Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 6 5 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Staw ramienny: Pytania do specjalistów

Co jest powodem bólu barku trwającego od 5 miesięcy?

Witam serdecznie! Proszę powiedzieć co z tym barkiem, ból utrzymuje się od 5 miesięcy ( występuje przy wszelkiej rotacji dłoni boli od przodu barku aż do polowy ramienia.Ostatnio pojawia się także ból ciągnący się po zewnątrznej stronie od łokcia aż... Witam serdecznie! Proszę powiedzieć co z tym barkiem, ból utrzymuje się od 5 miesięcy ( występuje przy wszelkiej rotacji dłoni boli od przodu barku aż do polowy ramienia.Ostatnio pojawia się także ból ciągnący się po zewnątrznej stronie od łokcia aż do kciuka) .Zrobiłam MR barku jednak wizyta u ortopedy dopiero pod koniec maja: Data badania: 2018-04-03 Badanie MR barku PRAWEGO wykonano w aparacie niskopolowym w obrazach poprzecznych PD i PDFS, czołowych skośnych PD/FS, ST|R oraz strzałkowych skośnych w obrazach T1-,T}-zależnych i PD/FS Zmiany bliznowate po niewielkim naderwaniu niepełnej grubości, niepełnej szerokości ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, widoczny nieco podwyższony sygnał ścięgna na odcinku do 12 mm, Scięgno to bez cech retrakcji, brzusiec mięśnia bez cech zaniku. Nie uwidoczniono zmian w ścięgnach i brzuścach pozostałych mięśni stozka rotatorów. Mięsień naramienny bezzmian. Przestrzeń podbarkowa szerokości 4 mm. Kaletka podbarkowo-podnaramienna z płynem, grubość warstwy ,l mm. Pojedyncze torbielki zwyrodnieniowe do 3 mm na pograniczu guzka większego i głowy kości ramiennej. Ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia leży w brużdzie międzyguzkowej, ma zachowaną ciągłość, pochewka ścięgna ze śladową i|ością piynu, pzyczep do górnego obrąbka i guzka nadpanewkowego zachowany, ma prawidłowy syg n ał. Obrąbek stawowy bez zmian, Weryfikacja wymaga ańro- MR w aparacie >=,t ,5T. Prawidłowa ilość płynu w stawie ramiennym. Więzadło kruczo-barkowe, więzadło kruczcrramienne iwięzadło kruczo-obojczykowe bez zmian" Staw barkowo-obojczykowy bez zmian. Wnioski: Zmiany bliznowate po niewielkim naderwaniu ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, Zwężenie przestrzen i podbarkowej.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Piotr Żbikowski
Dr n. med. Piotr Żbikowski

Jaka może być interpretacja wyniku badania MRI stawu łokciowego?

Witam. Proszę o interpretacje wyniku badania MRI stawu łokciowego. Krótkoodcinkowe podwyższenie sygnałów w obrazach PD zależnych w zakresie nerwu łokciowego na poziomie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Obraz może odpowiadać niewielkiej komponencie obrzękowej. w obszarze tym brak ewidentnych cech obecności zmian... Witam. Proszę o interpretacje wyniku badania MRI stawu łokciowego. Krótkoodcinkowe podwyższenie sygnałów w obrazach PD zależnych w zakresie nerwu łokciowego na poziomie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Obraz może odpowiadać niewielkiej komponencie obrzękowej. w obszarze tym brak ewidentnych cech obecności zmian bliznowatych. Zaznaczona komponenta obrzękowa przyczepu wspólnego zginaczy do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, w obszarze tym zaznaczona również dyskretna komponenta obrzękowa tkanek miękkich w sąsiedztwie. Przewlekłe, wygojone zmiany przeciążeniowe w zakresie przyczepu wspólnego ścięgien prostowników.Nieznacznie zwiększona ilość wolnego płynu w jamie stawu łokciowego, zwłaszcza w przedziale promieniowo-ramiennym.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co się dzieje z moim barkiem?

