego pieprzyka, który mnie swędzi. Doktor wykonał badanie dermoskopem i stwierdził, że wszystkie znamiona są łagodne a pieprze swędzą bo się wysuszają. Nie swędzi mnie on cały czas ale dość często, potem przechodzi. Ten na nodze jest też okrągły, ma 0,5cm raczej nie rośnie. W środku jest trochę ciemniejszy, jakby czarny a na zewnątrz jasnobrązowy. Tydzień temu przy okazji wizyty u chirurga pokazałam też pani dr tego pieprzyka i Pani dr stwierdziła że nie wygląda on tak zwyczajne bo właśnie w środku jest czarny a na zewnątrz jaśniejszy i jeżeli mnie jeszcze swędzi to są już 2 cechy które by go zaliczały do usunięcia. I teraz moje pytanie brzmi co mam dalej robić. Bo dermatolog mówił że jest łagodny i nie kazał nic wycinać tylko przyjść raz w roku na badanie ale mówił też że przy takiej ilości znamion powinnam pójść do dermatologa który bada znamiona komputerowo. Dlatego zastanawiam się czy mam na razie go obserwować czy pójść jednak na badanie videodermoskopowe żeby mieć pewność. Czy takie pieprzyki mogą swędzieć i nie zawsze to musi być coś poważnego?? Bo martwię się strasznie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy nie potrzebuję do tego badania pełnego pęcherza?

Witam serdecznie, mam skierowanie na badanie USG nadnerczy przez powłoki brzuszne. Na karcie informacyjnej o przygotowaniu do badania jest zalecenie bycia "na czczo, to znaczy co najmniej 8 godzin bez jedzenia i picia". Moje pytanie brzmi: czy nie potrzebuję do... Witam serdecznie, mam skierowanie na badanie USG nadnerczy przez powłoki brzuszne. Na karcie informacyjnej o przygotowaniu do badania jest zalecenie bycia "na czczo, to znaczy co najmniej 8 godzin bez jedzenia i picia". Moje pytanie brzmi: czy nie potrzebuję do tego badania pełnego pęcherza? Gdy w przeszłości miałam badania USG przez powłoki brzuszne, pełny pęcherz zawsze był wymagany (jednak nigdy nie miałam robionego USG nadnerczy). Pozdrawiam serdecznie, Angelika
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy zabieg podcięcia wędzidełka został źle wykonany?

Czy gdy po podcieciu wedzidelka pod językiem wystepuje nadal ksztalt serduszka to zle zostal wykonany zabieg? Czy ok prostu dziecko ma taki kształt?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Piotr Sawicki
Dr n. med. Piotr Sawicki

Dlaczego mam uczucie palenia po operacji zginacza palca?

Jestem 5 dni po operacji szycia zginacza palca 3 lewej ręki ( wypadek w pracy z nożem do tapet) i dziś w nocy nie spałem z powodu pieczenia/ uczucia wręcz palenia w miejscu opatrunku, czy to normalne?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy 3 tyg. po laparoskopowej operacji wyrostka robaczkowego mogę chodzić na bieżni?

Czy 3 tyg. po laparoskopowej operacji wyrostka robaczkowego mogę chodzić (nie biegać) na bieżni?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Ryszard Maciejowski
Lek. Ryszard Maciejowski

Jak interpretować wynik badania histopatologicznego u osoby z hemoroidami?

Chirurg pobrał mi wycinek do badania histopatologicznego z odbytu, ponieważ od jakiegoś czasu męczyły mnie dolegliwości związane z hemoroidami. Na wyniku badania histopatologicznego, w rozpoznaniu bez opisania patologi w badanym wycinku tylko postawiono rozpoznanie - colitis ulcerosa. Po zapoznaniu się... Chirurg pobrał mi wycinek do badania histopatologicznego z odbytu, ponieważ od jakiegoś czasu męczyły mnie dolegliwości związane z hemoroidami. Na wyniku badania histopatologicznego, w rozpoznaniu bez opisania patologi w badanym wycinku tylko postawiono rozpoznanie - colitis ulcerosa. Po zapoznaniu się z objawami choroby, muszę stwierdzić, że nie mam objawów tej choroby, tj. biegunek, bólów brzucha. Jednym objawem, który wystąpił było sporadyczne krwawienie, przez które zgłosiłem się do chirurga. Czy wynik badania jest 100% pewny i z pewnością jestem chory na wzjg?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy zabieg EVLT i uwarunkowania genetyczne do problemów z żyłami kończyn dolnych całkowicie skreśla możliwość podnoszenia ciężarów na nogi?

