Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 6 , 6 0 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kawa: Pytania do specjalistów

Jaką dietę powinna stosować 19-letnia kobieta?

Witam. Chciałbym schudnąć, jednakże mam z tym duże problemy, kilogramy jakby spadają mi z nieba. Mam 174 cm wzrostu oraz ważę 78 kilo. Dwa lata temu ważyłam 59, ale stopniowo zaczęła tyć i mieć nieregularny okres i problemy ze snem... Witam. Chciałbym schudnąć, jednakże mam z tym duże problemy, kilogramy jakby spadają mi z nieba. Mam 174 cm wzrostu oraz ważę 78 kilo. Dwa lata temu ważyłam 59, ale stopniowo zaczęła tyć i mieć nieregularny okres i problemy ze snem. Rok temu zdecydowałam się udać do lekarza. Jak się okazało na wynikach krwi miałam prawie czterokrotnie powiększone tsh oraz lekką anemię. Mój lekarz rodzinny przepisał mi tardyferon. I dwa tygodnie później miałam USG tarczycy które nic nie wykazało. Po lekach na anemię, tsh zaczęło powoli spadać, a mój lekarz rodzinny stwierdził że to cudowne uzdrowienie i nic dalej nie czynił z moją tarczycą. Pół roku temu byłam ponownie na badaniu krwi, wszystko było w porządku. Nigdy nie brałam leków na tarczycę i nigdy nie zostałam skierowana do endokrynologa. Moi rodzice mają problemy z tarczycą, ojciec ma nawet wole (niegroźne). Dodatkowo od dziecka mam astmę. Zawsze byłam aktywnym dzieckiem i nadal jestem. Jem regularnie i normalnie, słodycze jedynie przed okresem, kawy i herbaty nie słodzę, do pracy/szkoły dojeżdżam rowerem w wolnym czasie również jeżdżę na rowerze lub robię sobie długie spacery bądź pływam. Waga nie spada. Czy powinnam zacząć stosować jakaś dietę lub jakieś konkretne ćwiczenia?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Przemysław Karpiński
Lek. Przemysław Karpiński

Co mogę zrobić, aby znów pić kawę?

Od kilku miesięcy mam stresującą sytuację, która przełożyła się negatywnie na mój układ pokarmowy. Nie mogę pić kawy ani żadnego rodzaju herbaty, gdyż na wet po małej ich ilości jestem nadmiernie pobudzona, a potem mam zgagę. Z... Od kilku miesięcy mam stresującą sytuację, która przełożyła się negatywnie na mój układ pokarmowy. Nie mogę pić kawy ani żadnego rodzaju herbaty, gdyż na wet po małej ich ilości jestem nadmiernie pobudzona, a potem mam zgagę. Z natury wolno pracuje mi serce (tętno 60). Mam momenty w ciągu dnia, w których po prostu muszę się napić czegoś pobudzającego, bo inaczej nie jestem w stanie pracować intelektualnie, czego wymaga ode mnie praca. Co mogę zrobić, żeby znowu móc pić kawę? Żeby ograniczyć stres muszę znowu efektywnie pracować, a bez napojów pobudzających ciężko.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Dla mam żółty nalot na jedynkach?

Przeprasz mam problem z delikatnym brązowo żółtym nalotem na górnych jedynkach. Zauważylam to niedawno i nie mialam okazji zapytać mojej ortodontki, aktualnie noszę aparat ortodontyczny, i szczotkuję zeby po kazdym posiłku wraz z używaniem wyciorków i płynu do płukania jamy... Przeprasz mam problem z delikatnym brązowo żółtym nalotem na górnych jedynkach. Zauważylam to niedawno i nie mialam okazji zapytać mojej ortodontki, aktualnie noszę aparat ortodontyczny, i szczotkuję zeby po kazdym posiłku wraz z używaniem wyciorków i płynu do płukania jamy ustnej ( bez alkoholu ) zeby mam zdrowe, nie mam żadnych ingerencyjnych nałogów, jem niewiele slodkiego nie palę papierosów, nie piję alkoholu, kawy herbatę tylko sporadycznie zatem co mogło spowodować ten nalot czy to moze być coś poważnego?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dlaczego nie potrafię się przyjaźnić?

