Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 2 8 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Laminotomia: Pytania do specjalistów

Co oznaczają cechy kręgu przejściowego pogranicza lędźwiowo-krzyżowego?

Witam, czy mógłbym prosić o opinię na temat opisu poniżej? Chciałbym aby ktoś wyjaśnił mi to jak dziecku, co mi jest i czy bardziej operacja (już jedna była), czy uda się rahbilitacja? Z góy dziękuję. Badanie MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego... Witam, czy mógłbym prosić o opinię na temat opisu poniżej? Chciałbym aby ktoś wyjaśnił mi to jak dziecku, co mi jest i czy bardziej operacja (już jedna była), czy uda się rahbilitacja? Z góy dziękuję. Badanie MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego wykonano w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych w obrazach T1-, T2-zależnych oraz T2-Fats, bez podania kontrastu i.v. Za skierowaniem: Stan po fenestracji prawostronnej L5/S1, discektomii, foraminotomii; Bez poprawy po lekach; Subtotalne odprostowanie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Kanał kręgowy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa rozwojowo węższy. Cechy kręgu przejściowego pogranicza lędźwiowo-krzyżowego - w poniższym opisie będzie on określany jako kręg L5 (przestrzeń hipoplastycznego krążka m-k o prawidłowym sygnale będzie określana jako przestrzeń L5/S1). Guzek Schmorla blaszek granicznych trzonów Th12-L4. Dehydratacyjne obniżenie intensywności sygnału krążka m-k L5/S1, w mniejszym stopniu krążka m-k L4/L5. Niewielkie osteofity krawędzi brzeżnych trzonów kręgów lędźwiowych. Zmiany degeneracyjne w stawach międzywyrostkowych na poziomie L3/L4 i L4/L5 Na poziomie L4/L5 widoczna szerokopodstawna centralno-lewoboczna wypuklina krążka m-k uciskająca worek oponowy, obustronnie zwężająca otwory m-k, przylegająca do lewego korzenia L4 i sąsiadująca z prawym korzeniem L4, wewnątrzkanałowo obustronnie nieznacznie uciskająca na korzenie L5 (nieco silniej na prawy). Na poziomie L3/L4 widoczna centralno-dwuboczna wypuklina krążka m-k uciskająca worek oponowy, obustronnie nieznacznie zwężająca otwory m-k, sąsiadująca z korzeniami L3, wewnątrzkanałowo przylegająca do korzeni L4. Na poziomie L1/L2 widoczna centralna wypuklina krążka m-k uciskająca worek oponowy, wewnątrzkanałowo obustronnie przylegająca do korzeni L2. Poza tym obraz MR kr. lędźwiowego w normie. R: Kanał kręgowy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa rozwojowo węższy. Cechy kręgu przejściowego pogranicza lędźwiowo-krzyżowego j.w. Spondylodyskopatia lędźwiowego odcinka kręgosłupa obrazowo najsilniej wyrażona na poziomie L4/L5. Obraz MR wymaga korelacji z obrazem klinicznym. Rekonsultacja neurologiczna.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak interpretować wynik RM kręgosłupa u kobiety w wieku 24 lat?

Witam, jak rozumieć wynik rezonansu ? Stan po prawostronnej foraminotomii na poziomie L5-S1, ze zmianami bliznowatymi zniekształcającymi i pociągającymi ku tyłowi prawy korzeń nerwowy S1 w kanale kręgowym, bez nawrotowej PJM. Stan po lewostronnej foraminotomii L4/L5, ze zmianami odczynowymi w... Witam, jak rozumieć wynik rezonansu ? Stan po prawostronnej foraminotomii na poziomie L5-S1, ze zmianami bliznowatymi zniekształcającymi i pociągającymi ku tyłowi prawy korzeń nerwowy S1 w kanale kręgowym, bez nawrotowej PJM. Stan po lewostronnej foraminotomii L4/L5, ze zmianami odczynowymi w obszarze usuniętego dysku obejmującymi lewy korzeń nerwowy L5 w zachyłku bocznym kanału kręgowego; z niewielkimi zmianami obrzękowymi przykręgosłupowych tkanek miękkich po stronie lewej. Poza tym brak cech stenozy kanału kręgowego i otworów międzykręgowych oraz objawów wypadnięcia jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Stożek rdzeniowy i nici ogona końskiego nieuciśnięte, o prawidłowej intensywności sygnału.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik MR kręgosłupa u 67-latki?