Witam. Od kilku lat męczę się z stawem ramiennym czy też barkiem. Zostało mi wykonane USG w 2013 roku i od tamtego czasu jeżdżę do ortopedy, który zapisuje tabletki przeciwbólowe i zmienia rehabilitacje które są bezskuteczne... opis mojego badania USG... Witam. Od kilku lat męczę się z stawem ramiennym czy też barkiem. Zostało mi wykonane USG w 2013 roku i od tamtego czasu jeżdżę do ortopedy, który zapisuje tabletki przeciwbólowe i zmienia rehabilitacje które są bezskuteczne... opis mojego badania USG brzmi następująco: Cech wysięku w stawie ramiennym nie widać. Zarys nasady bliższej kości ramiennej nierówny. Znaczne zmiany zwyrodnieniowe. Pierścień rotatorów zwykłej grubości o niejednorodnej echogeniczności. Kaletka podbarkowa pogrubiona z cechami wysięku. Cechy ciasnoty podbarkowej nieznacznie nasilone. Wysiek wokół ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia. Staw barkowo-obojczykowy zmian nie wykazuje, w badaniu dynamicznym stabilny. Do rozważenia reumatolog. Zatem pokierowałam się do reumatologa który skierował mnie na MR. Poniżej opis. Panewka łopatki bez uchwytnych zmian. Liczne torbielki w głowie kości ramiennej ze zmianami obrzękowymi oraz obecnością ubytków na powierzchni głowy kości ramiennej. Przestrzeń podbarkowa o szerokości 6,1mm. Po za tym uwidocznione w wykonanym badaniu struktury kostne i chrząstka stawowa bez uchwytnych zmian. Ścięgna mięśni podłopatkowego, nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego i obłego mniejszego o zachowanej ciągłości, zmian nie wykazują. Ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego w prawidłowym położeniu z wysiękiem o grubości 4,1mm w jego pochewce. Płyn w kaletce kruczej. Zwiększona ilość płynu w jamie stawu. Z opisem miałam się udać do ortopedy który do tej pory "mnie rehabilituje" i oczekuję na artroskopię w lipcu 2018. Moje pytanie. Co jest z moim barkiem że czas oczekiwania nawet nie był pilny a moja ręka powoli traci czucie w palcach... nie wspominając o nieprzespanych nocach bo tabletki już nie pomagają żadne. Będę wdzięczna za odpowiedź. Agnieszka - pomorskie
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co znaczą cechy obrzęku śródkostnego w obrębie łopatki, obojczyka i objętej badaniem części kości ramiennej?

Dzień dobry, proszę o wyjaśnienie opisu rezonansu magnetycznego barku.Rezonans został wykonany 14 dni po wypadku samochodowym(obustronne zderzenie z samochodami oraz dachowanie). Odczuwam bóle w obrębie barku-ramienia oraz maksymalny kąt przy podnoszeniu reki wynosi 60-90 stopni. Oczekuję na wizytę u lekarza... Dzień dobry, proszę o wyjaśnienie opisu rezonansu magnetycznego barku.Rezonans został wykonany 14 dni po wypadku samochodowym(obustronne zderzenie z samochodami oraz dachowanie). Odczuwam bóle w obrębie barku-ramienia oraz maksymalny kąt przy podnoszeniu reki wynosi 60-90 stopni. Oczekuję na wizytę u lekarza ortopedy, jednak zależy mi na konsultacji z szerszym gronem specjalistów. OPIS: Dane ze skierowania: ''stan po wypadku komunikacyjnym. Podejrzenie urazu awulsyjego wielu mięśni na wysokości barku i ramienia prawego; uraz Bankarta.'' Podejrzenie częściowego, niepełnej grubości uszkodzenia górnej części ścięgna m. podłopatkowego, od strony stawowej, ok. 17 mm od poziomu stopy przyczepu o wymiarach ok. AP- 2-3mm, RL- 13mm, SI-3-4mm. Cechy stłuczenia ścięgna m.podłopatkowego. Ciągłość pozostałych ścięgien mm. stożka rotatoróww tym badaniu zachowana. Mięśnie stożka rotatorów bez cech zaników. Odległość ramienno- barkowa ok. 8mm. Wyrostek barkowy łopatki, w części przedniej zakrzywiony ku górze, boczne jego pochylenie. Obrąbek stawowy, w części przednio-tylnej, o zmienionym sygnale i zatartych nierównych zarysach prawdopodobnie jego uszkodzenie w tym rejonie. Powierzchni stawowa panewki, w tym badaniu, o gładkich zarysach, bez widocznych cech uszkodzenia. Ścięgno głowy długiej m. dwuglowego ramienia, o zachowanej ciągłości, położone typowo, w obrębie bruzdy międzyguzkowej- na tym odcinku typowym sygnale i gładkich zarysach. Pomiędzy wyjściem z bruzdy a przyczepem bliższym, z cechami zmian przeciążeniowych. Głowa kości ramiennej, o niejednorodnym sygnale, z cechami obrzęku śródkostnego. Poza zmianami opisanymi powyżej, cechy obrzęku śródkostnego w obrębie łopatki, obojczyka i objętej badaniem części kości ramiennej. Niektóre gałęzie splotu ramiennego, w części podobojczykowej, z cechami obrzęku, jak po naciągnięciu, nie można wykluczyć w tym badaniu ich uszkodzenia. Ilość płynu w stawie ramiennym nieco zwiększona. Miernego stopnia kaletki podbarkowej-podnaramiennej.'' Z góry dziękuję za pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak interpretować wynik RM barku u 33-latka?