Mam problem z przyjaźnią. Znamy się od ponad 10 lat. Mamy dużo fajnych wspomnień, wiele przegadanych wieczorów, trochę perypetii za sobą. Obecnie ja jestem w nie najlepszej życiowej formie, mam dołek od dłuższego czasu. W tym czasie moja przyjaciółka kupiła... Mam problem z przyjaźnią. Znamy się od ponad 10 lat. Mamy dużo fajnych wspomnień, wiele przegadanych wieczorów, trochę perypetii za sobą. Obecnie ja jestem w nie najlepszej życiowej formie, mam dołek od dłuższego czasu. W tym czasie moja przyjaciółka kupiła mieszkanie, poznała faceta, kilka miesięcy temu wzięła ślub. Kiedy ja płakałam po rozstaniu ona budowała swoje życie na nowo. Odczuwałam od niej mało wsparcia, ale też wiem, że ona była zajęta i też jej nie pomagałam np. w remoncie mieszkania. Z drugiej strony może oczekiwałam za dużo. Mam taką wizję przyjaźni, gdzie w potrzebie się biegnie do przyjaciółki i ją wspiera. Mi tego zabrakło, ale może moje oczekiwania są zbyt idealistyczne, bo wiadomo - Każdy ma swoje życie, obowiązki itd. Ostatnio porozmawiałyśmy szczerze. Powiedziała mi, że męczą ją moje dołki, że czuje, że wiele od niej oczekuje, a ona nie da mi już tego co kiedyś, bo tamte czasy minęły, że czuje moją złość do niej i że to już trwa od długiego czasu. Ja powiedziałam, że odczuwam jej brak i chciałabym częstszych kontaktów, ale poqiedziała mi, że to nie jest możliwe, że daje tyle ile może. To była przykra rozmowa. Płakałyśmy. Trochę odczułam, że to jakby rozstanie. Mieszkamy od siebie kilka minut drogi, a widujemy się raz na kilka miesięcy. Czasem coś do siebie napiszemy, ale jest zdawkowo. Ja już nie proponuję spotkań. Gdy pytam ją co u niej odpowiada półsłówkami. Czuję, że jest mną zmęczona jako osobą i że nie ma ochoty się ze mną widywać czy wyjść razem na kawę. Zastanawiam się czy jest możliwość ratowania tej przyjaźni, czy może lepiej odpuścić i po prostu zobaczyć co czas przyniesie. Na pewno bardzo się oddaliłyśmy od siebie, ostatnio zastanawiałam się czy przyjaciółka mnie q ogóle lubi. Z drugiej strony jest mi bardzo bliską osobą i zwyczajnie za nią tęsknię. Ostatnio sporo rozstań i strat w moim życiu i chyba w tej przyjaźni też. Co z tym mogę zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Katarzyna Kulczycka
Mgr Katarzyna Kulczycka

Jak mogę zwiększyć ilość swojej energii i polepszyć koncentrację?

Dzień dobry, Mam problem, z małą ilością energii i częstym uczuciem ospania i zmęczenia. Jestem niskociśnieniowcem i mam delikatne problemy z tarczycą, biorę połówkę leku Letrox codziennie rano. Nie pijam kawy, bo źle się po niej czuję, źle... Dzień dobry, Mam problem, z małą ilością energii i częstym uczuciem ospania i zmęczenia. Jestem niskociśnieniowcem i mam delikatne problemy z tarczycą, biorę połówkę leku Letrox codziennie rano. Nie pijam kawy, bo źle się po niej czuję, źle wpływa na mój układ pokarmowy. Dlatego chciałam zapytać czy jest jakiś preparat/lek , który by mógł zwiększyć ilość mojej energii, koncentracji i zniwelować uczucie zmęczenia? (szczególnie, że mam bardzo równy rytm dnia i zdrowy styl życia, śpię 8-9h dziennie).
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Irena Mielnik - Madej
Mgr Irena Mielnik - Madej

Co może znaczyć taka kulka w miejscu wyrwania zęba?