Bardzo proszę o opinię. Badanie MR odcinka lędźwiowo-krzyźowego kręgosłupa wykonane w sewkencjach TSE i TIRM w obrazach T1 iT2 zaleźnych oraz T1 po kontraście: Stan po fenestracji i foraminotomii L5S1 (2010)-dane z wyniku poprzedniego badaniaKT. Spłycona lordoza odcinka lędźwiowego... Bardzo proszę o opinię. Badanie MR odcinka lędźwiowo-krzyźowego kręgosłupa wykonane w sewkencjach TSE i TIRM w obrazach T1 iT2 zaleźnych oraz T1 po kontraście: Stan po fenestracji i foraminotomii L5S1 (2010)-dane z wyniku poprzedniego badaniaKT. Spłycona lordoza odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Prawdopodobny kręg przejściowy pogranicza L-S-lumbalizacja S1?.Dokładna ocena na zdjęciach rtg kręgosłupa L/S uzupełnionych zdjęciem odcinka piersiowego w projekcji a-p. W obecnym badaniu ostatnia zachowaną szparę międzykręgową uznaje się jako pozioma S1/S2. Obnoźona znacznie wysokość szpary międzykręgowej L5/S1 krąźek odwodniony. Stan po lewostronnej hemilaminektomi L5. Zmiany przerostowe wyrostków stawowych L5/S1. Wym. strzałkowy kanału kręgowego na tym poziomie wynosi 11.1 mm (stenoza względna),a poprzeczny 12.2mm. Płaska wypuklina krąźka m-k L4/L5 z towarzyszącymi objawami jego dehydratacji. Widoczne są zmiany przerostowe wyrostków stawowych L4/L5 i pogrubienie więzadeł źółtych na tym poziomie.Zmiany te zwęźają janał kręgowy w wymiarze strzałkowym do 9.2mm(stenoza bezwzględna) i w wym. poprzecznym do 9.8mm.Zwęźony jest taź prawy otwór międzykręgowy L4/L5 bez ewidentnego ucisku nerwu tam połoźonego.Płaska wypuklina krązka m-k L3/L4 nie powodująca istotnego zwęźenia kanału kręgowego,wym. strzałkowy kanału kręgowego wynośi 13.7mm. Cechy dehydratacji pozostałych krąźków odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Paracentralna lewostronna protruzja k-m Th11/Th12 modelująca powierzchnię worka oponowego zwęźająca wym. strzałkowy kanału kręgowego do 9.5mm(stenoza bezwzględna) i zwęźająca lewy zachyłek boczny. Drobne torbiele okołokorzeniowe w otworach m-k pogranicza Th-L.. Sygnały stoźka rdzeniowego w normie. Drobna brzeźna osteofitoza. Proszę o interpretacje powyźszego wyniku. Serdecznie dziękuje.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Powrót do pracy i rehabilitacja po odbarczeniu kanału kręgowego

Witam .Jestem po zabiegu operacyjnym tzn. Odbarczenie kanału kręgowego ----Uwolnienie zrostów rdzenia kręgowego i korzonków nerwowych----Foraminotomia . Mija tydzień od operacji . Po jakim czasie będę mógł wrócić do pracy i czy czeka mnie jakaś rehabilitacja . praca większość czasu tryb siedzący (auto)
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Małgorzata Horbaczewska
Lek. Małgorzata Horbaczewska

Jakie jest ryzyko uszkodzenia lewej tętnicy biodrowej wspólnej przy foraminotomii bocznej L4?