Prosiła bym o interpretacje wyniku rezonansu magnetycznego. Wgniecenie warstwy korowej powierzchni górnej głowy kości ramiennej. Uszkodzenie części szklistej obrąbka stawowego w okolicy górno-tylnej panewki stawowej. Więzadła obrąbkowo-ramienne o prawidłowym przebiegu. Chrząstka stawowa stawu ramiennego prawidłowej grubości i budowie. Płyn... Prosiła bym o interpretacje wyniku rezonansu magnetycznego. Wgniecenie warstwy korowej powierzchni górnej głowy kości ramiennej. Uszkodzenie części szklistej obrąbka stawowego w okolicy górno-tylnej panewki stawowej. Więzadła obrąbkowo-ramienne o prawidłowym przebiegu. Chrząstka stawowa stawu ramiennego prawidłowej grubości i budowie. Płyn w stawie ramiennym. Ścięgna mięśnia bicepsa o prawidłowym położeniu. Ścięgna mięśni rotatorów barku bez zmian. Śladowa ilość płynu w kaletce podkruczej. Więzadła krucze o zachowanej ciągłości. Staw obojczykowo-barkowy o obrazie adekwatnym dla wieku.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Klaudia Kuśmierczuk
Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Co oznacza wynik badania po urazie barku?

Półtora miesiąca temu doznałem urazu barku ćwicząc na siłowni. Wykonywałem tzw. rozpiętki hantlami leżąc na ławeczce. Od 3 tygodni nie chodzę na siłownię, nadal występuje lekki dyskomfort barku. Jaką rehabilitację zastosować, kiedy mogę wrócić do ćwiczeń. Wynik dzisiejszego usg barku... Półtora miesiąca temu doznałem urazu barku ćwicząc na siłowni. Wykonywałem tzw. rozpiętki hantlami leżąc na ławeczce. Od 3 tygodni nie chodzę na siłownię, nadal występuje lekki dyskomfort barku. Jaką rehabilitację zastosować, kiedy mogę wrócić do ćwiczeń. Wynik dzisiejszego usg barku : Prawidłowa ilość płynu w stawie łopatkowo-naramiennym, kaletka podbarkowa z cechami płynu wewnątrz - ślad zapalenia. Przyczepy ścieginiste mięśni tworzących stożek rotatorów podłopatkowego, dwugłowego ramieni, nad i podgrzebieniowego prawidłowe. Ścięgno mięśnia dwugłowego ramienia położone centralnie w rowku, bez cech zmian zapalnych. Przebieg mięśnia dwugłowego ramienia jednorodny, prawidłowy. Mięsień naramienny niejednorodny - cechy przebytego naderwania I/II st - ciągłość zachowana w usg. Zarysy kostne równe, bez cech uszkodzenia w obrazie usg. Obrąbek stawowy z cechami uszkodzenia I st w części tylno dolnej - w badaniu dynamicznym stabilny. Chrząstka na głowie k. ramiennej o prawidłowej szerokości. Staw stabilny, w badaniu czynnościowym bez konfliktu podbarkowego. Prawidłowa ilość płynu w stawie A-C, zarysy kostne równe, staw stabilny. Więzozrost barkowo - obojczykowy prawidłowy w obrazie usg. Konfliktu podbarkowego w obrazie nieuwidoczniono
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik USG stawu barkowego?

Przedstawiam wynik badania usg stawu barkowego: Bez urazu w wywiadzie.W stawie ramiennym brak wysięku.Pod pochewką głowy długiej m-2głowego ramienia brak płynu,samo ścięgno usg bez zmian. W kaletce podbarkowej niewielki wysięk,umiarkowany przerost błony maziowej-bursitis.Ścięgna mm.stożka rotatorów bez widocznego uszkodzenia,z cechami... Przedstawiam wynik badania usg stawu barkowego: Bez urazu w wywiadzie.W stawie ramiennym brak wysięku.Pod pochewką głowy długiej m-2głowego ramienia brak płynu,samo ścięgno usg bez zmian. W kaletce podbarkowej niewielki wysięk,umiarkowany przerost błony maziowej-bursitis.Ścięgna mm.stożka rotatorów bez widocznego uszkodzenia,z cechami obrzęku.Cechy konfliktu podbarkowego w badaniu dynamicznym.Zarysy kostne gładkie.Niewielkie zmiany zwyrodnieniowo-zapalne w stawie barkowo-obojczykowym z cechami niestabilności I/II. Wizytę u ortopedy mam pod koniec kwietnia. Co mogło spowodować takie zmiany w stawie? Jak sobie pomóc do czasu wizyty ( ból stawu) Czy samo usg starczy czy potrzebny będzie rezonans?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza ten płyn w kaletce podbarkowej oraz płyn w pochewce ścięgna głowy dł. mięśnia dwugłowego ramienia?