Witam 7 dni temu byłem poddany zabiegowi ekstrakcji prawej górnej 7-mki. Wszystko goi się dobrze. Wewnętrzna cześć dziąsła jest gładka, taka jak powinna być natomiast w dniu dzisiejszym po zewnętrznej stronie dziąsła w miejscu wyrwania pojawiła się jakaś kulka z... Witam 7 dni temu byłem poddany zabiegowi ekstrakcji prawej górnej 7-mki. Wszystko goi się dobrze. Wewnętrzna cześć dziąsła jest gładka, taka jak powinna być natomiast w dniu dzisiejszym po zewnętrznej stronie dziąsła w miejscu wyrwania pojawiła się jakaś kulka z czymś przypominającym kość lub kawałek zęba w środku. Co to może być?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dlaczego boli mnie noga w wieku 24 lat?

Witam, Mam problem z lewą nogą od dluższego czasu, choć ostatnio objawy się nasiliły. Od kolana w dół czuje, jakby noga była spięta, nie boli, jest to bardziej takie dziwne uczucie, ciężkie do opisania. Czasami strzelanie w kostce, czasami niekonfortowe... Witam, Mam problem z lewą nogą od dluższego czasu, choć ostatnio objawy się nasiliły. Od kolana w dół czuje, jakby noga była spięta, nie boli, jest to bardziej takie dziwne uczucie, ciężkie do opisania. Czasami strzelanie w kostce, czasami niekonfortowe uczucie w kolanie, choć te objawy występują rzadko, bardziej doskiera mi to uczucie spięcia, jest bardzo nieprzyjemne. Dodam, że kiedy zakladam buty na obcasie, wlaśnie lewa noga, chwieje się, tak było od zawsze, choc teraz mam wrażenie, ze nawet bez obcasów noga się chwieje. Pije dużo kawy, czy może być to spowodowane złą dietą czy lepszy bylby kontakt z ortopeda, fizjoterapeuta? Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną, to jedynie długie spacery, praca raczej w ruchu, wchodzenie na drabine. Bylabym bardzo wdzięczna za odpowiedz.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy mam udać się do lekarza po wypiciu odrobiny płynu do mycia naczyń?

Wypiłam kawę z płynem do mycia naczyń ponieważ dzbanek z kawy nie został wypłukany. W dzbanku kawa się pieniła. Wypiłam ok 100 ml. Czuję dziwny posmak w buzi i pieczenie języka. Czy należy udać się już do lekarza czy to od stresu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy można wykonać peeling skóry członka?

Witam czy można robić peeling skóry na penisie? Czy jest to zdrowe dla skóry? Żeby pozbyć się otarc na członku Oraz ujedrnic ja? Chodzi mi o peeling za pomocą oleju kokosowego oraz kawy. Pozdrawiam
odpowiada 2 ekspertów:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Mgr Aleksandra Duczmal
Mgr Aleksandra Duczmal

Czy konieczne jest stosowanie Beto-ZK?

Mam pytanie odnośnie beta-blokerów. Wiele lat temu, mając około 20 lat (teraz mam 30), zostały mi przepisane beta-blokery, z powodu zbyt wysokiego pulsu. Lek nazywa się Beto-ZK 25, o przedłużonym uwalnianiu. Od kiedy biorę lek czuję się dobrze i mam... Mam pytanie odnośnie beta-blokerów. Wiele lat temu, mając około 20 lat (teraz mam 30), zostały mi przepisane beta-blokery, z powodu zbyt wysokiego pulsu. Lek nazywa się Beto-ZK 25, o przedłużonym uwalnianiu. Od kiedy biorę lek czuję się dobrze i mam niski puls i ciśnienie, chwilami na pograniczu bradykardii (60-65), moje ciśnienie jest również niskie, w okolicach 90/60. Mimo, że czuję się dobrze, mam wątpliwości czy słusznym jest wciąż brać ten lek przez kolejne lata, bo nie mam pojęcia czy są negatywne skutki stosowania leku, a także czy tak niskie wartości pulsu i ciśnienia stanowią dla mnie zagrożenie na przestrzeni czasu. Dodam, że gdy nie wezmę leku, to czuję się bardzo źle - pojawia się niepokój i czuję się, jakbym wypił mnóstwo kawy i boję się, że coś mi się stanie. Nie jestem pewien co dalej robić. Proszę o radę.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Jaką kawę pić przy SIBO?