Jakie jest ryzyko uszkodzenia lewej tętnicy biodrowej wspólnej przy foraminotomii bocznej L4 z dojścia extraforaminalnego bocznego, seqwestrektomii i discektomii L4-L5
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Wynik badań po operacji kręgosłupa 71-latki

Jestem po operacji kręgosłupa 24 04 2019r Rozpoznanie Dyskopatia L4/L 5.Rwa kulszowa obustronna Leczenie Prawostronna poszerzona fenestracjaL4/L5.usuniecie więzadła żółtego,usunięcie przepukliny jądra miażdżystego L4/L5,Prawostronna foraminotomia kanału korzenia L 5 Bóle w okolicy łydek minęły ,natomiast uda z tyłu nogi nie... Jestem po operacji kręgosłupa 24 04 2019r Rozpoznanie Dyskopatia L4/L 5.Rwa kulszowa obustronna Leczenie Prawostronna poszerzona fenestracjaL4/L5.usuniecie więzadła żółtego,usunięcie przepukliny jądra miażdżystego L4/L5,Prawostronna foraminotomia kanału korzenia L 5 Bóle w okolicy łydek minęły ,natomiast uda z tyłu nogi nie Szczególnie podczas wstawania z łóżka Czy ten bol jest naturalny po operacji czy coś jest nie tak wcześniej na rwę kulszowa cierpiałam ponad 3lata W ostatnim czasie ból był nie do zniesienia Proszę o odpowiedź na moje pytania Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy mogę chodzić na siłownię z przepukliną jądra miażdżystego?

Witam, mam 32 lata, 5 lat temu przeszedłem operację na kręgosłup miałem przepuklinę jądra miażdżystego L5/S1 lewostronną z wydzieleniem wolnego sekwestru. Leczenie operacyjne polegało fenestracji lewostronnej L5/S1 usunięciu przepukliny.Foraminotomia.Mam pytanie odnośnie tego czy mogę chodzić na siłownię bądź uprawiać kalistenikę albo mieszane sztuki walki(mma)
odpowiada 1 ekspert:
 Bartłomiej Rawski
Bartłomiej Rawski

Fenestracja i foraminotomia L3/L4 i L4/L5 po lewej stronie

Witam, Miałem zabieg operacyjny w 2012 roku, fenestracja i foraminotomia L3/L4 i L4/L5 po lewej stronie, usunięcie dysków. W karcie informacyjnej ze szpitala nie ma informacji, że zostały mi wstawione implanty ortopedyczne, płytki, metalowe szwy chirurgiczne. Czy w takim wypadku mogę bez obaw udać się na rezonans magnetyczny?
odpowiada 2 ekspertów:
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Wolny fragment kostny wyrostka stawowego, foraminotomia lewostronna-otwory

Jestem po operacji kręgosłupa to jest 3 tydzień po. podczas operacji usunięto mi wolny fragment kostny wyrostka stawowego , foraminotomia lewostronna-otwory. Proszę o wyjaśnienie pojęcia dużą niepewność większość bólów minęło pozostał tylko ból w biodrze z dziwnym mrowieniem przy kaszlu... Jestem po operacji kręgosłupa to jest 3 tydzień po. podczas operacji usunięto mi wolny fragment kostny wyrostka stawowego , foraminotomia lewostronna-otwory. Proszę o wyjaśnienie pojęcia dużą niepewność większość bólów minęło pozostał tylko ból w biodrze z dziwnym mrowieniem przy kaszlu [staw jest zdrowy),jest to odcinek L5/s1 i odcinek jest jakiś dziwnie sztywny.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Witold Miecznikowski
Lek. Witold Miecznikowski

Co to jest fenestracja L4/L5 prawostronna?

co to jest fenestracja L4/L5 prawostronna, foraminotomia L4 i L5 prawostronna, częściowa factektomia L4 i L5
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Mrowienie w stopie i ból po operacji kręgosłupa

Jestem po wypadku samochkompresyjne złamanie trzonu L2. Operacja stabilizacja L1-L3. Operacja druga dyskopatia (foraminotomia z discymetrią poziom L4/L5). Rok 2014 zaostrzenie stanu 08.2014. Operacja trzecia usuniecie dysku L4/L5 ze stabilizacją miedzytrzonową, po operacji poprawa tylko mrowienie w stopie i łydce, po... Jestem po wypadku samochkompresyjne złamanie trzonu L2. Operacja stabilizacja L1-L3. Operacja druga dyskopatia (foraminotomia z discymetrią poziom L4/L5). Rok 2014 zaostrzenie stanu 08.2014. Operacja trzecia usuniecie dysku L4/L5 ze stabilizacją miedzytrzonową, po operacji poprawa tylko mrowienie w stopie i łydce, po około trzech tygodniach ból stopy rozlany piekący, łydka czy to normalne takie pogorszenie po operacji było lepiej boje się że coś się nie udało, że nerw kulszowy został uszkodzony.
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Jacek Ławnicki
Lek. Jacek Ławnicki
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Ból nogi po sekwestrektomii L5 S1 drogą fenestracji i foraminotomii