Co oznacza płyn w kaletce podbarkowej oraz płyn w pochewce ścięgna głowy dł. mięśnia dwugłowego ramienia? Co oznacza dla mnie następujący wynik MR barku? Płyn w kaletce podbarkowej oraz płyn w pochewce ścięgna głowy dł. mięśnia dwugłowego ramienia. Rozwarstwione i... Co oznacza płyn w kaletce podbarkowej oraz płyn w pochewce ścięgna głowy dł. mięśnia dwugłowego ramienia? Co oznacza dla mnie następujący wynik MR barku? Płyn w kaletce podbarkowej oraz płyn w pochewce ścięgna głowy dł. mięśnia dwugłowego ramienia. Rozwarstwione i naderwane ścięgno m nadgrzebieniowego na wysokości przyczepu i od strony jamy stawowej - jak w uszkodzeniu typu PASTA - do weryfikacji w badaniu artro MR Rozerwany kompleks torebkowo więzadłowy górny Po za tym ścięgna tworzące stożek rotatorów w zakresie uwidocznionym w badaniu o zachowanej ciągłości, Mięśnie stożka ( nadgrzebieniowy i podgrzebieniowy oraz obły mniejszy) z widocznymi wczesnymi zmianami o typie konwersji tłuszczowej, poza tym sygnał z mięśni prawidłowy, Mięsień podłopatkowy o zachowanej objętości i prawidłowej intensywności sygnału. Ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia z cechami podłużnego rozwarstwione w dalszej części do samego poziomu przyczepu do górnego brzegu panewki Rozerwanie obrąbka stawowego górnego typu SLAOP, po za tym obrąbek stawowy w zakresie uwidocznionym w badaniu wydaje się być o zachowanej ciągłości, Ocena w badaniu bez kontrastu ( badaniem referencyjnym dla oceny obrąbka stawowego jest artro MR) Spłaszczenie górnego brzegu panewki stawowej Głowa kości ramiennej ustawiona w dyskretnym tylnym podwichaniu, ze spłaszczeniem górnego brzegu głowy , oraz dyskretnym zeszlifowaniem - jak Hill Sachs Obrzęk podchrzęstny w górnej części głowy kości ramiennej Zmiany zwyrodnieniowe w stawie obojczykowo barkowym Acromion typu I z wyprostowaniem wolnego końca Przestrzeń podbarkowa prawidłowej szerokości, bez cech ciasnoty
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak leczyć ból barków?

Witam, mam 60 lat. Od wielu lat zmagam się z bólem barków, zwłaszcza lewego (jestem leworęczna). Ból promieniuje do ręki, zwłaszcza łokcia i palców . Rtg: szpara stawu ramiennego lewego szersza w całości. Szpara stawu barkowo-obojczykowego prawego węższa, na... Witam, mam 60 lat. Od wielu lat zmagam się z bólem barków, zwłaszcza lewego (jestem leworęczna). Ból promieniuje do ręki, zwłaszcza łokcia i palców . Rtg: szpara stawu ramiennego lewego szersza w całości. Szpara stawu barkowo-obojczykowego prawego węższa, na krawędziach powierzchni stawowych wyostrzenia, drobne wyciągnięcia ; lewego niesymetryczna/niesymetrycznie węższa. Drobny cień przy krawędzi guzka większego lewej kości ramiennej, cień przy krawędzi wyrostka barkowego lewej i prawej łopatki (entezopatia? bursitis? stan po urazie? zmiany zapalne okołostawowe?). Zwapnienie w ścianie łuku aorty piersiowej. Proszę o poradę gdzie powinnam zacząć leczenie, w jaki sposób mogłabym sobie sama pomóc. Ból jest bardzo dokuczliwy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co może oznaczać opis rezonansu magnetycznego barku?