Witam serdecznie, W ostatnim czasie mój tato cierpi co raz bardziej z powodu leczenia niegojących się ran, będacych wynikiem przewlekłego owrzodzenia żył i niewydolności krążeniowej w kończynach dolnych. Ponad to moja mama miała niedawno zabieg usuwania żylaka metodą Babcocka. Piszę... Witam serdecznie, W ostatnim czasie mój tato cierpi co raz bardziej z powodu leczenia niegojących się ran, będacych wynikiem przewlekłego owrzodzenia żył i niewydolności krążeniowej w kończynach dolnych. Ponad to moja mama miała niedawno zabieg usuwania żylaka metodą Babcocka. Piszę o tym na wstępię, by nadmienić, że mam uwarunkowania genetyczne do podobnych schorzeń. U siebie zaobserwowałem częstą opuchliznę na kostkach obu nóg i mocne swędzenie powiększającej się latami widocznej żyły na prawej łydce. Pewnego dnia tak mocno podrapałem, że zostały znamiona. Mam 28 lat, trenuję kulturystykę. Na siłownię chodzę około 4-5 razy w tygodniu. Jest to trening z obciążeniami oraz trening typu cardio. Jeżeli chodzi o nogi, to treningi były na ogół ciężkie, a obciążenia w siadzie ze sztangą sięgały do 200 kg (w przypadku wypychania suwnic nawet do 400 kg). Wymiar uda około 64-70 cm w zależności od okresu (redukcja masy lub jej budowanie). W związku z nasilającymi się komplikacjami i ostrzeżeniami mojego taty udałem się na konsultację do lekarza i na badanie Doppler. W efekcie otrzymałem poniższą diagnozę i zalecenia: "ROZPOZNANIE: Niewydolnosc ujscia i pnia VSM dex z refluksem zylnym pomad 2 sek zasilania przez niewydolny perforator Shermana, niewydolna zyle Leonarda. Niewydolnosc dystalnego odcinka pnia VSM sin z refluksem zylnym 1 sek zasilania przez noewydolny perforator Cocketta III. ZALECENIA: leczenie operacyjne EVLT VSMdex z miniflebectomia zyly Leonarda z uzupelniajaca skleroterapia po 4 tygodniach; rajstopy uciskowe II stopien ucisku." Lekarz powiedział mi, że do końca życia mogę sobie podarować treningu siłowego nóg, dźwigania na nogi itd, że będę mógł na nogi tylko biegać, jeździć rowerem, albo pływać na basenie, że mogę ćwiczyć na siłowni, ale tylko górne partie, izolująć obciążanie nóg. Z punktu widzenia sportu, jaki uprawiam, to przekreśla mnie całkowicie. Zdrowie jest jednak ważniejsze. Nie zdąrzyłem nawet mu wspomnieć, że stosuję rotacyjnie kuracje sterydowe, bo i tak już patrzył na mnie wymownie ("Siłownią to Pan sobie nie pomógł", "Tatuaże to się robi po zabiegu, bo linie się krzywo schodzą" - to akurat traktuje z uśmiechem). Nie twierdzę przy tym, ponieważ nie chciałbym doktora urazić, że mnie pan doktor "zaszufladkował". Pozostaję we wszelkich uwagach z wyrazami szacunku wobec niego. Pragnę jedynie skonsultować zalecenia, co do mojego sportu, który jest częścią mojego życia od 10 lat. Na swój sposób zrezygnowanie z tego czym żyję, to swego rodzaju mała tragedia dla mnie, z która ciężko się pogodzić. Proszę o opinię. Czy zabieg EVLT i moje uwarunkowania genetyczne do problemów z żyłami kończyn dolnych całkowicie skreśla możliwość podnoszenia ciężarów na nogi? Czy jest może ono możliwe, ale przy znacznym obniżeniu ciężaru, celem zachowania jakichkolwiek bodźców do chociaż utrzymania proporcji obecnych?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Dlaczego po ugryzieniu przez psa odczuwam zimno?