Mam zdiagnozowane SIBO. Do tego bardzo niskie ciśnienie. Żeby dobrze funkcjonować MUSZĘ wypić choć 1 kawę dziennie. Jaka kawę wybrać??? Przez jakiś czas do kawy typu inka dodawalam guarane jednak ta kompletnie na mnie nie dziala. Co zatem wybrac by sobie nie zaszkodzić?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy doszło do uszkodzenia skóry?

dzień dobry, siedząc wylałam sobie kawę o temperaturze ok 80 st. C, oblewając krocze. Minęło 5 miesięcy. Byłam w bawełnianych majtka i cieniutkich legginsach. Nigdy nie miałam bolesności górnej partii okolic genitalnych, teraz wydaje mi się że jest to delikatny... dzień dobry, siedząc wylałam sobie kawę o temperaturze ok 80 st. C, oblewając krocze. Minęło 5 miesięcy. Byłam w bawełnianych majtka i cieniutkich legginsach. Nigdy nie miałam bolesności górnej partii okolic genitalnych, teraz wydaje mi się że jest to delikatny ból,który pojawia się przy delikatnym choćby kontakcie z bielizną, a jednocześnie jakby przytępienie czucia. Czy możliwe jest ,że nastąpiło trwałe uszkodzenie skóry, i jakie ? Dodam, że w między czasie nie miałam stosunku. Dziękuję za odpowiedz
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Dotyczy: Dermatologia Kawa

Czy ból głowy i wymioty mogą być skutkiem uzależnienia od kawy?

Czy ból głowy,wymioty,zaburzenia świadomości mogą być skutkiem uzależniona od kawy,w przypadku nagłego odstawienia kawy?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy mogę jeść cynamon w takich ilościach?

Witam czy moge jeść codziennie do kawy bądź owsianki 2mg cynamonu??ogln cała dieta zdrowa moja jest a chcę żeby ten cynamon był zdrowotnym dodatkiem bo wiem że ma więcej dobra niż zla
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Dotyczy: Dietetyka Kawa

Kiedy można pić po piaskowaniu zębów?

Witam. Wczoraj Miałam piaskowanie zębów o godzinie 15, kiedy mogę napić się kawy i zapalić papierosa ? W czwartek mam odsłonięcie implantu i bardzo bym chciała zeby efekt piaskowania był jak najdłużej. Napomkne ze nie mam żadnej wrażliwości i wzzystko jest normalnie
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Dlaczego mam wysokie ciśnienie w wieku 22 lat?

Witam. Wczoraj zakrecila mi się w głowie a od rana czuje klucie na środku klatki piersiowej, wzmaga się przy ruchu i głębokim oddechu, właśnie zmierzylam ciśnienie bo chcialam wypić kawę, po źle przesłanej nocy i wynik to 158/58 a puls 74,. Czy mam się czego obawiać?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr inż. Katarzyna Gediga
Mgr inż. Katarzyna Gediga
Dotyczy: Dietetyka Kawa

Co zrobić w przypadku takiego szantażu emocjonalnego?

Co mam zrobić jak chłop mnie szarżuje że się powiesi jak się rozstaniemy i że będę płakać ,ciągle obwinia mnie i wszystko a ja tak naprawdę nic nie robię zajmuje się domem dzieckiem nawet czasu nie mam zeby iść do... Co mam zrobić jak chłop mnie szarżuje że się powiesi jak się rozstaniemy i że będę płakać ,ciągle obwinia mnie i wszystko a ja tak naprawdę nic nie robię zajmuje się domem dzieckiem nawet czasu nie mam zeby iść do koleżanki np na kawę i plotki to nie mogę sam zawsze mam. Zabierać syna bo on twierdzi że mam kochanka ale wcale to nie prawda ciągle dom dziecko i tak w koło ,nie wiem jak już znim rozmawiać jesteśmy 13lat razem ostatni powiedzial że ma syna z inną kobietą nie wiem czy to prawda czy tak nazlosc mi mówi pytam to mówił że żartował ale ja już mu nie ufać co mam robić proszę o jakąś poradę
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Irena Mielnik - Madej
Mgr Irena Mielnik - Madej

Jak skutecznie leczyć szczelinę odbytu u 24-latki?

Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc - przeprowadziłam się za granice i potrzebuję wskazówek co zrobic. Niedawno mialam robione badania krwi (pelna morfologia) i wszystko bylo w porzadku (jakos miesiac temu). Dwa lata temu mialam zdiagnozowana szczeline odbytu i... Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc - przeprowadziłam się za granice i potrzebuję wskazówek co zrobic. Niedawno mialam robione badania krwi (pelna morfologia) i wszystko bylo w porzadku (jakos miesiac temu). Dwa lata temu mialam zdiagnozowana szczeline odbytu i co jakis czas zauwazam na papierze toaletowym male kropelki swiezej krwi. Wowczas pani doktor przepisala mi masc Proktis-M. Za kazdym razem gdy zdaza mi sie nawrot objawow, to stosuje ta masc i potem mi przechodzi. Dzisiaj jednak krwawienie bylo o wiele wieksze niz zazwyczaj (mialam bardzo wysokie cisnienie - wypilam bardzo duzo kaw i wypalilam bardzo duzo papierosow, byl to dla mnie potwornie stresujacy dzien, prawie w ogole nie spalam), na papierze zostala plama wielkosci okolo 1-2cm, ale bylo to jednorazowe, nie bylo to ciagle krwawienie. Jako, ze codziennie zazywam lekarstwo bioxetin 20mg zauwazylam, ze siniacze sie coraz bardziej oraz rany krwawia dluzej i goja mi sie o wiele dluzej, moj lekarz psychiatra powiedzial ze to normalny objaw - niedlugo juz koncze terapie. Moje pytanie brzmi - czy bedzie dobrze jesli zrobie znow kuracje mascia Proktis-M, a gdy objawy nie ustapia to dopiero zglosze sie do lekarza? Przypomne, ze przeprowadzilam sie za granicze i czekam jeszcze na moja karte ubezpieczeniowa, wiec przez 1-2 tygodnie nie bede mogla isc do lekarza. Mam nadzieje, ze to nic takiego.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Kiedy najlepiej mierzyć ciśnienie?

Witam kiedy najlepiej mierzyc ciśnienie. Słyszałem. Że rano i wieczorem najlepiej.to prawda ?no na logikę chyba tak no bo w ciągu dnia jest więcej sytuacji napięciowych czy np piejemy też kawe u jemy coś a po posiłku lepiej nie meirzyc prawda ???
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Dotyczy: Dietetyka Kawa

Czy mogę być w ciąży pozamacicznej mając 28 lat?

Jest mizliwe ze jestem w ciąży poza macicznej? Jeżeli czułam ból brzucha po prawej stronie od skali 1do 10 na 7 i mam.na brodawkach żyły i piesiach oraz brzuch ciut zaokrąglony w teście ciążowy nic nie wykazało .a z koleji... Jest mizliwe ze jestem w ciąży poza macicznej? Jeżeli czułam ból brzucha po prawej stronie od skali 1do 10 na 7 i mam.na brodawkach żyły i piesiach oraz brzuch ciut zaokrąglony w teście ciążowy nic nie wykazało .a z koleji u innej ginekolog wykryto dwa pęcherzyki i u mojej ginekolog badała mnie i niec było widać ciąży ale mam iść na badania do szpitala ponieważ mdli mnie i herbata z cukrem mi nie smakuje kawa oraz baton czekoladowy mimo że lubię słodkie .pępek mi sie robi i kreska na brzuchu i momentami czujecie zmęczona oraz jak by dziecko kopalo.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot
Patronaty