Dzień dobry, proszę o wyjaśnienie opisu rezonansu magnetycznego barku.Rezonans został wykonany 14 dni po wypadku samochodowym(obustronne zderzenie z samochodami oraz dachowanie). Odczuwam bóle w obrębie barku-ramienia oraz maksymalny kąt przy podnoszeniu reki wynosi 60-90 stopni. Oczekuję na wizytę u lekarza... Dzień dobry, proszę o wyjaśnienie opisu rezonansu magnetycznego barku.Rezonans został wykonany 14 dni po wypadku samochodowym(obustronne zderzenie z samochodami oraz dachowanie). Odczuwam bóle w obrębie barku-ramienia oraz maksymalny kąt przy podnoszeniu reki wynosi 60-90 stopni. Oczekuję na wizytę u lekarza ortopedy, jednak zależy mi na konsultacji z szerszym gronem specjalistów. OPIS: Dane ze skierowania: ''stan po wypadku komunikacyjnym. Podejrzenie urazu awulsyjego wielu mięśni na wysokości barku i ramienia prawego; uraz Bankarta.'' Podejrzenie częściowego, niepełnej grubości uszkodzenia górnej części ścięgna m. podłopatkowego, od strony stawowej, ok. 17 mm od poziomu stopy przyczepu o wymiarach ok. AP- 2-3mm, RL- 13mm, SI-3-4mm. Cechy stłuczenia ścięgna m.podłopatkowego. Ciągłość pozostałych ścięgien mm. stożka rotatoróww tym badaniu zachowana. Mięśnie stożka rotatorów bez cech zaników. Odległość ramienno- barkowa ok. 8mm. Wyrostek barkowy łopatki, w części przedniej zakrzywiony ku górze, boczne jego pochylenie. Obrąbek stawowy, w części przednio-tylnej, o zmienionym sygnale i zatartych nierównych zarysach prawdopodobnie jego uszkodzenie w tym rejonie. Powierzchni stawowa panewki, w tym badaniu, o gładkich zarysach, bez widocznych cech uszkodzenia. Ścięgno głowy długiej m. dwuglowego ramienia, o zachowanej ciągłości, położone typowo, w obrębie bruzdy międzyguzkowej- na tym odcinku typowym sygnale i gładkich zarysach. Pomiędzy wyjściem z bruzdy a przyczepem bliższym, z cechami zmian przeciążeniowych. Głowa kości ramiennej, o niejednorodnym sygnale, z cechami obrzęku śródkostnego. Poza zmianami opisanymi powyżej, cechy obrzęku śródkostnego w obrębie łopatki, obojczyka i objętej badaniem części kości ramiennej. Niektóre gałęzie splotu ramiennego, w części podobojczykowej, z cechami obrzęku, jak po naciągnięciu, nie można wykluczyć w tym badaniu ich uszkodzenia. Ilość płynu w stawie ramiennym nieco zwiększona. Miernego stopnia kaletki podbarkowej-podnaramiennej.'' Z góry dziękuję za pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik MR prawego barku?

Badanie MR barku prawego wykonano w obrazach T-1 , T-2 i PD zależnych oraz w obrazach T-2 zależnych z saturacją tłuszczu w trzech płaszczyznach Prawidłowy obraz struktury beleczkowej kości tworzących staw ramienny. Zmian ogniskowych śródkostnie nie stwierdza się. Warstwa korowa... Badanie MR barku prawego wykonano w obrazach T-1 , T-2 i PD zależnych oraz w obrazach T-2 zależnych z saturacją tłuszczu w trzech płaszczyznach Prawidłowy obraz struktury beleczkowej kości tworzących staw ramienny. Zmian ogniskowych śródkostnie nie stwierdza się. Warstwa korowa zachowanej ciągłości. Zmiany zwyrodnieniowe w stawie barkowo-obojczykowym z poszerzeniem jego zarysów i uciskiem powierzchni mięśnia nadgrzebieniowego. Chrząstka stawowa o zmniejszonej szerokości z przebudową zwyrodnieniową. Zachowana ciągłość obrąbka stawowego. Zmniejszenie objętości z cechami przebudowy zwyrodnieniowej ścięgien stożka rotatorów. Uszkodzenie przyczepu ścięgna m. nadgrzebieniowego Ciągłość ścięgien pozostałych mm. stożka rotatorów oraz głowy długiej m. dwugłowego ramienia zachowana. Prawidłowy sygnał ze struktur mięśniowych obręczy barkowej.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co znaczą cechy zaniku mięśnia nadgrzebieniowego-st.1/2 w skali Goutalliera?