Witam po ugryzienie psa mam ranę na udzie, niewiem czemu ale tam gdzie jest rana cały czas odzczuwam w tym miejscu takie zimno, czy to normalne
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czy mam zrezygnować z zabiegu na żylaki, jeżeli mam miesiączkę?

Biorę kontracept za tydzień mam dostać miesiączkę.Dziś zauważyłam plamienie czy to miesiaczka.Jutro mam zabieg na żylaki.Nie wiem czy mam zrezygnować z zabiegu Zan39 lat
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Diana Kupczyńska
Dr n. med. Diana Kupczyńska

Co oznacza Invasive carcinoma NST NG2 G2 IM?

Witam odebraalam wyniki biopsji rozpoznanie jest takie Invasive carcinoma NST NG2 G2 IM dwie figury podziału /10dpw kategoria b5 prosze o komentarz
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak leczy refluks przy przepuklinie rozworu przełykowego?

Witam. Od pewnego czasu borykam się z refluksem. Mam stwierdzoną przepuklinę rozwzoru przełykowego a oprócz tego zwężone ujście żołądka. Leczę to IPP pantoprazol 40 mg i gaspridem. Miałem robioną gastroskopię około dwa miesiące temu i lekarz chirurg stwierdził,... Witam. Od pewnego czasu borykam się z refluksem. Mam stwierdzoną przepuklinę rozwzoru przełykowego a oprócz tego zwężone ujście żołądka. Leczę to IPP pantoprazol 40 mg i gaspridem. Miałem robioną gastroskopię około dwa miesiące temu i lekarz chirurg stwierdził, że przepuklina kwalifikuje się pod operację. Ale przepisał dalej leki, żeby jeszcze to podleczyć. Bedąc za granicą przeziębiłem się i za jakiś czas poszedłem tam do lekarza, bo zaobserwowałem problemy z przełykaniem, oraz ropne bąble na tylnej ścianie gardła wraz z zwężeniem takim pasmowatym stanem zapalnym po obu stronach ustnej części gardła. poszedłem do laryngologa, powiedziałem wszystko, a on bez zrobienia żadnego wymazu przepisał antybiotyk, wcześniej robiąc rtg zatok i powiedział, że to od spływającego z zatok płynu.Zrobiłem sobie wymaz i mam małe stężenie gronkowca( ) oraz bakterie odpowiedzialną za pruchnicę zębów ( ) Mam powiększone węzły chłonne na szyi(pożuchwowe), które od czasu do czasu kują i wyczuwalny guzek z tyłu szyi, do którego czasami promieniuje taki przeszywający piekący ból. Mam nadzieję, że jakiś specjalista powie mi co mam dalej robić... Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy można w Polsce wydłużyć nogi?

Mam pytanie dotyczące wydłużania nóg aparatem śródszpikowym sterowanym elektromagnetycznie. Jak wygląda wydłużanie takim aparatem? Czy boli jak w przypadku ilizarowa? czy jest bezpieczne? i czy można w Polsce wydłuzyć nogi kiedy są nieproporcjonalne do reszty ciała? Bardzo proszę o odpowiedz... Mam pytanie dotyczące wydłużania nóg aparatem śródszpikowym sterowanym elektromagnetycznie. Jak wygląda wydłużanie takim aparatem? Czy boli jak w przypadku ilizarowa? czy jest bezpieczne? i czy można w Polsce wydłuzyć nogi kiedy są nieproporcjonalne do reszty ciała? Bardzo proszę o odpowiedz na wszystkie moje pytania to bardzo ważne! Pozdrawiam serdecznie i zyczę miłego dnia! :)
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk
Patronaty