Witam serdecznie. Trzy tygodnie temu przeszłam sekwestrektomię L5 S1 drogą fenestracji i foraminotomii prawostronnej. Na czy polega ta metoda? W dalszym ciągu odczuwam ból całej nogi od pośladka do kostki. Ból pojawia się po zmianie pozycji z leżącej i siedzącej... Witam serdecznie. Trzy tygodnie temu przeszłam sekwestrektomię L5 S1 drogą fenestracji i foraminotomii prawostronnej. Na czy polega ta metoda? W dalszym ciągu odczuwam ból całej nogi od pośladka do kostki. Ból pojawia się po zmianie pozycji z leżącej i siedzącej na stojącą. Jest podobny do tego z przed operacji ale w mniejszym nasileniu. Co to może oznaczać i czy ból będzie mijał?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Tomasz Stawski
Lek. Tomasz Stawski
Lek. Tomasz Stawski
Lek. Tomasz Stawski

Jakie ćwiczenia mogłabym wprowadzić po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

Witam 11.08.2017 przeszłam operację kręgosłupa lędzwiowego -fenestracje L5/S1 prawostronną, usunięcie przepukliny jądra miażdżystego i foraminotomia kanału korzenia S1 po prawej stronie. Chciałabym zacząć wprowadzić jakąś aktywność fizyczną redukcyjna . Jakie ćwiczenia mogłabym wprowadzić.
odpowiada 1 ekspert:
 Bartłomiej Rawski
Bartłomiej Rawski

Co oznaczają zmiany przeciążeniowo-zniekształcające lewego stawu krzyżowo-biodrowego?

Witam, Przesyłam aktualny opis wyniku rezonansu po discektomiach. Cały czas mam dolegliwości bólowe. Mam pytanie czy będzie potrzebma Kolejna operacja i jak sobie radzić z Bólem? OPIS: Stan po prawostronnej foraminotomii na poziomie L5-S1, ze zmianami bliznowatymi zniekształcającymi i... Witam, Przesyłam aktualny opis wyniku rezonansu po discektomiach. Cały czas mam dolegliwości bólowe. Mam pytanie czy będzie potrzebma Kolejna operacja i jak sobie radzić z Bólem? OPIS: Stan po prawostronnej foraminotomii na poziomie L5-S1, ze zmianami bliznowatymi zniekształcającymi i pociągającymi ku tyłowi prawy korzeń nerwowy S1 w kanale kręgowym, bez nawrotowej PJM. Stan po lewostronnej foraminotomii L4/L5, ze zmianami odczynowymi w obszarze usuniętego dysku obejmującymi lewy korzeń nerwowy L5 w zachyłku bocznym kanału kręgowego; z niewielkimi zmianami obrzękowymi przykręgosłupowych tkanek miękkich po stronie lewej. Poza tym brak cech stenozy kanału kręgowego i otworów międzykręgowych oraz objawów wypadnięcia jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Stożek rdzeniowy i nici ogona końskiego nieuciśnięte, o prawidłowej intensywności sygnału. Przestrzeń przykręgosłupowa wolna. Na przekrojach czołowych T1 uwidoczniono zmiany przeciążeniowo-zniekształcające lewego stawu krzyżowo-biodrowego. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Odszkodowanie od szpitala z powodu nieprawidłowo przeprowadzonej operacji kręgosłupa

mam pytanie czy moge ubiegac sie o odszkodowanie od szpitala mialam operacje kregoslupa ledzwiowego w listopadzie 2014 r hemilaminektomia l4/l5 lewostronna usuniecie sekwestru krazka l4/l5 foraminotomia l4/l5 lewostronna nie zostala przeprowadzona na tym odcinku tylko bylam rozcieta 12 cm wyzej i nic nie usunieto
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski
 Aleksander Ropielewski
Aleksander Ropielewski
Patronaty