RM stawu barkowego: wyrostek barkowy typu 3-zakrzywiony-wariant anatomiczny sprzyjający wystąpieniu konfliktu barkowego. Zmiany zwyrodnienieniowe z wysiękiem w stawie barkowo-objczykowym. Niewielki wysiek w stawie ramiennym. Zwyrodnienieniowe zaostrzenia powierzchni dolnej części panewki i guzków kości ramiennej.warstwa chrzęstna głowy kości ramiennej i... RM stawu barkowego: wyrostek barkowy typu 3-zakrzywiony-wariant anatomiczny sprzyjający wystąpieniu konfliktu barkowego. Zmiany zwyrodnienieniowe z wysiękiem w stawie barkowo-objczykowym. Niewielki wysiek w stawie ramiennym. Zwyrodnienieniowe zaostrzenia powierzchni dolnej części panewki i guzków kości ramiennej.warstwa chrzęstna głowy kości ramiennej i panewki o niejednorodnym sygnale-umiarkowana chondropatia, bez istotnych ubytków grubości. Cechy tendinopatii SST, IST. Cechy zaniku mięśnia nadgrzebieniowego-st.1/2 w skali Goutalliera. Niejednorodny sygnał LHBT w topografii kompleksu biceps-obrąbek -cechy tendinopatii. RM wykonany bez kontrastu. Dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Co oznacza wynik MR stawu ramiennego?

Wykonano badanie RM prawego stawu ramiennego w obrazach T1-, T2-zależnych i PD. Sekwencje z i bez saturacji tłuszczu - współosiowość kości w stawie ramienno-łopatkowym zachowana. Kości objęte badaniem bez zmian urazowych i patologicznej przebudowy - nieco zwiększona ilość płynu w... Wykonano badanie RM prawego stawu ramiennego w obrazach T1-, T2-zależnych i PD. Sekwencje z i bez saturacji tłuszczu - współosiowość kości w stawie ramienno-łopatkowym zachowana. Kości objęte badaniem bez zmian urazowych i patologicznej przebudowy - nieco zwiększona ilość płynu w jamie stawu łopatkowo-ramiennego na poziomie zachyłka podkruczego - niepełnej grubości zerwanie ścięgna mięśnia nadgrzbieniowego (głównie od strony stawowej). Pozosatłe ścięgna mięśni pierścienia rotatorów o zachowanej ciągłości. - płyn w kaletce podbarkowej - przestrzń podbarkowa wyskokości 4mm, wyrostek barkowy typu i - obrąbek stawu ramiennego bez zmian - LHBT nieprzemieszczony, o zachowanej ciągłości - staw obojczykowo-barkowym ze zmianami zwyrodnieniowymi. Pytanie. Czy obędzie się bez operacji?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Piotr Żbikowski
Dr n. med. Piotr Żbikowski

Co oznacza płyn w kaletce podbarkowej oraz płyn w pochewce ścięgna głowy dł. mięśnia dwugłowego ramienia?

Co oznacza dla mnie następujący wynik MR barku? Płyn w kaletce podbarkowej oraz płyn w pochewce ścięgna głowy dł. mięśnia dwugłowego ramienia. Rozwarstwione i naderwane ścięgno m nadgrzebieniowego na wysokości przyczepu i od strony jamy stawowej - jak w uszkodzeniu... Co oznacza dla mnie następujący wynik MR barku? Płyn w kaletce podbarkowej oraz płyn w pochewce ścięgna głowy dł. mięśnia dwugłowego ramienia. Rozwarstwione i naderwane ścięgno m nadgrzebieniowego na wysokości przyczepu i od strony jamy stawowej - jak w uszkodzeniu typu PASTA - do weryfikacji w badaniu artro MR Rozerwany kompleks torebkowo więzadłowy górny Po za tym ścięgna tworzące stożek rotatorów w zakresie uwidocznionym w badaniu o zachowanej ciągłości, Mięśnie stożka ( nadgrzebieniowy i podgrzebieniowy oraz obły mniejszy) z widocznymi wczesnymi zmianami o typie konwersji tłuszczowej, poza tym sygnał z mięśni prawidłowy, Mięsień podłopatkowy o zachowanej objętości i prawidłowej intensywności sygnału. Ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia z cechami podłużnego rozwarstwione w dalszej części do samego poziomu przyczepu do górnego brzegu panewki Rozerwanie obrąbka stawowego górnego typu SLAOP, po za tym obrąbek stawowy w zakresie uwidocznionym w badaniu wydaje się być o zachowanej ciągłości, Ocena w badaniu bez kontrastu ( badaniem referencyjnym dla oceny obrąbka stawowego jest artro MR) Spłaszczenie górnego brzegu panewki stawowej Głowa kości ramiennej ustawiona w dyskretnym tylnym podwichaniu, ze spłaszczeniem górnego brzegu głowy , oraz dyskretnym zeszlifowaniem - jak Hill Sachs Obrzęk podchrzęstny w górnej części głowy kości ramiennej Zmiany zwyrodnieniowe w stawie obojczykowo barkowym Acromion typu I z wyprostowaniem wolnego końca Przestrzeń podbarkowa prawidłowej szerokości, bez cech ciasnoty.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik MR stawu barkowego i cechy obrzęku szpiku kostnego?

mr barku lewego opis. MR stawu barkowego lewego Badanie wykonano w sekwencjach TSE T1, TSE T2, PD FS, STIR w płaszczyznach strzałkowych, czołowych i poprzecznych, w warstwach o grubości 3 i 3,5mm. Brak danych klinicznych. Staw bez wysięku. Głowa kości... mr barku lewego opis. MR stawu barkowego lewego Badanie wykonano w sekwencjach TSE T1, TSE T2, PD FS, STIR w płaszczyznach strzałkowych, czołowych i poprzecznych, w warstwach o grubości 3 i 3,5mm. Brak danych klinicznych. Staw bez wysięku. Głowa kości ramiennej ustawiona w niewielkiej zewnętrznej rotacji, centruje w panewkę. Przestrzeń podbarkowa w najwęższym miejscu w trakcie badania mierzy 4mm. W zakresie ścięgien mięśni rotatorów zmian nie stwierdzono. Ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia o prawidłowym sygnale i przebiegu. Podwyższenie sygnału i zatarcie zarysu obrąbka stawowego w części górnej i przedniej. Płytkie wgniecenie i spłaszczenie tylno-bocznego obrysu głowy kości ramiennej. Cech obrzęku szpiku kostnego nie stwierdzono.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Czy można poddać się masażowi przy kardiowerterze?

Mam pytanie na które mam nadzieję uzyskać odpowiedź. Mojemu tacie w lipcu 2017 roku został wszczepiony kardiowerter defiblyrator, teraz okazało się że w lewym stawie ramiennym ma zwyrodnienie, które mu doskwiera. I mam pytanie czy można mu zrobić masaż na... Mam pytanie na które mam nadzieję uzyskać odpowiedź. Mojemu tacie w lipcu 2017 roku został wszczepiony kardiowerter defiblyrator, teraz okazało się że w lewym stawie ramiennym ma zwyrodnienie, które mu doskwiera. I mam pytanie czy można mu zrobić masaż na tym stawie i czy wogole można mu wykonywać masaż całego kręgosłupa?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza wynik MR ramienia?

Szanowni Państwo, co oznacza taki wynik MR? Płyn w kaletce podbarkowej oraz płyn w pochewce ścięgna głowy dł. mięśnia dwugłowego ramienia. Rozwarstwione i naderwane ścięgno m nadgrzebieniowego na wysokości przyczepu i od strony jamy stawowej - jak w uszkodzeniu typu... Szanowni Państwo, co oznacza taki wynik MR? Płyn w kaletce podbarkowej oraz płyn w pochewce ścięgna głowy dł. mięśnia dwugłowego ramienia. Rozwarstwione i naderwane ścięgno m nadgrzebieniowego na wysokości przyczepu i od strony jamy stawowej - jak w uszkodzeniu typu PASTA - do weryfikacji w badaniu artro MR Rozerwany kompleks torebkowo więzadłowy górny Po za tym ścięgna tworzące stożek rotatorów w zakresie uwidocznionym w badaniu o zachowanej ciągłości, Mięśnie stożka ( nadgrzebieniowy i podgrzebieniowy oraz obły mniejszy) z widocznymi wczesnymi zmianami o typie konwersji tłuszczowej, poza tym sygnał z mięśni prawidłowy, Mięsień podłopatkowy o zachowanej objętości i prawidłowej intensywności sygnału. Ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia z cechami podłużnego rozwarstwione w dalszej części do samego poziomu przyczepu do górnego brzegu panewki Rozerwanie obrąbka stawowego górnego typu SLAOP, po za tym obrąbek stawowy w zakresie uwidocznionym w badaniu wydaje się być o zachowanej ciągłości, Ocena w badaniu bez kontrastu ( badaniem referencyjnym dla oceny obrąbka stawowego jest artro MR) Spłaszczenie górnego brzegu panewki stawowej Głowa kości ramiennej ustawiona w dyskretnym tylnym podwichaniu, ze spłaszczeniem górnego brzegu głowy , oraz dyskretnym zeszlifowaniem - jak Hill Sachs Obrzęk podchrzęstny w górnej części głowy kości ramiennej Zmiany zwyrodnieniowe w stawie obojczykowo barkowym
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Dlaczego od dziecka przeskakuje mi bark?

MR barku prawego. Od dziecka "przeskakuje" mi bark. Ostatnio wywracając się, boleśnie coś przeskoczył mi w okolicach obojczyka. Proszę o interpretację. 1. Dyskretne poszerzenie szpary stawu barkowo-obojczykowego, bez ewidentnych świeżych zmian urazowych i bez aktywnych zmian przeciążeniowych. Płaski wyrostek... MR barku prawego. Od dziecka "przeskakuje" mi bark. Ostatnio wywracając się, boleśnie coś przeskoczył mi w okolicach obojczyka. Proszę o interpretację. 1. Dyskretne poszerzenie szpary stawu barkowo-obojczykowego, bez ewidentnych świeżych zmian urazowych i bez aktywnych zmian przeciążeniowych. Płaski wyrostek barkowy, bez istotnej stenozy podbarkowej. 2. Ścięgna stożka rotatorów i ścięgno głowy długiej bicepsa w normie. 3. Prawidłowy sygnał mięśni obręczy barkowej. 4. Nieznaczne pogłębiania zachyłka pachowego torebki stawu ramiennego, prawdopodobnie rozwojowe i ślad płynu w jamie stawowej. 5. Poza tym staw ramienny, w tym obrąbek stawowy, bez ewidentnych uszkodzeń strukturalnych w wykonanym badaniu - w przypadku klinicznych cech niestabilności do ewentualnej dalszej oceny w artrografii MR. 6. Nie wykazano złamania wgnieceniowego głowy kości ramiennej typu Hill-Sachs.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza wynik MRI 36-latki?

Witam, czy mogłabym prosić o interpretację wykonanego badania MRI. Wizytę u ortopedy mam niestety dopiero za miesiąc :( Struktury kostne objęte badaniem bez cech patologicznej przebudowy, bez zmian w stawie barkowo/obojczykowym. Przestrzeń podbarkowa graniczna 4,5 mm, ślad płynu w... Witam, czy mogłabym prosić o interpretację wykonanego badania MRI. Wizytę u ortopedy mam niestety dopiero za miesiąc :( Struktury kostne objęte badaniem bez cech patologicznej przebudowy, bez zmian w stawie barkowo/obojczykowym. Przestrzeń podbarkowa graniczna 4,5 mm, ślad płynu w kaletce podbarkowej/podnaramiennej.Głowa kości ramiennej kształtna, powierzchnie chrzęstne stawowa stawu ramienno/łopatkowego prawidłowe.Prawidłowa ilość płynu w stawie. Wyrostek barkowy typ II wg Bigliani.Prawidłowe ukształtowanie bruzdy międzyguzkowej. Ścięgno mięśnia podłopatkowego, podgrzebieniowego, obłego mniejszego prawidłowe. Ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego dyskretnie niejednorodne - zmiany przewlekłe śródstrukturalne , grubość i ciągłość ścięgna zachowana. Mięśnie objęte badaniem bez cech atrofii tłuszczowej. Ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego położone prawidłowo, bez cech zwiększenia płynu w jego pochewce, bez zmian w odcinku wewnątrz- i zewnątrzstawowym ścięgna. Obrąbek stawowy bez cech uszkodzenia .Torebka stawowa bez obrzęku.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik MR 22-latka?

Wynik badania MR : uszkodzenie dolno-tylnej części obrąbka na dł około 11mm,z towarzyszącym przebytym uszkodzenie warstwy korowej kości( obniżenie odsłoniętej warstwy korowej około 1-2mm,niewielka podkorowa sklerotyzacja).Przebyte uszkodzenie II stopnia części przedniej więzadła obrąbkowo ramiennego dolnego oraz części dolnej więzadła obrąbkowo-ramiennego... Wynik badania MR : uszkodzenie dolno-tylnej części obrąbka na dł około 11mm,z towarzyszącym przebytym uszkodzenie warstwy korowej kości( obniżenie odsłoniętej warstwy korowej około 1-2mm,niewielka podkorowa sklerotyzacja).Przebyte uszkodzenie II stopnia części przedniej więzadła obrąbkowo ramiennego dolnego oraz części dolnej więzadła obrąbkowo-ramiennego środkowego(IGHL oraz MGHL pogrubiałe,o niejednorodnej strukturze).Uszkodzenie III stopnia więzadła górnej części więzadła obrąbkowo-ramiennego środkowego. SGHL o zachowanej ciągłości. Przebyte uszkodzenie I/II stopnia górnej części przyczepu ścięgna m.podłopadkowego-tej okolicy cechy tendinopatii. Nieznacznie zwiększona ilość płynu w jamie stawowej. Ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego- z cechami niewielkiej tendinopatii w części przedniej. Ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego-bez uszkodzenia .Ścięgno mięśnia obłego mniejszego- bez uszkodzenia. Ścięgno głowy długiej m. dwugłowego ramienia prawidłowe , przyczep bez widocznych uszkodzeń. Więzadło kruczo-ramienne o prawidłowym przebiegu i budowie. Staw barkowo -obojczykowy z niewielkimi zmianami przeciążeniowymi .
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Patronaty